Atalay: Melih Gökçek yanlış yaptı

Atalay: Melih Gökçek yanlış yaptı
Yayınlama: 12.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:04
350
A+
A-

HaberTürk’ten Kübra Par’a çarpıcı açıklamalar yapan Atalay, Arınç-Gökçek tartışmasıyla ilgili ”Çok yanlış buluyorum. Bir belediye başkanı olarak, Başbakan Yardımcımıza böyle şeyler söylemesi yanlıştı” dedi.

NEDEN KONUŞTUK?

AK Parti’nin 3 dönem k HaberTürk’ten Kübra Par’a çarpıcı açıklamalar yapan Atalay, Arınç-Gökçek tartışmasıyla ilgili ”Çok yanlış buluyorum. Bir belediye başkanı olarak, Başbakan Yardımcımıza böyle şeyler söylemesi yanlıştı” dedi.

NEDEN KONUŞTUK?

AK Parti’nin 3 dönem kuralına takılarak 7 Haziran’da Meclis’e veda edecek en önemli isimlerden biri Beşir Atalay. Gerçi siyasete veda etmiyor. Hükümetin seçim kampanyasını yürüten heyetin başında o var. Adayların belirlenmesi sürecinde de aktif rol aldı. Beşir Atalay, AK Parti’nin en entelektüel isimlerinden… Hayatını okumaya adamış bir sosyolog. Edebiyata çok meraklı. Hem eşi hem de 3 kızı akademisyen. Sanılanın aksine çok da renkli bir kişilik. Siyaset konuşmaya gittim, Ankara’da nerede ne yenir, kendisi akşamları hangi müzikleri dinler onları da anlattı. Karşınızda, Ece Oğultürk’ün çektiği şahane portre fotoğraflarıyla ve bugüne kadarki en sıra dışı haliyle Beşir Atalay…

3 dönem kuralına takılan pek çok AK Partili isim Meclis’e veda edecek. Hazirandan sonra nasıl bir AK Parti göreceğiz?

Üç dönemlikler dediklerimiz, 13 yılın başarı öyküsüne imza atmış arkadaşlarımız. Kamuoyunun da yakından tanıdığı bu flaş isimlerin listede olmayışı eksiklik hissettiriyor ama AK Parti’ninki uzun bir öykü. Yeni liste de 13 yıllık birikimin özeti. 6 bin 223 aday adayımız vardı, hepsiyle tek tek mülakat yaptık. Seçmekte zorlandık.

‘ŞUNA YAKIN, BUNA YAKIN DİYE BAKMADIK’

Aday listeleri hazırlanırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ne kadar katkısı oldu?

Bu süreçte Cumhurbaşkanı’mızın direkt etkisi olması mümkün değil, kendisi tarafsız bir konumda. Ama tabii ki Başbakan’ımızla sürekli iletişim halindeler. Aralarında istişare etmiş olabilirler.

‘Erdoğan’a yakın isimler aday olacak, Davutoğlu biraz etkisiz kalacak’ spekülasyonu yapılıyordu liste öncesi…

Tayyip Bey kurucu liderimiz ve sembolümüzdür. Ama bu tür işlerde esas olan partinin geleceğidir. Herkes partinin iyiliği için çalışır. Bu sefer de üzerinde iyi çalışılmış, dengeli bir liste ortaya çıktı. İsimler “şuna yakın, buna yakın” diye belirlenmedi. Örneğin Mücahit Arslan, Tayyip Bey’e yakın çalıştı ama partimizin de kurucularındandır. Benzer şekilde Aydın Ünal, Tayyip Bey Başbakan iken konuşma metinlerine yardım ediyordu ama iyi yetişmiş bir arkadaşımızdır.

‘BERAT ALBAYRAK DA MÜLAKATA GİRDİ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın aday olması tartışma yarattı. Bu, akrabaların aday olmaması kuralına aykırı değil mi?

Hayır, bu durum akraba kuralına takılmıyor, çünkü Tayyip Erdoğan şu anda partimizin üyesi değil.

Erdoğan’ın, Berat Albayrak ile ilgili özel bir ricası oldu mu?

Benim bilgim yok. Partimizin üst kurulu aday olmasını uygun görmüş.

Onunla da mülakat yapıldı mı?

Tabii ki. Eski bakanlarla bile mülakat yaptık.

Aday gösterilmedikleri için size sitem eden oluyor mu?

Tabii, çok oluyor. Seçici kurul olarak aday listeleri açıklandıktan sonra “Biraz ortadan kaybolalım” deriz, telefonlara çok çıkmayız! (Gülüyor). Başbakan’ımız liste dışı kalan milletvekilleriyle 16 Nisan’da yemek yiyecek. Buna ‘gönül alma’ yemeği diyebiliriz. 17 Nisan’da da üç dönem kuralına takılanlarla bir yemek olacak.

‘MELİH GÖKÇEK YANLIŞ YAPTI’

Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek neden aday olamadı?

