SON DAKİKA

Bütçe Kanunu İle Hangi Memurların Yabancı Dil Kurs Ücreti Karşılanır?

Bu haber 26 Ekim 2015 - 12:21 'de eklendi.

2016 yılında, diğer bütçe kanunlarında yer aldığı gibi bazı memurların yabancı dil kursu ücretlerinin ödenmesi kararlaştırıldı.

Bütçe Kanunda yer alan hükme göre,
1- Üst yöneticilerin,
2- KPSS-A kadrosunda bulunanların,
3- iç denetçilerin

yabancı 2016 yılında, diğer bütçe kanunlarında yer aldığı gibi bazı memurların yabancı dil kursu ücretlerinin ödenmesi kararlaştırıldı.

Bütçe Kanunda yer alan hükme göre,
1- Üst yöneticilerin,
2- KPSS-A kadrosunda bulunanların,
3- iç denetçilerin

yabancı dil kursu ücretleri karşılanmaktadır.

Ancak hangi personelin yabancı dil kursu ücretinin karşılanacağı bakan onayı ile belirlenecektir. Aylık 500 liralık maktu bir ödeme yapılacaktır. 9 ay boyunca ödeme yapılacak.

İşte 2016 yılı Bütçe Kanununda yer alan düzenleme

a) Kurumların üst yönetim görevlileri, ilgili mevzuatına göre mesleğe özel yarışma sınavına tabi tutulmak suretiyle alınanlar (özel kanunları uyarınca bu mesleklere ait kadrolarına atananlar dahil) ve 5018 sayılı Kanuna göre atanan iç denetçilerden normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde yabancı dil kursuna katılmaları ilgili veya bağlı bulunulan bakanın onayıyla uygun görülenlerin yurt içinde yerli veya yabancı dernek, vakıf veya kuruluşlarca açılan ve yeterlilikleri Milli Eğitim Bakanlığınca kabul edilenler ile üniversitelerin açmış olduğu dil kursları için ödenecek ders ücretlerinin,

b) Mesleki eğitim ve uzmanlık programlarına devam için ön koşul olan yabancı dil kursları için ödenecek ders ücretlerinin,

c)Türk Silahlı Kuvvetlerinin yurtdışı kadrolarına görevlendirilmek maksadıyla, Milli Savunma Bakanlığınca belirlenecek dillerde, 120 kişiyi geçmemek üzere yabancı dil kurslarına gönderilecekler için ödenecek ders ücretlerinin,

yüzde 60’ı gelir vergisi tevkifatı yapılmaksızın kurum bütçesinin ilgili tertibinden personel başına aylık 500 TL’yi geçmemek üzere ödenir. Bu kapsamda, daha önceki yıllardaki kurs süreleri de dahil olmak üzere en çok dokuz aya kadar ödeme yapılabilir. Kurumlarca hizmet satın alımı suretiyle yürütülen yabancı dil kurslarından yararlanacakların kapsamı, yararlanma süresi ve ücretleri hakkında da aynı esaslar uygulanır.

memurlar.net

Bir önceki yazımız olan 2016 PÖH-Özel Harekat Polisi Alımı Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.