SON DAKİKA

Avrupa’da Kurulan Türk Devletleri Hangileridir ?

Bu haber 30 Temmuz 2015 - 15:28 'de eklendi.

Avrupa’da Kurulan Türk Devletleri konusundan sık sık soru gelebilmektedir. Bu Devletleri kısa bir özetle sizlerle paylaşıyoruz.

AVRUPA HUNLARI

Kavimler göçünün ardından balamir tarafından Orta Avrupa da Macaristan kuruldu. Anadolu ‘ya akın yapan ilk Avrupa’da Kurulan Türk Devletleri konusundan sık sık soru gelebilmektedir. Bu Devletleri kısa bir özetle sizlerle paylaşıyoruz.

AVRUPA HUNLARI

Kavimler göçünün ardından balamir tarafından Orta Avrupa da Macaristan kuruldu. Anadolu ‘ya akın yapan ilk Türk devletidir. En önemli hükümdarı Atilla ‘dır.

AVARLAR

Göktürk Devletine yenilen Avarlar avrupaya göç etmişler ve burada büyük bir devlet kurmuşlardır. Avarlar İstanbul ‘u kuşatan ilk Türk Devletidir.

MACARLAR

Bugünkü Macaristan ‘da kurulmuştur.  Hristiyanlığın Katolik Mezhebini benimsemişlerdir.

BULGARLAR

Tuna ve Volga bulgarları diye ikiye ayrılmışlardır.  Tuna Bulgarları Hristiyanlığın Ortodoks mezhebini benimsemişlerdir. Volga Bulgarlarını Kazan Türkleri oluşturmaktadır.

TÜRGİŞLER

Madeni parayı ilk kullanan Türk Devletidir. Uygurlardan sonra ilk yerleşik hayata geçen ikinci Türk Devletidir. Emevilere engel olarak Orta asyanın araplaşmasını engellemiştir.

HAZARLAR

Museviliği benimseyen ilk Türk Devletidir. Hazarlar Ticarette gelişme göstermişlerdir. Ücretli askerler kullanmışlardır.

PEÇENEKLİLER

Teşkilatlı bir devlet oluşturamamıştır.

KIPÇAKLILAR

Sarışın mavi gözlü bir ırktır.  Dede Korkut destanı bunlara aittir.

OĞUZLAR

En teşkilatlı Türk devletidir. Büyük Selçuklu, Anadolu Selçuklu, Osmanlı gibi bir çok devletin oluşumunu sağlamışlardır.

KIRGIZLAR

Dünyanın en uzun destanı Manas Destanı bu döneme aittir. Moğol hakimiyetine giren ilk Türk Devletidir. Tomris Hatun diye hükümdarları vardır.

KARLUKLAR

İslamiyeti benimseyen ilk Türk Devletidir.

İSKİTLER

Tarihte bilinen ilk Türk boyudur. Avrupa ‘ya göç eden ilk Türk topluluğudur. Alpertunga ve Şu Destanları bu döneme aittir. Atı evcilleştiren ilk topluluktur.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.