AYT Sözel Bölümü Tercih Edilebilecek Güzel Bölümler

AYT Sözelden Hangi Bölümler Tercih Edilir? Maaşları Ne kadar? Detaylar Haberimizde.

AYT Sözel Bölümü Tercih Edilebilecek Güzel Bölümler
Yayınlama: 25.03.2021
Düzenleme: 01.05.2021 03:00
616
A+
A-

2021 YKS sınavına az bir zaman kala öğrencilerimizin heyecanı dorukta. AYT sözel bölümünden tercih edebileceğiniz güzel bölümleri sizler için derledik. Detaylar haberimizde…

Okul Öncesi Öğretmenliği

Okul öncesi eğitim birçok çocuk sahibi insan için önemli bir yere sahiptir. Bu olayın öneminin artması ile birlikte Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünün ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Okul Öncesi Öğretmenliği bir lisans programıdır ve bölümün amacı belirli yaş aralığındaki çocukların eğitim hayatına başlamadan önce onlara yardımcı olacak, kişisel gelişimlerine destek olacak ve eğitim hayatına hazırlayacak kişileri yetiştirerek sektöre kazandırmaktır.

Okul Öncesi Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, temel eğitim derslerine karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, çocuklarla iletişim kurabilecek ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır. Bir okul öncesi öğretmeni maaşı 2020 yılında ortalama 4000 TL’dir. Okul öncesi öğretmenleri 2020 Ocak ayından itibaren 18 saatlik ders yaparak 4086 TL para kazanmaktadır.

 

Türk Dili ve Edebiyatı

Türk Dili ve Edebiyatı, Türk dilinin genel yapısını, tarih içerisinde yaşamış olduğu gelişimi ve diğer dünya dilleri ile sahip olduğu bağlantıyı ve Türk Edebiyat tarihinin geçmişten günümüze dek yaşadığı evrimi inceleyen bir bölümdür.Dil ve edebiyat, halkların ve halkları oluşturan insanların en önemli unsurlarından bir tanesi olan dil hakkında genel bir bilince sahip olması konusunda büyük rol oynar.Akademisyen olarak işe başladığınız zaman çalıştığınız üniversiteye göre alacağınız maaş miktarı değişiklik gösterir fakat ortalama olarak bir akademisyen 4.500TL ile 5.000TL arasında bir maaş almaktadır.

 

Türkçe Öğretmenliği

Türkçe Öğretmenliği bölümü bir lisans programıdır ve bölümün amacı Türkçe dilini eğitim kurumlarında öğrencilere en iyi ve düzgün şekilde öğreterek öğrencilerin Türkçe dersi hakkında bilgili olmasını sağlamaktır. Türkçe Öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine katkı ve fayda sağlaması beklenmektedir.

Türkçe Öğretmenliği bölümün tercih etmeyi düşünen öğrencilerde öğrenmeyi ve öğretmeyi seven, Türkçe dersine ve diline karşı ilgili ve öğretme isteği olan, disiplinli, öğrencilerle iletişim kurabilecek, soğukkanlı ve sorumluluk sahibi olması aranan başlıca özellikler arasındadır. Türkçe öğretmenleri 4.020 TL – 5.000 TL arası maaş almaktadır. Ancak bu özel sektörde çalışan öğretmenler için değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak 4.100 TL alırlar.

İlahiyat Fakültesi

İlahiyat, İslamiyet dininin kapsamlı olarak ele alındığı akademik bir disiplindir. Bu bölümde, dinin; psikolojik, sistematik ve felsefi boyutları incelenir. İnsanın inanç deneyimini ve farklı insanların ve kültürlerin onu nasıl ifade ettiklerini inceler. Din insanları, dünyanın birçok farklı dinini ve toplum üzerindeki etkilerini inceler. Bugün dinin insanlar üzerinde yarattığı derin etkinin araştırılmasını amaçlar.

İlahiyat çalışmaları, kısmen felsefe, kısmen tarih, kısmen antropoloji ve tamamen kendi başına bir şeydir. İlahiyat okumak, dinin anlamı hakkında zorlayıcı sorular sormak demektir. Aynı zamanda farklı dinleri bilgili ve dengeli bir şekilde karşılaştırabilmeyi de gerektirir. İlahiyat maaşları Diyanet’e bağlı imam olarak görev yapan mezunlar 3500-4500 liraya varan maaş almaktadır. Kuran Kurslarında da 3000-3500 liraya kadar maaş almak mümkündür.

Gastronomi

Gastronomi ve mutfak sanatları bölümü mezunu olan kişiler genelde aşçı, gıda denetleme, gurmelik ve üniversite’de akademisyen olarak görev yapmaktadırlar. Gastronomi bölümünü genelde yemek yapmaya ilgi duyan ve yemek yapmaya yeteneği olanların genelde tercih ettiği bölümler arasında yer alır. Gastronomi bölümü mezunu maaşları çalışılacak yere göre değişmekle birlikte genelde başlangıç 5000-7000 TL şeklinde oluyor.

 

Coğrafya Öğretmenliği

Coğrafya Öğretmenliği Bölüm, eğitim kurumlarında öğrencilere coğrafya dersini en etkili ve faydalı şekilde öğrencilere aktararak, öğrencilerin coğrafya dersi hakkında bilgili olmasını sağlamaktır. Coğrafya Öğretmenliği bölümü mezunlarının eğitim sektörüne ve öğrencilerine fayda ve katkı sağlaması beklenmektedir. Coğrafya öğretmenleri aylık maaşı 2020 yılı ocak ayı zamları sonrasında 4.089 TL olarak belirlenmiştir.

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, ilk ve orta seviyede öğrenim gören öğrencilere coğrafya ve tarih üzerine eğitim veren öğretmenlerin yetiştirildiği akademik bir disiplindir.

Sosyal bilgiler; yurttaşlık bilimi, coğrafya, genel tarih ve inkılap tarihini barındırmaktadır. Bunların haricinde bir de pedagoji desteğiyle yaş gruplarına göre kitlelere hitabet konusunda öğrencilere kolaylık sağlar. Coğrafya öğretmenleri haftada 30 saat yani günde 6 saat derse giren bir Sosyal Bilgiler Öğretmenleri 5500 TL maaş alır.

Özel Eğitim Öğretmenliği

Özel Eğitim Öğretmenliği, herhangi bir zihinsel, duygusal ya da fiziksel engeli olan bireylerin eğitim hayatlarına kesintisiz devam edebilmeleri için kalifiye hale gelmiş öğretmenlerin yetiştirilmesini amaçlayan akademik bir disiplindir.

Özel Eğitim Öğretmenleri, alışılagelmiş öğretmenlik tekniklerinin yetersiz kaldığı noktalarda almış oldukları eğitimleri ışığında ihtiyaç duyan öğrencilere uygulayarak onların öğrenimlerinde fayda sağlarlar. Özel eğitim maaşları 4472 TL net olacaktır. Eğer kişi evli ise ve çocuk da varsa ve eş çalışmıyorsa ortalama net maaşı 5000 TL civarında olacaktır. Ek derslerle birlikte eğitim döneminde alacağı net maaş ise 6000 TL civarında olacaktır.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.