SON DAKİKA

Bakan Çelik’ten, Memur Zammı Açıklaması

Bu haber 03 Ağustos 2015 - 10:26 'de eklendi.

2 milyonu aşkın kamu emeklisi ve yaklaşık 3 milyon kamu çalışanını ilgilendiren 3. toplu sözleşme sürecinin ilk toplantısı başladı.

2 milyonu aşkın kamu emeklisi ve yaklaşık 3 milyon kamu çalışanını ilgilendiren 3. toplu sözleşme sürecinin ilk topl

2 milyonu aşkın kamu emeklisi ve yaklaşık 3 milyon kamu çalışanını ilgilendiren 3. toplu sözleşme sürecinin ilk toplantısı başladı.
headline

2 milyonu aşkın kamu emeklisi ve yaklaşık 3 milyon kamu çalışanını ilgilendiren 3. toplu sözleşme sürecinin ilk toplantısı başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda kamu görevlilerinin 2016-2017 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yürütülecek olan toplu sözleşme görüşmelerinin ilk toplantısı devam ediyor. Toplantıda konuşma yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2010 yılında Anayasa’da ve ardından da 4688 sayılı yasada yapılan değişiklikle kamu çalışanları için yeni bir dönemin başladığını belirterek şunları söyledi:

“Bu düzenlemeyle toplu görüşme yerine kamu görevlilerimizin yıllardır beklediği toplu sözleşme hakkı hayata geçti. En son 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz toplu sözleşme toplantısı ile taban aylıkta yapılan ve düşük aylık alan memurlarımıza oransal olarak maaşlarına yansıyan 175 TL’lik artış ve artışa ilave olarak kamu görevlilerimizin yaklaşık yüzde 40’ını oluşturan öğretmenlerimizin eğitim-öğretim tazminatında gerçekleştirilen 150 TL’lik artış sonrasında aile yardımı hariç ortalama memur maaşında yüzde 8.43, en düşük memur maaşında yüzde 8.22 oranında artış yapılmıştır. Böylece aile yardımı dahil 2002 yılında 392 TL olan en düşük devlet memuru aylığı 2015 yılında 2 bin 191 TL olmuştur. 578 TL olan ortalama devlet memuru aylığı 2 bin 610 TL’ye yükselmiştir. Bütün olarak ele aldığımızda 2002 yılından bu güne memur maaşlarındaki artışın yüzde 48.7 olduğunu da ifade etmek istiyorum.

Bunun yanında emekli ikramiyelerinde de taban aylığı artışı neticesinde 5 bin 250 TL’lik bir artış sağlanmıştır. 2002 yılında en yüksek devlet memuru aylığı en düşük devlet aylığının 7 katıyken 2015 yılında bu oran 7 katından 3.7 kata kadar düşmüş durumdadır. Bütün bunlar toplu sözleşme süreçlerinde varılan sonuçların kamu görevlilerimiz açısından bir kayıp değil kazanım olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Küresel kriz sebebiyle birçok Avrupa Birliği ülkesinde kamu harcamalarında kısıtlamalara gidilmiş, işten çıkarmalar olmuş, kamu çalışanlarının ücretleri dondurulmuştur. Küresel ekonomik ve siyasi krizlere rağmen Türkiye’de ise kamunun imkanları ve çalışanlarımızın beklentileri dikkate alınarak özlük haklarında daima iyileştirme yapılmıştır.”

Şuanda bütçede kamu personeline ayrılan miktarın 141 milyar TL olduğuna dikkat çeken Bakan Çelik, toplu sözleşme sürecinin işleyişi hakkında şu bilgileri verdi:

“4688 sayılı yasaya göre kamu çalışanlarıyla yapılacak olan toplu sözleşme süreci Ağustos ayının ilk iş günü başlar diyor. En geç ise 22 Ağustos’a kadar müzakerenin devam edeceğini belirtmek isterim. Uzlaşma olursa toplu sözleşme imzalanacak. Eğer uzlaşma olmazsa 3 gün içinde yetkili konfederasyon ve sendikaların kamu görevlileri hakem heyetine itiraz hakkı var. Kurulun karar vermek için 5 günlük bir süresi var. Yani 3 Ağustos tarihinde başlayan süreç en geç 31 Ağustos’ta sonuçlanmış olacak.”

……………………………………………………………………………………………………………………
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “Devletimizin imkanları çerçevesinde kamu çalışanlarımızın beklentilerini karşılama çabası içerisinde olacağımızı belirtmek isterim” dedi.

Kamu görevlilerinin 2014-2015 yıllarına ilişkin mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere kamu görevlileri sendikaları ile Hükümet arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin ilk oturumu Bakanlıktaki Reşat Moralı Toplantı Salonu’nda başladı.

