Askerlik Sistemi Değişiyor, 2 Aylık Askerlik de Gündemde

Askerlik Sistemi Değişiyor, 2 Aylık Askerlik de Gündemde
Yayınlama: 01.09.2018
Düzenleme: 05.03.2021 22:50
774
A+
A-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üzerinde çalışılan yeni askerlik sistemi yeni yasama döneminde gündeme gelecek. Yeni sistemde hem para ödemeli kısa askerlik hem de eskisi gibi uzun askerlik alternatifli olarak yer alıyor.

Ak Parti kulislerinde edindiğim ilk izlenim, yeni sistemin bedelliye ihtiyaç duyulmayacak bir sistemi alternatifli olarak getireceği. Süre olarak öne çıkan düşünce ise 2 ay.

Belirli bir para yatırılarak 2 ay askerlik yapılması ve böylece sürekli yaşanan bedelli tartışmalarından bitirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca uzun ve kısa olan eski sistemin de kalması ve isteyenin istediği sisteme göre askerliğini yapması da düşünülüyor.

Önümüzdeki günlerde hem süre hem de ücret çalışması alternatifli olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulacak ve son karar verilecek.

Milliyet

TEK TİP ASKERLİK KONUSU

Temmuz sonunda çıkan haberlerde tek tip 9 ay yapılacak askerlikten bahsedilmişti, yeni sistemin bu şekilde olacağı konuşulmuştu ancak bugün Milliyet’in belirttiği habere göre belirli bir ücret ödenmesinin ardından askerlik 2 aya kadar düşürülebilecek.

Tek tip askerlikte 3 ay temel eğitimden sonra devam etmek isteyenlere devletin 6 ay asgari ücret ödeyeceğini devam etmek istemeyenlerin ise bu parayı devlete ödemesi gerektiği belirtilmişti.

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.