Antropoloji Bölümü Nedir? Antropoloji Mezunu Ne İş Yapar?

Antropoloji Bölümü Nedir? Antropoloji Mezunu Ne İş Yapar?
Yayınlama: 29.06.2021
785
A+
A-

Üniversite tercihleri yağılırken en çok araştırılan bölümlerden biri de antropoloji bölümüdür. Peki antropoloji bölümü nedir? Antropoloji mezunu ne iş yapar? Antropoloji bölümü hakkında merak edilenlerin cevabı haberimizde.

 

Antropoloji Bölümü Nedir?

Toplumlarda meydana gelen değişimi ve bu konularla alakalı tarih öncesi, tarihi ve güncel tüm problemler üzerinde eğitim ve araştırma yapar. Eğitimi toplam 4 yıllık olan insanların davranışlarını geçmişten günümüze inceleyen, aynı zamanda biyolojik maddi kalıntıları, canlıların primatlarını inceleyen bir bölümdür. Aynı zamanda insan kültürlerini de inceleyen bir bölümdür.

Antropoloji Mezunu Ne İş Yapar?

Antropoloji bölümü mezunlarının oldukça geniş bir iş çalışma alanı bulunmaktadır. Görev aldıkları kurumda mezun olduktan sonra tarih öncesi ve tarih sonrası insanların kültürlerini inceleyen, bedensel veya sosyolojik açıdan inceleyen her türlü araştırmalarda görev alırlar. Antropolojiler mezun olduktan sonra “antropolog” unvanı alırlar. Bu unvan ile birlikte tarih kurumlarında da görev alabilirler. Fakat söz konusu kurum veya kuruluşlar ya çok az alım gerçekleştirmektedir. Hatta hiç alım yapılmadığı dönemlerde söz konusudur. Bundan dolayı Antropoloji bölümü adayları mezuniyetin sonrasında işe başlama noktasında sorun yaşayabilmektedir. Antropoloji bölümü mezunları, göreve başladıkları kurum veya kuruluşlarda ise, tarih öncesi yahut sonrası insan yapısını inceler.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.