SON DAKİKA

Çalışma Bakanlığı’ndan 4D İşçi Yemek Ücretinin 5 TL’ye Düşürülmesiyle İlgili Açıklama

Bu haber 11 Mayıs 2018 - 8:51 'de eklendi.

Çalışma Bakanlığı’ndan Kadroya Geçen İşçilere Ödenecek Yemek Yardımına İlişkin Önemli Görüş Yazısı yayınladı.

Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan görüş yazısında 5,00 TL (Beş) TL, üzerinde yemek yardımı alan işçilere yüksek olan yemek yardımının ödenmesine devam edilmesinin gerektiği düşünülmektedir.

12 Nisan’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan Yüksek Hakem Kurulu kararlarında; ‘’İşçilere fiilen çalışılan günler için bir öğün yemek verilir. Yemek verilmediği takdirde karar tarihinden itibaren fiilen çalışılan günler için 5,00 (Beş) TL/Gün tutarında yemek bedeli ödenir.’’ şeklinde düzenlenen yemek yardımı konusu idarelerde büyük tereddüde sebep olmuştu. Şöyle ki; bazı kamu idareleri, (belediye şirketleri) taşerondan kadroya geçen işçilere ödenecek yemek yardımı tutarlarının 5 TL olarak belirlenmesi, öncesinde daha yüksek tutarlarda yemek yardımı alan işçilere ödenecek yemek yardımı tutarlarının da  5 TL’ye indirilmesi gibi konularda Çalışma Bakanlığından görüş istemiştir. Çalışma Bakanlığı konuya açıklık getirerek; ”5,00 TL (Beş) TL, üzerinde yemek yardımı alan işçilere yüksek olan yemek yardımının ödenmesine devam edilmesinin gerektiği düşünülmektedir.” şeklinde görüş bildirmiştir.

TAŞERONDAN KADROYA GEÇEN KAMU İŞÇİLERİ BURADA TOPLANIYOR, KATILMAK İÇİN TIKLAYIN

İlgili görüş yazısı aşağıdaki şekildedir;

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI’NIN GÖRÜŞ YAZISI 696 sayılı ‘’Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname’’ gereği, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belirleneceği hükme bağlanan toplu iş sözleşmesi hükümlerinde, işçilere fiilen çalışılan günler için bir öğün yemek verileceği, yemek verilmediği takdirde karar tarihinden itibaren fiilen çalışılan günler için 5,00 TL (beş) TL/Gün tutarında yemek bedeli ödeneceğinin belirtilmesi nedeniyle, 5,00 TL üzerinde yemek yardımı alan işçilere ne kadar ödeme yapılacağına ilişkin Bakanlığımız görüşünün bildirilmesi istenilen ilgili yazınız değerlendirilmiştir. Bilindiği üzere; 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23’ncü maddesinin altıncı fıkrasında  ‘’ Sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerden, geçiş işlemi yapılırken mevcut işyerinin girdiği işkolunda kurulu işyerinden bildirilenlerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, bu madde kapsamındaki idarelerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitimine kadar bu toplu iş sözleşmesinin uygulanması suretiyle oluşan ücret ile diğer mali ve sosyal haklardan fazla olamaz.

Sürekli işçi kadrolarına geçirilenlerden; geçişten önce toplu iş sözleşmesi bulunmadığından kadroya geçirildiği tarihte yürürlükte olan bireysel iş sözleşmesi hükümlerinin geçerli olduğu işçiler ile geçiş işleminden önce yapılan ve geçişten sonra yararlanmaya devam ettiği toplu iş sözleşmesi bulunmakla birlikte bu madde kapsamındaki idarelerde alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesinin bitiminden önce toplu iş sözleşmesi sona eren işçilerin ücreti ile diğer mali ve sosyal hakları, bu madde kapsamındaki idarelerde geçişten önce alt işveren işçilerini kapsayan, Yüksek Hakem Kurulu tarafından karara bağlanan ve süresi en son sona erecek toplu iş sözleşmesine göre belirlenir.’’ hükmü yer almaktadır. 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanununun 36’ncı maddesinin birinci fıkrasında;

‘’Toplu iş sözleşmesinde aksi belirtilmedikçe iş sözleşmeleri toplu iş sözleşmesine aykırı olamaz. İş sözleşmelerinin toplu iş sözleşmesine aykırı hükümlerinin yerini toplu iş sözleşmesindeki hükümler alır. Toplu iş sözleşmesinde iş sözleşmelerine aykırı hükümlerin bulunması hâlinde ise iş sözleşmesinin işçi yararına olan hükümleri geçerlidir.’’ denilmektedir. Yukarıda belirtilen Kanun hükümleri birlikte değerlendirildiğinde; İşçilerin mevcut haklarıyla sürekli işçi kadrosuna geçirilmiş olmaları ve toplu iş sözleşmesinde iş sözleşmelerine aykırı hükümlerin bulunması halinde iş sözleşmesinin işçi yararına olan hükümlerinin geçerli olması nedeniyle, her ne kadar Bakanlığımızca 12/04/2018 tarihinde yayımlanan, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 23’ncü maddesi uyarınca idarelerce sürekli işçi kadrolarına geçirilen işçilerin ücret ile diğer mali ve sosyal haklarının belirlenmesinde esas alınan toplu iş sözleşmesinde ‘’Yemek Yardımı’’ ile ilgili olarak ‘’İşçilere fiilen çalışılan günler için bir öğün yemek verilir. Yemek verilmediği takdirde karar tarihinden itibaren fiilen çalışılan günler için 5,00 (Beş) TL/Gün tutarında yemek bedeli ödenir.’’ şeklinde düzenleme yapılmış olsa da 5,00 TL (Beş) TL, üzerinde yemek yardımı alan işçilere yüksek olan yemek yardımının ödenmesine devam edilmesinin gerektiği düşünülmektedir.

 

Bilgilerinizi rica ederim

 

Nurcan ÖNDER

Bakan a. Genel Müdür

Bir önceki yazımız olan Enflasyon 4D'ye Geçen Taşeron İşçiyi Vurdu! başlıklı makalemizde 4d maaş hesaplama, enflasyon taşeron ve kadroya geçen taşeron maaşı hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.