Beştepe’de Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı: Enflasyonla Mücadele Öncelikli Gündem!

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun yeni dönem ilk toplantısı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştiriliyor ve toplantının ana gündem maddesi enflasyonla mücadele olarak belirlenmiştir.

Beştepe’de Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı: Enflasyonla Mücadele Öncelikli Gündem!
Yayınlama: 15.06.2023
10
A+
A-

15 Haziran 2023, Ankara – Ekonomi Koordinasyon Kurulu, yeni dönemin ilk toplantısını bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştiriyor. Toplantının ana gündem maddesi, enflasyonla mücadele olarak belirlendi. Ekonomi Koordinasyon Kurulu, toplantıda yeni ekonomik yol haritasını belirlemeyi hedefliyor.

Toplantıya Yeni Atanan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan da Katılıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığındaki Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısına; Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel katılıyor. Kurul üyesi olmayan fakat yeni atanan Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın da toplantıya davet edildiği belirtildi.

Yeni Dönemde Yeni Yol Haritası

Ekonomik gelişmelerin ele alınacağı toplantıda, yeni dönemin ekonomi politikalarının belirleneceği bir yol haritası oluşturulması planlanıyor. Gündemde öncelikli başlık enflasyonla mücadele olurken, toplantı sonrası bir açıklama yapılması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yeni Dönem Mesajları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Azerbaycan ziyaretlerinin dönüşünde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yeni dönemde ekonomi yönetimi ve Merkez Bankası Başkanı hakkında önemli mesajlar verdi.

Erdoğan, faiz politikalarında ciddi bir değişim olmayacağını, ancak Hazine ve Maliye Bakanı’nın atacağı adımları desteklediğini ifade etti. Erdoğan, yeni dönemde enflasyonun tek haneye düşürülmesinde kararlı olduklarını söyledi.

Ayrıca, asgari ücret konusunda da işçinin enflasyona ezdirilmeyeceğini belirterek, yeni dönemde gerekli adımların atılacağını vurguladı.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan Hakkında

Erdoğan, Merkez Bankası Başkanlığına atanan Hafize Gaye Erkan hakkında da konuştu. Hafize Gaye Erkan’ın atamasıyla ilgili olarak, “Bu adımları hayırlısıyla attık. Kendisine de gerekli olan beklentilerimizi söyledik. Gerek Hazine ve Maliye Bakanımız gerek Merkez Bankası Başkanımız bizi mahcup etmeyecekler ve güzel neticeleri alacağız diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Yeni dönemin ekonomi politikalarını belirlemek ve yol haritasını oluşturmak adına gerçekleştirilen Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısından önemli kararların çıkması bekleniyor.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.