Bakan Soylu: Ehliyetlere de Çip Takılacak!

Bakan Soylu: Ehliyetlere de Çip Takılacak! detaylar haberimizde…

Bakan Soylu: Ehliyetlere de Çip Takılacak!
Yayınlama: 11.05.2023
48
A+
A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Fatih’te bulunan bir alışveriş merkezinde gerçekleştirilen nüfusmatik cihazının açılışında önemli bir duyuru yaptı. Bakan Soylu, artık ehliyetlerin de çip teknolojisiyle donatılacağını ve isteyenlerin ehliyetlerini kimlik kartlarına yükleyebileceğini açıkladı.

Bakan Soylu, yaptığı konuşmada, nüfus ve ehliyet işlemlerinde yapılan devrim niteliğindeki değişikliklere değindi. Önceden pasaport ve sürücü belgesinin emniyet tarafından verildiğini ancak bu işlemlerin artık nüfus birimleri tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Ayrıca, pasaport başvurularının hızlandığına ve ertesi gün adreslere teslim edilebildiğine dikkat çekti.

Bakan Soylu ayrıca, yerli ve milli pasaport üretimi konusunda da önemli adımlar attıklarını vurguladı. Ayasofya resminin yer aldığı pasaportların üretildiğini ve ülkenin tarihi ve kültürel mirasının bu şekilde vurgulandığını ifade etti. Ayrıca, Türkiye’nin akıllı ve çipli pasaportları ihraç eden bir ülke haline geldiğini belirtti.

Ehliyetlerle ilgili yapılan değişikliklere değinen Bakan Soylu, çipli ehliyetlerin artık kimlik kartlarına yüklenebileceğini açıkladı. Bu sayede, Avrupa’da seyahat ederken sürücülerin hem ehliyet hem de kimlik taşıma zorunluluğu olmadan işlerini kolaylıkla halledebileceklerini ifade etti. Bakan Soylu, bu uygulamanın tek kimlik şartını sürdürdüğünü ve elektronik imzanın da kimlik kartlarına yüklendiğini belirtti.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.