Birleşmiş Milletler Arabuluculuk Uzmanlar Ekibi Personel Alımı İlanı

Birleşmiş Milletler Arabuluculuk Uzmanlar Ekibi Personel Alımı İlanı
Yayınlama: 02.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:26
649
A+
A-

Birleşmiş Milletler Arabuluculuk Uzmanlar Ekibi Kadro Duyurusu (02.09.2015)

Birleşmiş Milletler’in anlaşmazlıkların barışçı yollardan çözümü ve arabuluculuk alanındaki faaliyetlerine destek olmak üzere kurulan “Arabuluculuk Uzmanlar Ekibi” (SBT) kadros Birleşmiş Milletler Arabuluculuk Uzmanlar Ekibi Kadro Duyurusu (02.09.2015)

Birleşmiş Milletler’in anlaşmazlıkların barışçı yollardan çözümü ve arabuluculuk alanındaki faaliyetlerine destek olmak üzere kurulan “Arabuluculuk Uzmanlar Ekibi” (SBT) kadrosuna personel alımı yapılacaktır.

Ülkemiz, BM içinde 2010 yılında Finlandiya ile birlikte “Barış için Arabulucuk” isimli bir girişim başlatmış olup, halen bu girişim çerçevesinde kurulan “Arabuluculuk Dostlar Grubunun eş başkanlığını yapmaktadır. Bu alanda üstlendiğimiz öncü rol çerçevesinde, ülkemizden uzmanların da bu kadroya başvurmalarının faydalı olacağı ve ülkemizin görünürlüğünün artmasına katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir.

Söz konusu kadroda görevli uzmanların, anlaşmazlıkların özünü teşkil eden veya çatışma çözümü bakımından önem taşıyan “Arabuluculuk ve Diyalog Süreçlerinin Tasarımı”, “Anayasa Yapımı”, “Doğal Kaynaklar”, “Yetki Paylaşımı”, “Güvenlik Düzenlemeleri”, “Cinsiyet ve Kapsayıcılık” gibi alanlarda BM yetkililerine danışmanlık yapmaları beklenmektedir. 2016-2017 döneminde söz konusu alanlarda sözleşmeli olarak 1 yıl süreyle görev yapacak 8 uzman alımı öngörülmektedir.

Kadroda görevli uzmanların, BM tarafından dünyanın çeşitli bölgelerindeki ihtilaflar bağlamında görevlendirildiklerinde 72 saat içinde intikal edebilecek şekilde çalışmaları, bu gibi görevlendirmelerin olmadığı zamanlarda ise BM’nin talepleri doğrultusunda çeşitli araştırma ve analizler hazırlamaları beklenmektedir.

“Arabuluculuk Uzmanlar Ekibi”nin çalışmaları hakkında ayrıntılı bilgilerehttp://peacemaker.un.org/mediation-support/stand-by-team internet adresinden ulaşılabilmektedir.

Kadroya atanacak kişilerin hukuk, kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, uluslararası iktisat veya diğer bölümlerden yüksek lisans veya doktora derecesine, arabuluculuk alanda en az 10 yıllık deneyime sahip olmaları gerekmektedir. Adayların İngilizce’ye de ileri seviyede vakıf olmaları istenmektedir. BM tarafından, Fransızca ve/veya Arapça’ya vakıf kadın adayların başvuruları özellikle teşvik edilmektedir.

Personel alım süreci BM adına “Norwegian Regufee Council” tarafından yönetilen “Arabuluculuk Uzmanlar Ekibi”ndeki kadroya internet üzerinden aşağıdaki adres aracılığıyla başvuruda bulunulması mümkündür;

http://www.webcruiter.no/WcMain/advertviewpublic.aspx?oppdragnr=2690583941

Kadroya ilgi gösteren uzmanların 14 Eylül 2015 tarihine kadar doğrudan başvuru yapmaları ve Dışişleri Bakanlığından aşağıda iletişim adresinin yer aldığı irtibat kişisine bilgi vermeleri başvurunun uygun şekilde takibi ve desteklenmesi bakımından önem taşımaktadır.

Özgür Onay

Telefon: 0.312.292 11 25

E-mail: [email protected]

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.