Bakan Nebati’den Faiz Açıklaması! Türk Lirasının Değerini Artırma Hedefi

Bakan Nebati’den Faiz Açıklaması! Türk Lirasının Değerini Artırma Hedefi detaylar haberimizde…

Bakan Nebati’den Faiz Açıklaması! Türk Lirasının Değerini Artırma Hedefi
Yayınlama: 10.05.2023
14
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, döviz ve faiz konularında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Nebati, ABD’deki banka iflaslarına dikkat çekerek, zamanla uyumlu bir dönüşüm ve Türk lirasına olan güveni artırma amacıyla yeni enstrümanların oluşturulması gerektiğini belirtti.

Enflasyonun tek haneli oranlara düşmesiyle Türk lirasındaki istikrarın artacağını ve dövize olan talebin azalacağını vurguladı. Ayrıca, yastık altı altınların getirilmesi için geliştirilen enstrümanların hızlandırılacağını ve kur korumalı mevduatın Türk lirasına istikrar kazandırdığını ifade etti.

Bakan Nebati, geçen yıl Hazine’ye yük getiren KİT’lerin bu çeyrekte yük olmadığını ve Merkez Bankası limitinin kaldırılmasıyla bu yükün Hazine’ye gelmeyeceğini belirtti. Para politikasına ilişkin olarak ise faizin artırılmaması gerektiğini ve faiz düşüşü için uygun bir paradigmalar dizisi oluşturulduğunu açıkladı. Faiz artırımı beklentisinin sıfıra yaklaştığını ve Türkiye’deki finansal piyasalardan sokaktaki vatandaşa kadar faiz artırımına karşı net bir duruş olduğunu dile getirdi. Bakan Nebati, Türkiye’nin, merkez bankalarının uyguladığı faiz oranlarının üzerinde faiz artırımı yapması beklentisine Türk toplumunun izin vermeyeceğini ifade etti.

Bakan Nebati ayrıca, bütçe konusunda disiplini koruduklarını ve güçlü bir mali yapıyla yola devam ettiklerini belirtti. Türkiye’nin cari açığı kapattığını, salgın ve savaş gibi zorluklara rağmen büyüdüğünü vurguladı. Türkiye’nin enerji ithalatına verdiği paranın dış ticaret açığına karşılık geldiğini söyledi ve enerjiye bağlı olarak dış ticaret açığı yaşandığını ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.