Bütün Griplere Karşı Tek İğne

Bütün Griplere Karşı Tek İğne
Yayınlama: 31.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:26
391
A+
A-

Bilindiği bir çok grip çeşidi var. domuz gribi, kuş gribi vs. bazı gripler bir çok insanın ölümüne yol açtı. sıradan bir grip bile insanı halsiz bırakıp günlerce yataklarda kalmasına yol açabiliyor. ABD’nin New York kentinde bu tür griplere karşı bir aşı Bilindiği bir çok grip çeşidi var. domuz gribi, kuş gribi vs. bazı gripler bir çok insanın ölümüne yol açtı. sıradan bir grip bile insanı halsiz bırakıp günlerce yataklarda kalmasına yol açabiliyor. ABD’nin New York kentinde bu tür griplere karşı bir aşı geliştirildi. Mount Sinai Hastanesi’ndeki grip uzmanı dr. Peter Palese, tıp biliminde büyük bir gelişme olarak kabul edilen bir adımın atılarak pek çok türdeki gribi birkaç yıl boyunca önleyebilecek bir aşı geliştirildiğini söyledi.

Her yıl binlerce insanın hayatının kurtarılması anlamına gelen yeni buluşun sonlandırılması aşamasında olduğunu belirten Palese, “Konuyla ilgili iki çalışma yapıldı. Birinde denek olarak fare ve dağ gelinciği kullanıldı. Diğerindeyse maymunlar. Her ikisinde de deneklerin başta H1N1 (domuz gribi) ve H5N1 (kuş gribi) olmak üzere farklı griplere karşı bağışıklıklarının geliştiğini gördük. Şimdi aynı işlemi insanda da uygulayıp, aynı olumlu sonuçların alınacağını sanıyoruz” dedi.

kaynak: sabah

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.