SON DAKİKA

Asya Hun Devleti Tarih Ders Notu

Bu haber 13 Ekim 2017 - 12:37 'de eklendi.
 1. ASYA HUN DEVLETİ (MÖ 220-MS 216)
 • Hunlar ile ilgili ilk bilgiler, Çin kaynaklarına aittir ve MÖ 1000 yıllarının başlarına kadar uzanmaktadır. İlk tarih­sel belge ise MÖ 318 yılına ait bir antlaşma metnidir.
 • Asya Hun Devleti bilinen ilk teşkilatlı Türk devletidir. Başkenti Ötüken’dir.
 • Bilinen ilk hükümdarları Teoman’dır (Tu-Man). Çin Seddi, Teoman’ın Çin’e düzenlediği akınlara karşı ko­yabilmek için Çinliler tarafından yapılmıştır.

yorum

Çin Seddi’nin yapılması, Çinlilerin savunma mima­risi ve tekniklerinde ileri olduklarının göstergesidir.

♦ Asya Hun Devleti en parlak dönemini Teoman’dan son­ra başa geçen Mete (Mao-tun) döneminde yaşamıştır.

Mete Han (MÖ 209-MÖ 174); döneminin önemli ge­lişmeleri şunlardır:

Çin’i yıllık vergiye bağlamış ancak Türklerin kalabalık Çin nüfusu içinde asimile olmasından endişe duyarak Türklerin Çin’e yerleşmesini yasaklamıştır. ü Asya’daki tüm Türkleri ilk defa tek bayrak altında top­lamış ve güçlü bir ekonomiye sahip olmak için İpek Yolu’nu ele geçirmek amacıyla mücadele etmiştir. ü Türk devlet teşkilatının ilk yapılanmasını ortaya koy­muş ve orduda onluk sistemi uygulamıştır. ü Türk ordusunun savaş taktiklerinin en önemlisi Turan Taktiği’dir. Sahte geri çekilme olarak nitelenen bu sis­tem ilk olarak MÖ 200 yılında Türklerle Çinliler arasın da yapılan Pai-teng savaşında kullanılmıştır.

Kurultay ve ikili yönetim teşkilatı ilk kez Metehan döne­minde uygulanmıştır.

kardeş arasında MÖ 58’de bir iç savaş başlamıştır. Hohanyeh’in yenilgisiyle sonuçlanan bu savaş sonun­da Hunlar MS 48’de Kuzey ve Güney olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

 • Kuzey Hunları MS 150’de Siyenpiler tarafından; Güney Hunları ise MS 216’da Çinliler tarafından yıkılmıştır.
 • Asya Hun Devleti, iç karışıklıklar Çin entrikaları, taht kavgaları nedeniyle zayıflayarak parçalanmıştır. Hun- ların dağılmasından sonra bazı Türk boyları, batı yö­nünde ilerlemeye başlamışlardır. Bu ilerleyiş birçok kavmin yerinden olmasına sebep olmuştur.

soru

 1. Teoman
 2. Mete Han
 • Kutluk Kağan

Yukarıdakilerden hangileri Asya Hun Devleti’nin hükümdarları arasında gösterilebilir?

A) Yalnız I  B) Yalnız II  C) Yalnız III

D) I ve II     E) I, II ve III

 

Mete Han’ın tahta çıkış tarihi olan MÖ 209, günümüz­de Kara Kuvvetleri Komutanlığının kuruluş tarihi ola­rak benimsenmektedir.

not

Onluk sistem, dünya ordu sisteminin temelini oluş­turur. Bu nedenle Türklerin askerî alanda ileri ol­dukları ve diğer kültürleri bu alanda etkiledikleri söylenebilir.

çözüm

Asya Hun Devleti MÖ 220-MS 216 yılları arasında Orta Asya’da kurulmuş bilinen ilk Türk devletidir. Asya Hun Devleti’nin bilinen ilk hükümdarı Teoman (Tuman)’dır. Teoman’ın ölümünden sonra tahta çı­kan Mete Han (MÖ 209-174) döneminde Asya’da Hun Devleti bölgenin en güçlü devleti haline gelmiş­tir. Mete’den sonra yerine oğlu Ki-ok geçmiştir. Kün Çin, Ho-han-yeh ve Çi-Çi, diğer Asya hun hüküm­darlarıdır. Kutluk Kağan ise II. Göktürk Devleti’nin kurucusudur.

(Cevap D)

 • Metehan’dan sonra yerine oğlu Ki-ok (MÖ 174-160) geçmiştir. Ki-ok’un Çinli bir prensesle evlenmesi Türk­lerle Çinliler arasındaki siyasal ve sosyal yakınlaşmayı artırmıştır. Bundan sonra Hun ülkesinde Çin entrikaları artmış ve ayaklanmalar ortaya çıkmıştır. Nitekim Ho- hanyeh, Çin imparatorunun yardımıyla Hun hükümdarı olmuştur.
 • Hohanyeh, Hun ülkesinin Çin’e bağlanması konusun­da kardeşi Çi-Çi ile ayrılığa düşmüştür.

Bir önceki yazımız olan Türk Göçlerinin Neden ve Sonuçları Nelerdir? başlıklı makalemizde göçlerin nedeni ve göçlerin nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.