SON DAKİKA

Çalışma Bakanı, Taşeron Kadroya Geçişinde Güvenlik Soruşturması ve Sınav Yapılacak

Bu haber 06 Aralık 2017 - 13:00 'de eklendi.

Çalışma Bakanı  :”Taşeron konusu gerçekten çok uzun dönemdir , çalışma hayatımız açısından herkesi etkileyen bir konu. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bu çalışmaları sürdürüyoruz. Sn. Cumhurbaşkanımızın bana verdiği ilk talimat taşeron konusuydu. Konunun mimarı Sn. Cumhurbaşkanımızdır. Bu aşamaya gelmesinde çok etkileyici olmuştur. Tüm çalışmalarımızda yer almıştır. Hem çalışma bakanlığı hem maliye bakanlığındaki bürokrat arkadaşlar çok yoğun mesai harcadılar. Çok fazla çalışma yaptık, yaptığımız çalışmaların tamamı çalışan kardeşlerimizin lehine çalışmalardı. Bu bağlamda geldiğimiz aşamanın iyi bir aşama olduğunu belirtmek istiyorum. Attığımız adımların etkileyeceği başka alanlar söz konusuydu, o yüzden çok titiz çalıştık.

AÇIKLAMALARIMIZA ÇOK DİKKAT ETTİK

Açıklamarımızda ifadelerimize çok dikkat ettik. Süreç işliyordu, yükseltmek, sonrasında bir hayal kırıklığı yaşanmaması adına, gerçekçi olmak, yaptığımız işle çıkmak istedik. Bu paketimizle 900 bin çalışana dokunmuş olacağız. 4-5 milyon kişiyi ilgilendiren bir düzenleme. 900 bin kişi , 4/C, Mevsimlik işçilerle birlikte. 450 Bin Kişi Bakanlıklarda, 400 Bin Emekçimiz il özel idarelerde belediyelerde, 24 bin geçiçi işçimiz va ÇAYKUR , Orman Genel Müdürlüğü var, bir de 4/C var. Hepsini içeri aldığımızda 900 bin kişilik bir düzenleme olacak.  Hazırlıkları yaptığımız süreçte de kamuoyunda çok fazla bilgi kirliliği oldu.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇİŞ SINAVI İLE İLGİLİ HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

MERKEZİ BÜTÇE İLE YÖNETİLEN KURUMLARDAKİ TÜM TAŞERONLAR ŞARTSIZ KADROLU OLACAK

Son geldiğimiz aşamada 4 kademede sınıflandırabiliriz. Tam kadro alan kardeşlerimiz 450 bin kişilik kardeşlerimiz, Merkezi bütçe kapsamında, genel bütçe ile düzenlediğimiz kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar (Bakanlıklar, meclisimiz gibi kamu kurum kuruluşları, ve SGK gibi kurumlar) amasız fakatsız direk 657 Sayılı DMK’da düzenlenen hali hazırda var olan kadrolu işçi statüsüne geçmiş olacaklar. ”

ÖZLÜK HAKLARI NE OLACAK? (KIDEM, MAAŞ…)

KAMU KURUMLARINDA ÇALIŞAN TAŞERONLAR KADRODAN SONRA MAAŞLARINA EK OLARAK İLAVE TEDİYE ALACAK

ÇALIŞMA BAKANI : “Biz çalışanların her şeyini düşündük, en ufak bir mağduriyet olmasın diye. Biz yeni bir başlangıç yapıyoruz şu anda. Geçmiş dönemi sıfırlayıp yeni bir başlangıç yapabilirdik. Burada çalışanlarımızın kazanmış olduğu kıdemleri bir kenara koymadık. Bu kıdemle ilgili bir çok hakları en son çalışmış oldukları kıdemleri hesaplayacağız. Hak kayıpları olmayacak. Asgari ücretle kadroya geçişler olmuş geçmişlerde. Biz bu şekilde yapmadık yapmıyoruz. Mevcut maaşlarıyla birlikte geçişlerini sağlıyoruz. Ne alıyorlarsa aynı şekilde devam edecekler. 52 günlük bir ilave tediye ilan edecek ayrıca. 450 bin işçimize ilave tediye vereceğiz (İkramiye deniyor) dedi.”

 

1- TAŞERON KADRO KAÇ KİŞİYİ KAPSIYOR? : 900 bin kişiyi kapsıyor. Bunların 450 bini kamuda, 400 bini belediyelerde çalışıyor.

2- TAŞERON İŞÇİLER NASIL İSTİHDAM EDİLECEK, MEMUR OLACAKLAR MI? : Taşeron işçiler ‘özel sözleşmeli personel’ pozisyonunda istihdam edilecekler. Yani memur olamayacaklar ama kadrolu sayılacaklar.

3- TAŞERON KADRO SÖZLEŞMESİ KAÇ YILLIK YAPILACAK? : Taşeron kadro sözleşemeleri 3’er yıllık olacak.

4- TAŞERON KADRO İÇİN SINAV YAPILACAK MI? : Taşeron işçilerin kadro durumu belediyeler ve kamu kanadında farklı olacak. Kamuya geçişte sınav yapılacak.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇİŞ SINAVI İLE İLGİLİ HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

5- TAŞERON KADRO ŞARTLARI NELER? : Taşeron işçiler kadroya alınmak için devlet memurluğuna atanmada gereken şartları taşıyacak.

6- TAŞERON KADRO YAŞ SINIRI VAR MI? : Yaş sınır emeklilikle ilintili. Emekli aylığı almaya hak kazanmış taşeron işçi bu kadrodan yararlanamayacak.

7- TAŞERON KADRO İŞE GİRME TARİHİ ŞARTI 1 KASIM 2015 : Kadroda şartlardan biri de tarihle ilgili. Taşeron işçilerin kadroya girebilmesi için 1 Kasım 2015’ten önce işe girmiş ve halen çalışıyor olması gerekecek. 1 Kasım 2015’ten sonra işe giren taşeron işçiler kadrodan yararlanamayacak.

8- TAŞERON MAAŞLARI DEĞİŞECEK Mİ? : Mevcut ücreti üzerinden maaş almaya devam edecek.

9- TAŞERON İŞÇİNİN POZİSYONUNDA DEĞİŞİKLİK OLACAK MI? : Taşeron işçiler çalıştıkları kurumda kadrolu olduktan sonra aynı işi yapmaya devam edecek.

10- TAŞERON KADRO KİMLERİ KAPSIYOR? : Kamuda ve belediyelerde tam zamanlı çalışanlar düzenlemeden yararlanacak
11- MALİ HAKLARI NASIL BELİRLENECEK? : Taşeron işçilerin kadroya alındıktan sonra hakları toplu sözleşmeyle belirlenecek.

12- TAŞERON PRİM HESABI NASIL YAPILACAK? : Kamuya geçtikten sonra emeklilik sisteminde 4/A kapsamında değerlendirilecekler.

 

Bir önceki yazımız olan Kimler 4C'li Kimler Değil? Kimler 4C Kapsamına Giriyor? başlıklı makalemizde 4cli miyim, kimler 4cli ve kimler 4cli kapsamına giriyor hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.