SON DAKİKA
km-sondakika-alti -->

AGİ, Asgari Ücrete Dahil midir?

Bu haber 03 Ocak 2018 - 12:28 'de eklendi.
Yaklaşık 6 milyon çalışanın büyük bir merakla beklediği 2018 asgari ücret net bin 603 TL olarak açıklandı. Peki, asgari ücretin içinde AGİ var mı? Yeni asgari ücrete AGİ dahil mi? 2018 Asgari geçim indirimi ne kadar oldu?İşte Yanıtlarımız…

İşçiye maaşı dışında ödenen asgari geçim indirimi yasa ile getirilmiş olup, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Bu nedenle ücretin eki değildir. Ücret olarak nitelendirilemez ve tazminat ve işçilik alacaklarının hesaplanmasına esas ücrete dahil edilemez. Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplanırken asgari geçim indirimi dikkate alınmaz. Birçok işçinin merak ettiği ve alması gereken ücreti hesaplarken yanıldığı nokta da burasıdır. İşçiler arasında genel algı, asgari ücretin AGİ’yi içermediği ve bu 1.603,12 TL’lik tutarın üstüne asgari geçim indiriminin de eklenmesi gerektiği yönündedir.Halbuki açıklanan asgari ücret rakamına, bekar ya da eşi çalışan ve çocuksuz işçinin asgari geçim indirimi de dahildir.

AGİ, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

Maaşla Fiilen Çalışanların faydalandığı Asgari geçim indirimi belirlenirken, asgari ücret esas alınır.

Asgari geçim indirimine esas alınan Asgari ücret ise, belli bir çalışmanın karşılığı olarak değil, ekonomik bir değer taşıyan yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinin karşılığı olarak hesaplanır. Bu ücrete göre de fiilen çalışanın asgari geçim indirimi belirlenir.

Kanunen Belirlenen AGİ Oranları:

Asgari geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük bütün işçiler için uygulanan asgari ücretin yıllık brüt tutarının; kendisi için % 50’si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’idir.

Devlet tarafından açıklanan ve 2018 yılı için 1.603,12 TL olarak belirlenen net asgari ücretin içinde bekar ya da eşi çalışan işçi için hesaplanmış AGİ tutarı da vardır. Eğer bekarsanız ya da evliyseniz bile eşiniz çalışıyorsa almanız gereken asgari ücret tutarı 1.603,12 TL olmalıdır.

Ancak eşi çalışmayan ya da çocuğu olan işçinin asgari ücreti ise bu rakamdan fazla olacaktır.

Bu durumda;

Eş ve çocuk durumuna göre işçilerin alması gereken net asgari ücret tutarları şu şekildedir:

Bekar veya çocuğu olmayıp eşi Çalışanın kendisi için %50,

Çalışmayan ve geliri olmayan eş için %10, toplamda %60

Birinci ve ikinci çocuk için çocuk başına %7,5, eş çalışmıyorsa toplamda % 75 eş çalışıyorsa toplamda % 65

Üçüncü çocuk için %10, eş çalışmıyorsa toplamda % 85 alabileceği en yüksek oran, eş çalışıyorsa üç çocuk ve kendisi için toplamda % 75

Dördüncü ve daha fazla çocuk için %5’er % 85? geçmeyecek şekilde her çocuk için beş puan eklenir.

Asgari Geçim İndirimi (AGİ) 2018 Aylık Tutarları:

MEDENİ DURUMA GÖRE AYLIK TUTARLAR

Bekar 152,21 TL
Evli eşi çalışmayan 182,66 TL
Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 205,49 TL
Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu 228,32 TL
Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu 258,76 TL
Evli eşi çalışmayan 4 çocuklu 258,76 TL
Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 258,76 TL

Evli eşi çalışan 152,21 TL
Evli eşi çalışan 1 çocuklu 175,04 TL
Evli eşi çalışan 2 çocuklu 197,88 TL
Evli eşi çalışan 3 çocuklu 228,32 TL
Evli eşi çalışan 4 çocuklu 243,54 TL
Evli eşi çalışan 5 çocuklu 258,76 TL

Yapılan hesaplamalar sonucu AGİ tutarı tüm yıl için geçerli olmaktadır.

Asgari Geçim İndirimi tabloya göre, 2018 yılı için hesaplanan en düşük tutarı 152,21 TL – en yüksek tutar 258,76 TL ‘dir.

Yargıtay 9. Hukuk Dairesinin 12/03/2012 tarihli, 2012/8530 Esas, 2012/7950 Karar sayılı ‘Asgari Geçim İndirimi Hakkında’ Kararı

‘…….Kıdem ve ihbar tazminatının giydirilmiş ücretten, diğer işçilik alacaklarının ise çıplak ücretten hesaplanması gerekir. İşçiye ücreti dışında ödenen asgari geçim indirimi yasa ile getirilmiş olup, bireyin veya ailenin asgari geçim düzeyini sağlayacak bölümünün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılmasıdır. Bu nedenle ücretin eki değildir. Ücret olarak nitelendirilemez ve tazminat ve işçilik alacaklarının hesaplanmasına esas ücrete dahil edilemez. Bilirkişi raporunda davacının kıdem ve ihbar tazminatı asgari geçim indirimi de dahil edilmiş ücretten hesaplanması hatalıdır. Davacının kıdem ve ihbar tazminatı asgari geçim indirimi dikkate alınmadan hesaplanıp belirlenmelidir…..’

Kaynak : SGK Rehberi

Bir önceki yazımız olan 2018 Enflasyon Zammı Netleşti, Memur Maaşına Yansıyacak mı? başlıklı makalemizde 2018 enflasyon, 2018 enflasyon zammı ve enflasyon zammı ne kadar hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.