Tamamen akraba ilişkisinden, başka bir nedeni yok. “Parti içinde 3. dereceye kadar akrabalığı olanlar aday gösterilmeyecek” şeklinde karar aldık.

Gökçek-Arınç polemiği yaşanmasaydı sonuç farklı olur muydu?

Hiç ilgisi yok.

Melih Gökçek’in Bülent Arınç’a yönelik sözlerini nasıl karşıladınız?

Çok yanlış buluyorum. Bir belediye başkanı olarak, Başbakan Yardımcımıza böyle şeyler söylemesi yanlıştı.

Cumhurbaşkanı’nın çözüm süreciyle ilgili çıkışları karşısında Bülent Arınç’ın ‘Hükümetimizi ve kendisini yıpratabilir’ yorumunu nasıl karşıladınız?

Bu konuda tartışmaya girmem. Partimizin belirlemiş olduğu bir stil vardır. Bakanlar Kurulu’nda ve Merkez Yürütme Kurulu’nda her şeyi konuşuruz. Orada en çok itiraz edenlerden biri de benim. Orada karşı koyarım, ama dışarıda az konuşurum. Böyle şeylerin basın önünde konuşulmasını doğru bulmuyorum.

Erdoğan’ın, İzleme Heyeti ve Dolmabahçe buluşmasıyla ilgili çıkışları sizi şaşırttı mı?

Bu konuda bir iletişimsizlik olmuş olabilir. Şu an çözüm süreciyle ilgili görüşmelerin içinde değilim ama Cumhurbaşkanı’mızın görüş beyan etmesini normal görüyorum, çünkü bu bir devlet meselesi. Tayyip Bey emek verdiği bir konuda görüş beyan ediyorsa, bunu ani tepki olarak değerlendirmemek lazım.

‘GÜL AYRI PARTİ KURMAZ’

Abdullah Gül neden aday olmadı? Bir küskünlük mü var?

Küskünlük yok, aday olmak istemedi. Bunu burada ilk kez açıklayayım, Abdullah Bey’e adaylık teklifini ben götürdüm. Başbakan’ımız Davutoğlu bana “Abdullah Bey’le görüş, tekrar aday olmak isterse başımızın üstünde yeri var” dedi. Ayrıca listeler hazırlanırken katkısı olup olmayacağını da sormamı istedi. Bu mesajları kendisine götürdüm. Abdullah Bey her iki teklif için de teşekkür etti ama reddetti ve dışarıda kalmak istedi.

Dışarıda kalmak istemesini nasıl karşılıyorsunuz? Ona karşı biraz vefasızlık yapılmadı mı?

Vefasızlık olarak nitelemeyelim ama Abdullah Gül’e karşı partimizin ve hükümetimizin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir.

Bu hassasiyet eksik kalmış olabilir mi?

Doğrusu, çok fazla bir şey söylemek istemiyorum. Ama Abdullah Bey bizim için önemli bir profil. Çok emeği var. Nadir yetişen insanlardan biri, kıymetini bilmek lazım. Şimdiki durumu, biraz da hayatın getirisi… Partimizin yeni genel başkanının kim olacağı konusunda tartışmalar yaşandı, o zaman görüşlerimizi söyledik. İstişareler sonunda bir karar verildi ve şimdi yeni bir süreçteyiz. Görevimiz bu süreci iyi yönetmek.

Gelecekte siyasete dönebileceği konusunda bir işaret alıyor musunuz?

Türkiye siyasetine katkısı olması gerektiğini düşünüyorum. Zaten bir vakıf kurdular ve think-thank gibi çalışacaklar. Oraya kendisinin siyasi görüşleri yansır.

Gül’ün yeni bir parti kurma ihtimali var mı?

Asla öyle bir şey olmaz. Abdullah Bey’de tam bir dava ahlakı vardır. Partiyi zayıflatacak bir davranış içinde olmaz.

HAKAN FİDAN OLAYI: “KEŞKE YAŞANMASAYDI”

“HAKAN Fidan, Cumhurbaşkanı’nın tam onayı olmadan istifa etti. Tayyip Bey de bunu kabul etmedi. Keşke bunlar yaşanmasaydı. Hakan Fidan, bizim yetiştirdiğimiz iyi bir değerdir. Onu bürokrasiye ben kazandırdım.”

BAŞKANLIK MODELİ: “ÇİFT BAŞLILIK SİSTEMİ TIKAR”

“DÜNYADA başkanlık sistemini uygulayan çok iyi demokrasi örnekleri var. Esas olan demokrasinin tam gerçekleşmesi. Bunu kurabildikten sonra başkanlık sistemi tercih edilebilir. Türkiye’deki sorun hem Cumhurbaşkanı’nın hem de Başbakan’ın halk tarafından seçilmesi. Cumhurbaşkanı, seçildiğinde, “Aktif olacağım, odamda oturmayacağım” dedi. Nitekim yapıyor, ama bu uzun vadede sistemi tıkar. Gelecekte farklı görüşlere sahip bir Cumhurbaşkanı ve hükümet olduğunu düşünün, yürümez. Bunu çözmek zorundayız.”

