Akciğer Tümörü Guatr Kesisinden Çıkarıldı

Akciğer Tümörü Guatr Kesisinden Çıkarıldı
Yayınlama: 07.10.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:33
378
A+
A-

Akciğer kanseri hastalığından her yıl bir çok insan hayatını kaybediyor. Peki akciğerde ki tümörün boğazınızdan alınabileceğini biliyor muydunuz? Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan operasyonla Kapalı Akciğer kanseri hastalığından her yıl bir çok insan hayatını kaybediyor. Peki akciğerde ki tümörün boğazınızdan alınabileceğini biliyor muydunuz? Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan operasyonla Kapalı guatr ameliyatına alınan hastanın akciğerinin üst lobunda bulunan ve organın üçte birini kaplayan tümörü de başarılı bir operasyonla guatr kesisinden çıkarıldı.

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yapılan başarılı operasyonla hastanın akciğerinin üst lobunda bulunan ve organın üçtü birini kaplayan tümör, kapalı guatr ameliyatı için açılan kesiden çıkarıldı.

Guatr hastalığı nedeniyle ameliyat olması gereken 50 yaşındaki Bülent Bıçak’ın yapılan tetkiklerinde, sağ akciğerinin üst lobunda tümör tespit edildi.

İki rahatsızlığı nedeniyle ameliyat edilmesine karar verilen hastanın guatrının alınması için açılan kesiden, akciğerinde bulunan tümör de çıkarıldı.

Operasyonun, guatr ameliyatıyla aynı anda yapılmasının yanı sıra, tümörün göğüs kemiği kaldırılmadan guatr kesisinden çıkarılması dolayısıyla da Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıdığı belirtildi.

“Daha önce Türkiye’de yapılmadı”

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Çağatay Saim Tezel, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastanelerinin kapalı cerrahi ameliyatına ilk başlayan merkezlerden biri olduğunu ve bu yöntemle torakoskopik denilen kamerayla iki veya üç delikten akciğer tümörü ameliyatları yaptıklarını söyledi.

Hastanelerinde şu ana kadar bu yöntemle 150’den fazla vakaya müdahale ettiklerini belirten Tezel, şöyle konuştu:

“Ancak bu operasyonun en önemli özelliği, guatr sorunu olan hastanın guatr kesisinden girerek sağ akciğerinin üst lobundaki tümörü alabiliyor olmamızdır. Bu, ülkemizde daha önce yapılmış bir ameliyat değil. Dünyaya da bakacak olursak yapılan ameliyatlar bir, iki tane. Ama onda da işlem göğüs kemiğini yukarı kaldıran bir ekartör vasıtasıyla yapılabiliyor. Biz geçen hafta içerisinde bu kaldırma işlemini gerçekleştirmeden doğal yoldan soluk borusunun önünden girerek, sağ akciğerin üst lobuna giden damarları, bronşları kesmek suretiyle hastanın üst lobundaki tümörü üst lobuyla beraber, guatr ameliyatı için açılmış olan kesiden çıkarmayı başarabildik.”

“Ağrı düzeyi en aza iniyor”

Hastanenin eğitim sorumlusu Doç. Dr. Volkan Baysungur da kapalı cerrahi olarak geçen endoskopik akciğer ameliyatlarını  2006’dan itibaren yaptıklarını dile getirerek, “Bu yöntemle hastayı daha erken taburcu edebiliyoruz. Ayrıca bu operasyon, 2-3 delikten, son zamanlarda da tek delikten akciğerin üçte biri, yarısı hatta tamamının dahi çıkabileceği yollara kadar ulaşılmış bir ameliyat sistemidir” dedi.

“Şu anda buradan çıkıp gidecek kadar iyiyim”

Hasta Bülent Bıçak da ameliyat öncesi guatr sorunu nedeniyle çok hastaneye gittiğini, bu sorun için tetkikleri yapılırken akciğerinde kanser olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Akciğerinde kanser olduğunu duyunca bir ara ameliyat olmaktan vazgeçtiğini belirten Bıçak, şöyle devam etti:

“Bu arada kimseye bir şey söylemedim. Sonra bir gün tesadüfen Çağatay Bey’i tanıdım. O da beni ameliyat olmaya ikna etti. Bana iki ameliyatı aynı anda olacağımı ve akciğerdeki tümör için ayrı bir kesi yapılmayacağını anlattı ama ben fazla anlayamamıştım. Zaten ameliyatı, oğlum üniversiteyi kazandı onun için oldum. Yoksa olmayacaktım. Şu an çok iyiyim. Kendimi çok iyi hissediyorum. Hatta şu anda buradan çıkıp gidecek kadar iyiyim. Ameliyatımı yapan hocam başta olmak üzere, benimle ilgilenen herkese teşekkür ediyorum.”

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.