AB’den Türkiye’ye Vize Reddine Açıklama: Özel Bir Durum Söz Konusu Değil!

Avrupa Birliği Komisyonu Sözcüsü Anita Hipper, Türkiye’den Şengen vizesi başvurularında ret oranının artmasının, Türkiye’ye özgü bir durum olmadığını belirtti.

AB’den Türkiye’ye Vize Reddine Açıklama: Özel Bir Durum Söz Konusu Değil!
Yayınlama: 09.06.2023
11
A+
A-

Ankara, 9 Haziran 2023 – Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Anita Hipper, Türkiye’den Şengen vizesi için yapılan başvurulara ret oranındaki artışın, Türkiye’ye özgü bir durum olmadığını belirtti.

Hipper, Ankara’da düzenlenen basın toplantısında Anadolu Ajansı muhabirinin Türkiye’den Şengen vizesi başvurularındaki ret oranı artışı ile ilgili sorusunu yanıtladı. “Bu anlamda Türkiye ile ilgili özel bir durum söz konusu değil.” dedi. Hipper, Kovid-19 salgını nedeniyle vize değerlendirme süreçlerinde gecikmelerin yaşandığını ve talebin yeniden arttığını belirtti.

Vize Değerlendirmeleri Üye Ülkelerin Yetkisinde

Hipper, vize değerlendirmelerinin her zaman bireysel bazda yapıldığını ve üye ülkelerin yetki alanında olduğunu açıkladı. Türkiye’deki misyonlar üzerinden 2022’de yapılan Şengen vizesi başvurularının yüzde 15’i reddedilirken bu oranın 2023’te yüzde 50’ye yükseldiği belirtildi. Ancak Hipper, bu durumun Türkiye’ye özgü olmadığını ve genel bir trend olduğunu vurguladı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.