53 Bin Kişi İşbaşı Eğitim Sayesinde İş Buldu

53 Bin Kişi İşbaşı Eğitim Sayesinde İş Buldu
Yayınlama: 21.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:04
483
A+
A-

15-29 yaş arasındaki gençlere işbaşı eğitim veren işveren, bu kişileri işe alması halinde imalatta 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay prim ödemeyecek. Eğitimlere katılanlar da asgari ücret alacak… Akşam’dan Okan Güray Bülbül yazdı;

BAŞBAKAN Davutoğlu’nun

15-29 yaş arasındaki gençlere işbaşı eğitim veren işveren, bu kişileri işe alması halinde imalatta 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay prim ödemeyecek. Eğitimlere katılanlar da asgari ücret alacak… Akşam’dan Okan Güray Bülbül yazdı;

BAŞBAKAN Davutoğlu’nun açıkladığı ve Resmi Gazete’de yayımlanmasını beklediğimiz torba kanunda kendisine yer bulan işbaşı eğitim veren işverenlere yönelik teşvik, istihdam edilebilirliğin artırılması açısından çok önemli bir düzenleme. Bu teşvikle özellikle kadın işsizlerin istihdam edilme ihtimalleri önemli ölçüde artacaktır.

SADECE YENİ ELEMANDA

Bir işyerinin işbaşı eğitim verebilmesi için öncelikle İş-Kur’a kayıt olması gerekmektedir. Ayrıca işbaşı eğitim programı düzenlenecek işyerlerinde işveren dışında en az 2 kişinin çalışması da şarttır. Ayrıca işbaşı eğitim alacak kişilerin işyerindeki son 3 aylık çalışan sayısı ortalamasına ilave olması gerekmektedir. Yani işyerinde son 3 aydır 5 kişi çalışmışsa, 6. kişi işbaşı eğitim alabilir. İşyerinden ayrılan kişinin yerine işbaşı eğitim verilmesi suretiyle işçi çalıştırılması mümkün değildir.

AKRABAYA VERİLMEZ

Eğitim alacak kişiler işbaşı eğitimin düzenleneceği işyerinde son 3 aylık dönemde ve işbaşı eğitim alacakları mesleklerde de son 6 ay içerisinde çalışmamış olmak zorunda. Programdan İş-Kur’a’a kayıtlı, işbaşı eğitim alacağı işyerindeki işverenin birinci ve ikinci dereceden hısmı olmayan, 15 yaşını geçmiş, öğrenci veya emekli olmayan işsizler yararlanabilmektedir. Bunun yanında işsizlik ödeneği alan işsizler de, işbaşı eğitim programından yararlanabilmektedirler. Başbakan’ın da açıkladığı gibi işbaşı eğitim alan kişiler de asgari ücret alacaklar. 29 yaşından küçükler için 31 Aralık 2016’ya kadar çalıştırılabilme yaşına göre 15 veya 18 yaşından büyük 29 yaşından küçük kişilere işbaşı eğitim veren işveren, bu kişileri işe alması halinde imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörler ise 30 ay bu kişiler için prim ödemeyecek. 30 Haziran 2015’e kadar programı başlatan imalat sektöründe ise teşvik süresi 48 ay. Başka patron için de geçerli İşbaşı eğitim aldığı işyerinde değil de, başka bir işyerinde işbaşı eğitim aldığı meslekte istihdam edilmeye başlayan kişiler için de aynı teşvikler uygulanmaktadır. Dolayısıyla işbaşı eğitim verdiği işçiyi beğenmeyen işveren bu kişiyi işe almaz ve aynı meslekte elemana ihtiyacı olan başka bir işyeri bu kişiyi işe alırsa aynı teşvikler bu işverene de uygulanmaktadır.

Geçen yıl 53 bin kişi yararlandı

2014’TE 25 bin 385 işbaşı eğitim programından 52 bin 986 kişi yararlanmış durumda. Bu teşvik sonrası rakam artacaktır. Ancak İş-Kur’un özellikle 30 Haziran 2015’e kadar başlatılacak programlardaki ekstra teşviki işverenlere iyi duyurması ve bu sayede işsizlere hem işbaşı eğitim alma imkanı tanıması, hem de yeni eleman almayı düşünen işverenleri teşvik konusunda bilgilendirmesi şart. 2 ila 10 çalışanı bulunan işyerlerinde en fazla 1 kişiye, 10’dan fazla çalışanı bulunan işyerlerinde ise çalışan sayısının yüzde 10’u kadar işsize işbaşı eğitim verilebilmektedir.

timthumb

Akşam

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.