Bir ‘Sayın Cumhurbaşkanı’ Yazısı da İİBFlilerden

Bir ‘Sayın Cumhurbaşkanı’ Yazısı da İİBFlilerden
Yayınlama: 25.05.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:10
492
A+
A-

İktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları Sosyal medyada bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar ”Haziran atamalarında 20 Bin Kadro istiyoruz, İİBF Hakkını İstiyor, Artık yeter Atanmak İstiyoruz, İİbf Mezunları İşsiz, 400 Bin İibf mezunu İktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunları Sosyal medyada bir araya gelerek seslerini duyurmaya çalışıyorlar ”Haziran atamalarında 20 Bin Kadro istiyoruz, İİBF Hakkını İstiyor, Artık yeter Atanmak İstiyoruz, İİbf Mezunları İşsiz, 400 Bin İibf mezunu 20 Bin Kadrı İstiyor, Artık İİBF’lileri de gör, Öğretmenler Atanıyor İİBF Mezunları Olarak Atanamıyoruz,İİBF Mezunu Olarak Üvey Evlat mıyız” Gibi Etiketlerle Kadro Taleplerini Haykırıyorlar

FZNTXwPpmiDTPNP-800x450-noPad

Son Olarak Cumhurbaşkanına Mektup yazdılar o mektubu sizlerle paylaşıyoruz

Sayın Cumhurbaşkanım,

En Çok Mezun İİBF Fakültesinde, Fakat Kamuya En Az İİBF’liler Alınıyor.

İİBF, İsmi Pek Havalı Ama Şu Aralar Pek İşe Yaramıyor Verilen Az Kadro sayısıyla İtibarsızlaştırılıyor.

400 Bin Mezun Sayımızla  Adeta Ülkemizin İçinde Küçük Bir Ülke Gibiyiz.

Bu Mezun Sayısına Her Sene 30-40 Bin Yeni İİBF mezununun katıldığını da hatırlatmakta fayda var.

Bu Devasa Mezun Sayısına Ve Tabloya Rağmen 400 Bin İİBF Mezununa 2014/2 Kasım Atamasında Verilen kadro sayısı Sadece 199.
Aslına bakarsak şu an siyasetimzde rol alan bir cok İİBF mezunu var. Kim ki bunlar?

Hepimizin yakınen tanıdığı siyasetçileri kastediyorum.

Recep Tayip ERDOĞAN, Ahmet DAVUTOĞLU,  Mehmet ŞİMŞEK,Nihat ERGÜN.. liste uzayıp gidiyor. Ara kademelerde ki  bürokratlara girmek istemiyoruz bile.

Devlet Personel Başkanlığının 2013 açıklamasına göre, Hizmet Sınıflarının doluluk oranları, Eğitim-Öğretim Hizmetleri için %94.15, Sağlık Hizmetleri için %70.54, Genel İdare Hizmetleri için ise %58.67’dir ve boş olan %41.33’lük kısım yaklaşık 277.000 kadroya tekabül etmektedir. Ancak kadro dağılımında adil davranılmamaktadır, öğretmenlere bir seferde verilen 40.000 kadroyu İİBF’liler merkezi atamada 16 atama dönemi toplamında dahi alamamaktadır.

Uzmanlaşmanın hayati önem taşıdığı günümüzde liyakat esaslarına uyulmadan alım yapılması ise mağduriyetimizi arttırmaktadır. Örneğin; Maliye dersi almamış biri Maliye Bakanlığı’na; İş Hukuku, Sosyal Politikalar vb. dersi almayanların SGK’ya ya da hiç Vergi Hukuku, Maliye, Devlet Bütçesi gibi dersleri almayan kişiler Vergi Müfettişliğine; Bankacılık ve Yönetim hakkında ders alamayanlar da bankalara başvurabilmektedir ve bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Fakat İİBF mezunu Mühendislik, Öğretmenlik kadrolarına başvuramamaktadır.

Genel İdare Hizmetleri (GİH) Sınıfı “Kanunun kapsamına dâhil kurumlarda yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve bu Kanunla tespit edilen diğer sınıflara girmeyen memurlar Genel idare Hizmetleri sınıfını teşkil eder.” (DMK/36-1) diye tanımlanmaktadır. Genel İdare Hizmetleri için yetiştirilmiş gerekli eğitimi almış İİBF’liler yerine; GİH kadroları için eğitilmeyen, GİH kadrolarında staj görmesine dahi izin verilmeyecek bölümlere GİH kadrosu verilmesi ya da 4-5 yıl eğitim almış İİBF’liler yerine önlisanslardan alım yapılması, bizleri, devleti ve vatandaşları mağdur etmektedir.

Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik‘in paylaştığı: “4001 Ailesi biz size güvenerek İŞKUR’a 713 kişi aldık ama siz ilk 7 ayda %30 unuz İŞKUR’dan ayrılarak Bizi terk ettiniz. Duyurulur.”tweeti ya da Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı‘nın: “Gelen adama bakıyorsunuz matematikçi, biyolog gümrükle alakası yok.” açıklaması durumun vahametini göstermektedir. Ayrıca birçok kurumun merkezi alımlardan çıkması ve liyakatten uzaklaşması, bizler üzerinde maddi/manevi yük oluşturmaktadır. Avrupa Birliği’ne üyelik kapsamında kurumları modernize edilmesi gereken, 20 büyük ekonomi arasında alan ve Muasır Medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmayı planlayan ülkemize bu sorunlar yakışmamaktadır.

Bu sebeple liyakate önem verilmeli, mağduriyetlerimiz giderilmelidir.

Kuran’ı Kerim’de de liyakatin önemi belirtilmektedir: “Allah size, mutlaka emanetleri (işleri) ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle davranmanızı emreder” (Nisa 58).

Mezun sayısı her geçen gün çığ gibi büyüyen Biz İİBF mezunlarının Tek İsteği 2015 Haziran Atamasında Mağdur Edilmemek.

2015 Haziran Atamasında Mezun Sayısıyla Orantılı Adaletli Kadro Dağılımı İstiyoruz. 400 Bin Mezunuz Ve Mezun Sayımızın Sadece %5’ine tekabül Eden 20 Bin Kadroyu Nisan Atamasında talep ediyoruz.

CUMHURBAŞKANI’mıza  arz olunur.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mezunları

iLGİLİ HABERLER

İİBF Mezunları Meydanlara İndi!

7 Mayıs’ta İİBF’liler Sokaktaydı

400 Bin İİBF Mezununun Yüzü Bu Açıklamayla Gülecek mi?

400 Bin İİBF’li Bu Kadrolara Girebilir!

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.