SON DAKİKA

Avrupa Hun Devleti Tarihi (378-469) Özet

Bu haber 13 Ekim 2017 - 12:42 'de eklendi.

AVRUPA HUN DEVLETİ (378-469)

  • Kavimler Göçü sonrası Orta Avrupa’ya yerleşmiş güçlü bir Türk Devleti’dir.
  • Avrupa Hun Devleti Balamir önderliğinde Macaristan merkezli olarak kurulmuştur. Balamir’den sonra Hunla- rın başına Uldız geçmiştir. Bu dönemde ilk kez Ana­dolu üzerine Hun akınları yapılmıştır. Uldız’dan son­ra Hunların başına Karaton, Rua ve Attila gibi bir çok hükümdar geçmiştir. Attila döneminde devlet en geniş sınırlarına ulaşmıştır.
  • Attila, Bizans’a sığınan Hun kaçakları meselesini görüş­mek üzere gelen Bizans heyetiyle 434 yılında Margos Barışı’nı imzalamış ve Bizans’ı vergiye bağlamıştır. Fakat Bizans’ın antlaşma şartlarına uymaması nede­niyle Attila Bizans hâkimiyetindeki Balkanlar’a seferler düzenlemiş bu seferler sonucunda Bizans’la 447 yılında Anatolios Barışı imzalanarak Bizans’ın vereceği vergi üç katına çıkarılmıştır. Böylece Bizans; Attila’ya bağlı bir devlet hâline gelmiş ve Avrupa Hunları bölgedeki en etkin siyasi güç olduğunu göstermiştir.
  • Attila Avrupalılarca “Tanrının Kamçısı” olarak nitelen­dirilmiştir.
  • notAvrupa Hun Devleti, Bizans’la ilk kez savaşan ve antlaşma imzalayan Türk Devleti’dir
  • Attila’nın yaptığı faaliyetler, Germenlerin ünlü destanı Nibelungen (Nibelungen)’e konu olmuştur. Bu destan­da Attila’dan Etzel ismiyle bahsedilmiştir.
  • Attila, Türk veraset anlayışında ilk değişimi gerçek­leştiren hükümdardır. Yönetimi “babadan oğla geçen hükümdarlık sistemi”ne dönüştürmüştür. Attila’nın ölü­münden sonra Avrupa Hunları, zayıflayıp yıkılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kavimler Göçü (375) Nedir? başlıklı makalemizde kavimler göçü ve kavimler göçü ne zaman hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.