ANA HATLARIYLA 2016 KPSS

ANA HATLARIYLA 2016 KPSS
Yayınlama: 13.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
311
A+
A-

Devlete girme hayali olan birçok aday 2016 KPSS için hazırlıklarına başladı. Hazırlık sürecinde de adayların kafasında çok soru işareti olduğu yönünde dönüşler alıyoruz. En çok soru da lise düzeyinde memur adaylarından geliyor. 2016’da lise düzeyinde kpss ana-hatlariyla-2016-kpss-cuneyt-turkoglu

Devlete girme hayali olan birçok aday 2016 KPSS için hazırlıklarına başladı. Hazırlık sürecinde de adayların kafasında çok soru işareti olduğu yönünde dönüşler alıyoruz. En çok soru da lise düzeyinde memur adaylarından geliyor. 2016’da lise düzeyinde kpss olup olmayacağını merak eden adaylar da bu yazımızda cevaplarını bulacaklar. Genel başlıklarla vereceğim bu köşe yazısının detaylı açıklamalarını da sonraki köşe yazılarımda bulabilirsiniz.

 

Öncelikle 2016 KPSS kimler için yapılıyor, ona bakalım. Bilindiği üzere kpss, 3 öğrenim düzeyinde yapılan bir sınav. Ön lisans ve lise düzeyinde mezun olan adaylar çift yıllarda(2010-2012-2014-2016), lisans düzeyinde mezun olan adaylar ise her yıl bu sınava girebiliyor. 2016 yılındaki sınava tüm öğrenim düzeyindeki adaylar başvurabilecek. Bu sınav sonucunda ise kariyer memurlukları, öğretmen atamaları ve düz memur atamaları yapılacak.

Devletin mülakata gerek duymadan direkt kpss puanı ile yaptığı atamalar çift yıllarda yapılan kpss neticesinde oluyor. Çift yıllarda yapılan kpss sonucunda da katiplik, infaz ve koruma memurluğu gibi bazı alımlarda da mülakat yapılabiliyor. Tek yıllarda yapılan sınavda ise memur olmak isteyen adayların önünde bir de mülakat bekliyor. Bu yüzden çift yıllarda giren aday sayısı daha fazla oluyor. Gelecek yıl da aksi bir durum şimdiye kadar açıklanmadığı için lise ve ön lisans düzeyinde kpss’nin yapılması öngörülüyor. Ancak atama sayılarına baktığımızda lise düzeyinde yapılan atamaların her sene ciddi oranda düştüğünü görüyoruz. Bu yüzden memur olmayı düşünen lise mezunu adayların imkânları varsa ön lisans veya lisans eğitimlerine başlamasını tavsiye ediyoruz.

Sınava hazırlanmadan önce adayların kendi bölümlerine ait geçmiş atama sayılarını ciddi şekilde araştırmaları gerekiyor. Bazı bölüm mezunları 60 civarında puanlarla atanırken bazı bölüm mezunları ise 90 puanla dahi atanamıyor. Özellikle yüksek puan alması gereken adayların şimdiden planlı programlı çalışmaya başlamaları gerekiyor. Bundan sonraki yazılarımızda ders içerikleri ve soru dağılımlarını da detaylı inceleyeceğiz.

2016 KPSS’ye hazırlanan adayların kafasındaki soru işaretlerini yazılarımızla kaldıracağımızı ümit eder, şimdiden bu uzun ve zorlu yolda başarılar dileriz…

E-posta: [email protected]

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.