Ahilik Teşkilatı Ders Notu

Ahilik Teşkilatı Ders Notu
Yayınlama: 10.03.2021
Düzenleme: 23.03.2021 12:08
792
A+
A-

Göçebe Türkmenlerin İslâmlaşma sürecini hızlandırmak, Anadolu’yu Türk yurdu haline getirmek, şehirlerde yaşayan Rum ve Ermeni tacirleriyle rekabet edebilmek amacıyla ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesiyle Ahi teşkilâtı Anadolu’da kuruldu.

Orta Asya’da hüküm süren Oğuz Yabguluğu yıkılınca 1040 Oğuz Türkleri yavaş yavaş Selçuklu egemenliği altına girerek Anadolu’ya göç etmeye başladı. Ekseriyeti göçebe olan Oğuzlar, kopup geldikleri Orta Asya steplerine benzediği için daha çok Orta Anadolu kırsalını mesken olarak tercih ediyorlardı. Dolayısıyla Orta Anadolu’nun Türkleşip İslamlaşması hızlı olurken, şehirlerde bu dönüşüm yavaştı[4]. İslam dini de, yerleşik hayatı gerekli kılıyordu[5]. İşte bu sebeple, göçebe Türkmenlerin İslâmlaşma sürecini hızlandırmak, Anadolu’yu Türk yurdu haline getirmek, şehirlerde yaşayan Rum ve Ermeni tacirleriyle rekabet edebilmek amacıyla ve Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesiyle Ahi teşkilâtı Anadolu’da kuruldu. Kısacası Anadolu’da Ahiliğin şekillenmesi ve köylere kadar teşkilatlanması politik ve sosyo ekonomik bir mecburiyetin ürünüdür .

Ahilik Teşkilatı Örnek Anlatımı:

Bu teşkilatların üyesi olan zanaatkarlar katı ahlaki kurallara uymak zorundaydı. Üyeler arasında güçlü ahlaki ve dayanışma bağları vardı. Ortak çıkarlarını korumanın yanı sıra, her türlü dünyadaki faaliyetlerinde (ekonomik, sosyal) birbirlerine manevi kontrol sağlamak için örgütlenmişlerdi.

Ahi teşkilatının Osmanlı devletinin askeri ve idari kurumlarını yapılandırmada ve toplum içinde sosyal yaşamı örgütlemede rol oynadıkları ve bu örgütlerin bir üyesi olmanın onur duyulduğu belirtilmiştir. Ayrıca, Orhan Gazi, Sultan I.Murat gibi Ahi olan sultanlar da vardı. Osmanlı devleti Ahilik teşkilatını destekliyordu ve onlara bazı ayrıcalıklar sağlıyordu.

Ahiliğin 7 kuralı

Ahi olmak ve peştemal kuşanmak için kişinin bir Ahi tarafından önerilmesi zorunludur. Üye olmak isteyenlerden yedi fena hareketi bağlaması ve yedi güzel hareketi açması beklenmektedir:
 1. Cimrilik kapısını bağlamak, lütuf kapısını açmak
 2. Kahır ve zulüm kapısını bağlamak, hilim ve mülâyemet kapısını açmak
 3. Hırs kapısını bağlamak, kanaat ve rıza kapısını açmak
 4. Tokluk ve lezzet kapısını bağlamak, riyazet kapısını açmak
 5. Halktan yana kapısını bağlamak, Hak’tan yana kapısını açmak
 6. Herze ve hezeyan kapısını bağlamak, Marifet Kapısını açmak
 7. Yalan kapısını bağlamak, doğruluk kapısını açmak
Kafirler, çevresinde iyi tanınmayanlar, kötü söz getirebileceği düşünülenler, zina ettiği ispatlananlar, katiller, (kasaplar), hırsızlar, dellallar, vergi memurları, vurguncular örgüte katılamaz.
Ahilik teşkilâtı 3 dereceli bir düzene dayanır. Her kapı üç dereceyi içerir. Bu dereceler şöyle sıralanır:
 • Yiğit
 • Yamak
 • Çırak
 • Kalfa
 • Usta
 • Ahi
 • Halife
 • Şeyh
 • Şeyh-ül Meşayıh

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.