SON DAKİKA

Akademisyene, Sanayide Çalışma Yolu Açılıyor

Bu haber 29 Haziran 2015 - 14:17 'de eklendi.

Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) eylem planına göre, akademisyenlere sanayide çalışması için teşvikler hazırlanacak

HEDEF2. HUKUKİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK

Akademisyenler ile sanayi arasındaki işbirliğini artırmak için bir dizi eylem kararı içere Kamu Üniversite Sanayi İşbirliği (KÜSİ) eylem planına göre, akademisyenlere sanayide çalışması için teşvikler hazırlanacak

HEDEF2. HUKUKİ DÜZENLEMELERİ YAPMAK

Akademisyenler ile sanayi arasındaki işbirliğini artırmak için bir dizi eylem kararı içeren eylem planı 27 Haziran 2015 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı.

Yayımlanan eylem kararına göre,

1- Doçentliğe atamada veya profesörlüğe yükselmede, şirket kurmak, patent sahibi olmak, sanayi ile ortak proje üretmek önemli bir etken olacak.

2- Akademisyenlerin proje yapma performanslarına göre teşvikler hazırlanacak.

3- KUSİ bağlamında görev yapan akademisyene daha fazla döner sermaye payı ödenecek.

4- Akademisyene sanayide çalışması izin verilecek. Örneğin 5 yılda bir 3 ay çalışma olanağı verilecek. Veya sanayideki yüksek lisan ve doktoralı personelin üniversitede ders vermesi sağlanacak

İŞTE RESMİ PLANDAKİ EYLEMLER

I NOEYLEM ADI SORUMLU KURULUŞİLGİLİ

KURULUŞ

SÛREAÇIKLAMA
2.1Akademisyenlerin atama ve yükselme kriterlerinde KÛSt çerçevesinde yürüttüğü faaliyetler dikkate alınacaktır.YÖKMEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji BakanlığıTemmuz 2015-Aralık 2018özellikle Doçentlik atamasında olmak üzere, akademisyenlerin bilimsel yayn dışındaki faaliyetlerinin (şirket kurmak, patent sahibi olmak, sanayi ile ortak proje üretmek vs.) akademik kariyerlerine olumlu katkıda bulunacak şekilde düzenlemeler yapılacaktır. AyncaProfesörlüğe atanmada KÜSÎ faaliyetlerine kat ilanlara öncelik verilmesi yönündeki imkânlar araştırılacaktır. (Düzenleme Yapılması)
2.2öğretim

elemanlarını sanayi

ile işbirliği

yapmayateşvik

edccck

düzenlemeler

yapılacaktır.

YÖK

 

M Eli.

Üniversiteler,

Maliye

Bakanlığı

 

Mayıs 2015- Ekim 2018

 

Akademisyenlerin proje yapma performansına göre teşvik edilmelerini sağlayacak düzenlemeler yapılacaktır.

 

2.3üniversite döner sermaye sistemi KÖS!’yi destekleyecek şekilde yeniden düzenlenecektir.YÖKM EB. Maliye

Bakanlığı.

Bilim, Sanayi

ve Teknoloji

Bakanlığı,

Kalkınma

Bakanlığı

Mayıs 2015- Aralık 2015Kamu-üniversite-sanayi işbirliği bağlamında yapılacak Ar-Ge projelerinde görev alan öğretim elem anlamın elde edeceği gelirden daha fazla pay alacak şekilde döner sermaye sistemi revize edilecektir. (Rapor Sayısı. Düzenleme Yapılması)
2.4Akademisyenlerin sanayide çalışabilmeleri, sanayide çalışan nitelikli personelin de üniversitelerde görev alabilmeleri sağlanacaktır.YÖKÇSGB, MEB.

Kalkınma

Bakanlığı.

TOBB,

Mesleki

Yeterlik

Kurumu

M ay ıs 2015- Aralık 2015Akademisyenlerin sanayide (akademik izin modeline benzer şekilde) geçici olarak çalışmasına ve sanayideki yüksek lisans, doktoralı personelin üniversitede ders vennesine imkân sağlayacak mevzuat değişikliği yapılacaktır. Buna göre akademisyene kariyerden bağımsız olarak 5 yılda bir 3 ay veya 3 yılda bir 2 ay sanayide çalışabilme olanağı tanınacaktır. (Düzenleme Yapılması)

 

 

Bir önceki yazımız olan 2016 POMEM Alımı Ne Zaman? PÖH PMYO Alımı Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.