Toplantının açılışında konuşan Bakan Çelik, geçen yıl ilk kez kamu görevlilerini ilgilendiren toplu sözleşmenin imzalandığını anımsatarak, sözleşme sayesinde maaş zammının yanında mahalli idarelerde sosyal denge tazminatı ödenmesi, emekli memurlara verilen maktu tazminatın artırılması, 4/C’lilerin çalışma süresinin 11 ay 28 güne çıkartılması, öğretim yılına hazırlık ödeneğinin 700 liraya çıkarılması dini bayramlarda çalışan personele ilave ödeme yapılması gibi kazanımların elde edildiğini söyledi.

Geçen ay içerisinde 100 bin sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi başta olmak üzere çalışma hayatıyla ilgili yasal düzenlemeleri hayata geçirdiklerini belirten Bakan Çelik, “Sözleşmeli personelin izin haklarının devlet memurlarıyla paralel hale getirilmesi, açıktan vekil olarak atananlara izin hakkı tanınması, doğum yapan memurlarımıza gece vardiyası ve nöbet görevi verilmesine ilişkin 1 yıllık sürenin 2 yıla çıkartılması gibi toplu sözleşme süreçlerinde gündeme getirilen sendikal talepleri yasalaştı” dedi.

Toplu-Sozlesme-Masasinda-Yer-Kavgasi-cikti

Maaşlara yapılan artışlar önemli

Görüşme sürecinde 2 milyon 650 bin kamu çalışanı ve 1 milyon 900 bin kamu emeklisinin 2014-2015 dönemine ilişkin mali ve sosyal haklarını ele alacaklarını vurgulayan Çelik, şunları kaydetti:

“Küresel ekonomik krizin tüm dünyayı etkilemeye devam ettiği bazı Batı ülkelerin maaş ve ücretlerin dondurulduğu, işten çıkartmaların yaşandığı bir ortamda, Hükümet olarak emeklimizi ve çalışanımız enflasyona ezdirmeyen 10 yılı geride bıraktık. Bu süreçte özellikle memur maaşlarındaki artışı dikkatlerinize sunmak istiyorum.

Aile yardımı dahil en düşük memur aylığı 2002 yılında 392 lira iken Temmuz 2013’te bin 887 liraya yükseldi. En düşük memur maaşında artış oranı yüzde 381’dir. Aile yardımı dahil ortalama memur aylığı 2002’de 578 lira iken Temmuz 2013’te 2 bin 190 liraya yükseldi. Buradaki artış oranı yüzde 279’dur.

En düşük memur emekli aylığı 2002’de 376 lira iken Temmuz 2013’te bin 162 liraya yükseldi. Artış oranı yüzde 208 oldu. Aynı dönemde kümülatif enflasyon oranı ise yüzde 152’dir. Bu dönemde ortalama memur aylığında enflasyondan arındırılmış şekilde, reel olarak yüzde 50, en düşük memur aylığında ise reel olarak yüzde 91 oranında artış sağlanmıştır.”

Çelik, zaman içerisinde düşük maaş alan memur ile yüksek maaş alan memur arasında makasın daraldığına dikkkati çekerek, 2002’de en yüksek memur aylığının en düşük memur aylığının 7 katı olduğunu bu oranın bugün 3,7 katına kadar gerilediğini söyledi.

Toplu sözleşme sürecinin en fazla bir ay süreceğini dile getiren Çelik, “Bu bir aylık maratonun ilk toplantısını yapıyoruz. Sendikaların talepleri bir hafta önce Devlet Personel Başkanlığına iletildi. Bu talepleri esas alarak, kamu görevlileri sendikaları heyeti başkanıyla genel ve hizmet koluna ilişkin görüşme gündemini ve çalışma tavimini belirleyeceğiz. Bu takvim çerçevesinde devletimizin imkanları çerçevesinde kamu çalışanlarımızın beklentilerini karşılama çabası içerisinde olacağımızı belirtmek isterim” diye konuştu.

Görüşmelerin takvimi belli oldu

Hükümet ile memur sendikaları temsilcileri arasında bugün başlayan ve bir ay sürecek görüşmelerin takvimi belirlendi.

Buna göre, yarın hizmet kollarına ilişkin sunumlar yapılacak, 5 Ağustos’a kadar hizmet kollarının taleplerinin değerlendirilmesine ilişkin komisyon çalışmaları sürecek, 6 Ağustos’ta hizmet kollarının tekliflerinin değerlendirmesi ve kamu işveren heyetinin teklifini verilecek, 13-14 Agustos’ta ihtiyaç duyulması halinde komisyon çalışmalarına devam edilecek, 15-20 Ağustos’ta kamu görevlilerinin geneline ve hizmet kollarına ilişkin teklifler değerlendirilecek ve 21 Ağustos’ta toplu sözleşme ve toplantı tutanaklarının imzalanacak.

Memura 3+6+5+500 Zam Formülü!

Bir önceki yazımız olan 2016 POMEM Alımı Ne Zaman? PÖH PMYO Alımı Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.