‘GÜLER YÜZLÜ BİR KAMPANYA OLACAK’

Seçim için nasıl bir kampanya hazırlıyorsunuz?

AK Parti kampanyaları daima renkli ve büyüktür. Güler yüzlü ve pozitif bir kampanya olacak. Türkiye’yi hareketlendirecek yeni şarkılarımız ve sloganlarımız var. Tam bir demokrasi bayramı yaşanacak. Kampanyayı, başkanlığımda bir heyetle birlikte yürütüyoruz. Yine Erol Olçak’la birlikte çalışıyoruz. Birçok arkadaşımız da katkı sunuyor.

12 yılın muhasebesini yapsanız, AK Parti’nin eksikleri ve hataları nelerdi?

Eksiklerimizi içimizde konuşuruz. Partimle ilgili eleştiriler sıralamak istemem. Seçim üzeri bunu konuşmak doğru olmaz.

‘SESSİZ DEVRİMİ 3 DÖNEMLİKLER GERÇEKLEŞTİRDİ’

Ne olacak bu 3 dönemliklerin hali?

Ben de 3 dönemliklerdenim ama seçim kampanyasında aktif görev yapıyorum. Bu arkadaşlarımız çok önemli. Sessiz devrimi onlar gerçekleştirdi. AK Parti’nin altın yıllarına imza attılar.

Siz ne yapacaksınız? Bir sahil kasabasına mı yerleşeceksiniz yoksa!

Hep Ankara’da yaşadım. Burayı çok seviyorum. Allah ömür verdikçe burada yaşayacağım ve partimin emrinde olacağım.

‘HAYATTAKİ OLMAZSA OLMAZIM KİTAPLARIM’

– Aslen Keskinliyim. Ortaokul ve liseyi Kırıkkale’de okudum. Sonraki hayatım Ankara’da geçti. Annemi ve babamı erken kaybettim. Beni ağabeyim ve yengem büyüttü.

-Bizim ailede herkes akademisyen. Eşim Yıldız Atalay, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Bölümü’nde öğretim üyesi. Büyük kızım Fatma Betül, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde doçent. Diğer kızım Tuba, Gazi Tıp Fakültesi’nde göz doktoru. Bir diğer kızım Zeynep de siyaset bilimi okudu, şimdi Sabancı Üniversitesi’ne devam ediyor.

– 4 torunum var. İkisi 4 yaşında, biri 8. En küçüğü de henüz 3 aylık, adı Mehmet, müthiş bir şey!

– Hayattaki ‘olmazsa olmaz’ım kitaplar. Her gün okurum. Şu sıralar önceliğim toplumsal analizler. Sosyolog olarak son yıllarda dinler tarihiyle ilgili yayınları da yakından izliyorum. Romanı da hiç kesmem. John Grisham’ın adli gerilim romanlarını çok severim. Yaşar Kemal, Adalet Ağaoğlu, Ahmet Ümit ve Elif Şafak’ı da severim. Orhan Pamuk’un diliyle pek barışamadım. Gençliğim Rus klasiklerini okuyarak geçti. Dostoyevski her zaman yıldızım olmuştur.

-Öğrencilik yıllarım, üstadım Necip Fazıl Kısakürek ve Büyük Doğu’ya yakın geçti. En çok ondan etkilendim. Sezai Karakoç’un düşünce dünyamda büyük yeri var. Hiç yazmadım, ama güzel şiir okurum. Yedi Güzel Adam’ın hepsi yakın arkadaşımdı. Nuri Pakdil, Cahit Zarifoğlu, Akif İnan, Erdem Bayazıt, Rasim Özdenören… Sezai Karakoç, Cemal Süreya en çok sevdiğim şairler… Kitap dergilerini de çok takip ederim. Ankara’da eski pasajlardaki kitapçılara sık sık uğruyorum.

‘EMEL SAYIN’IN BENDE ÖZEL BİR YERİ VAR’

– Türk Sanat Müziği’ne yakınım. Semahat Özdenses’in şarkılarını severdim. Emel Sayın’ın bende özel bir yeri var. Arabamda Neşet Ertaş’ın albümleri eksik olmaz. Doktor kızımla birlikteyken ise klasik Batı Müziği dinleriz.

‘TAVUKLU BAMYAYA BAYILIRIM’

– İyi yemeği severim. Özellikle de tencere yemeğini… Eşim İzmirlidir. Genelde zeytinyağlı, sebze ağırlıklı bir mutfağımız var. Orta Anadoluluyum, tavuklu bamyaya bayılırım. Ankara’da iyi döner ve terbiyeli şiş yemek isteyenlere Gençlik Caddesi’ndeki Düveroğlu’nu tavsiye ederim. Bir de Denizciler Caddesi’ndeki Boğaziçi, en klasik tencere yemeği lokantasıdır. Ankara tavasının en iyisini orada yersiniz.

Habertürk

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.