4.5G’li Cep Üretimi İçin Parayı Peşin Öderiz

4.5G’li Cep Üretimi İçin Parayı Peşin Öderiz
Yayınlama: 29.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:26
325
A+
A-

4.5G uyumlu cep üretimi için harekete geçen şirketin CEO’su Öğüt, Yerli üretimin artması için destek olacaklarını açıkladı. Vodafone Türkiye 918 milyon euro’luk 4.5G lisans parasını taksitle değil bu yılın içinde peşin ödeyecek. Öğüt,  “Yerli üretimi dest 4.5G uyumlu cep üretimi için harekete geçen şirketin CEO’su Öğüt, Yerli üretimin artması için destek olacaklarını açıkladı. Vodafone Türkiye 918 milyon euro’luk 4.5G lisans parasını taksitle değil bu yılın içinde peşin ödeyecek. Öğüt,  “Yerli üretimi destekleme konusunda kararlıyız” dedi.

Çarşamba günü yapılan 4.5G lisans ihalesinde 4 milyar euro’luk satış sonrası Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) onayı dün çıktı. İngiltere merkezli Vodafone, 4.5G frekans ihalesinde taahhüt ettiği harcamasıyla birlikte Türkiye yatırımlarını 16.5 milyar TL’ye taşıdığını açıkladı.

Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, grup açısından Türkiye’nin kritik önem taşıdığını belirterek, yakın zamanda, 4.5G’li cep telefonunu üreteceklerini de söyledi. Öğüt ayrıca, yerli üretimi destekleme konusunda son derece kararlı olduklarını ifade etti.

Gönüllü çalışanlar

4.5G için, lisanas paralarının yanı sıra yatırımların da yapılması gerektiğini belirten Öğüt, “Türkiye’ye düşen 2 yılda 2 milyar TL’den fazla yatırımın 1.3 milyar liralık kısmını 31 Mart’a kadar yaptık. Fakat bitmedi, yatırım iştahımız sürüyor” diye konuştu.

138 ülkede 4G, 45 ülkede ise 4.5G hizmeti verildiğini belirten Gökhan Öğüt, iddialı konuştu:

“Türkiye’nin 3G ile geriden geldi ancak yarışa geç başlasak da kulvar atlayarak ön sıradan girdiğimiz bir yarış bu.”

Para merkezden gelecek

4.5G ihalesinde 1 milyar euro’ya yakın ödeme yapacak olan şirketin kaynağı nasıl sağlayacağına yönelik bilgi veren Öğüt, “Ödeme için Vodafone Grubu’ndan aldığımız kaynağı kullanacağız. Danıştay onayları bittikten sonra 2015 yılı içinde ödemeyi peşin olarak gerçekleştireceğiz” dedi.

2006 yılından bu yana Türkiye’ye satın alma bedeli, 3G lisans bedeli ve 4.5G lisans bedeli dahil olmak üzere yaklaşık 16.5 milyar liralık yatırım yaptıklarını dikkat çeken Öğüt, “4.5G yetkilendirme çerçevemiz doğrultusunda hazırlıklarımıza son şeklini vererek 1 Nisan 2016 itibariyle abonelerimize en kaliteli hizmeti sunacağız” dedi.

‘Biz 5G için çalışıyoruz’

Vodafone’un 18 ülkede 4G, 5 kıtada ve 12 ülkede ise 4.5G hizmeti verdiğine dikkati çeken Gökhan Öğüt, sözlerini şöyle szürdürdü: “Tüm bunların yanı sıra 60 ülkede 4G uluslararası dolaşım hizmeti sunuyoruz. 4G ve üstü teknolojilerin yanı sıra 5G’de de öncülüğümüzü sürdürüyoruz.”

5G’yi getirmek için de çalışmalara başladıklarını ifade eden Öğüt, “Tüm dünyada 5G standartlarının oluşmasına öncülük eden bir operatör olarak, bu alandaki deneyimimizi Türkiye’ye taşıyacak olmanın heyecanını yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Pazar payı yükselişte

Toplam pazardaki paylarının 30 Haziran 2015 itibariyle yüzde 35.7’ye çıktığını anlatan Öğüt, 21 milyon aboneye ulaştıklarını paylaştı. Cisco verilerine göre Türkiye’de gelecek 5 yılda mobil veri trafiğinin her yıl ortalama yüzde 71 artarak 14 katına çıkacağının tahmin edildiği bilgisini veren Öğüt, bu yükselen veri ihtiyacını karşılamanın tek yolunun yeni frekanslar olacağını anlattı.

 

kaynak: milliyet

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.