ABD Dışişlerinden ‘e-posta’ açıklaması

ABD Dışişlerinden ‘e-posta’ açıklaması
Yayınlama: 12.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
545
A+
A-

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Hillary Clinton’un bakanlığı dönemine ait bazı e-postaların paylaşımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada ‘Dışişleri Bakanlığı, hassas bilgilerin paylaşımının korunması yönündeki zorunluluğu ciddiye a ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, Hillary Clinton’un bakanlığı dönemine ait bazı e-postaların paylaşımına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada ‘Dışişleri Bakanlığı, hassas bilgilerin paylaşımının korunması yönündeki zorunluluğu ciddiye almaktadır’ dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Dışişleri Bakanlığı, hassas bilgilerin paylaşımının korunması yönündeki zorunluluğu ciddiye almaktadır” dedi.

Kirby, Hillary Clinton’un bakanlığı dönemine ait bazı e-postaların paylaşımı hakkında yazılı açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, istihbarat servisinin tavsiyesi üzerine, 4 e-postadan ikisinin bazı bölümlerinin çok gizli seviyeye yükseltildiği belirtilerek, “Bakanlık çalışanları tarafından bu e-postalar 2009 ve 2011 yıllarında ‘sınıflandırılmamış’ sistem üzerinden yayıldı ve sonunda Hillary Clinton’a yönlendirildi. Bu dosyalar gizli statüsünde değildi” ifadesi kullanıldı.

Kirby, “Dışişleri Bakanlığı, hassas bilgilerin paylaşımının korunması yönündeki zorunluluğu ciddiye almaktadır, çalışanlarını yüksek seviyede kurallara ve işlemlere, itaate tabi tutmaktadır” dedi.

Yapılan açıklamada ayrıca, e-postaların halka açıklanmadığı belirtilerek, istihbarat servisi yöneticisiyle bu dokümanların “çok gizli” statüde tutulup tutulmaması üzerine çalışıldığı belirtildi.

ABD’nin başkenti Washington’daki federal yargıç, Hillary Clinton’ın bakanlık yaptığı döneme ait e-posta yazışmalarını gruplar halinde her 30 günde bir kamuoyuna açıklaması gerektiğine hükmetmişti.

Bakanlık, belgeleri gözden geçirerek, mümkün olan en kısa sürede açıklanacağını duyurmuştu.

Hillary Clinton, gelecek yıl yapılacak başkanlık seçiminde Demokrat Parti’den aday adayı olduğunu açıklamıştı.

 

kaynak:AA

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.