Çin’in Başkenti Pekin’de Uluslararası Kitap Fuarı başladı

Çin’in Başkenti Pekin’de Uluslararası Kitap Fuarı başladı
Yayınlama: 27.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:18
326
A+
A-

Çin’in başkenti Pekin’de bu yıl 22’ncisi gerçekleşen “Pekin Uluslararası Kitap Fuarı” başladı. Yabancı ülkelerin kitap stantlarındaki ülkelere has kültürel etkinliklere Çinliler yoğun ilgi gösterirken, kitap stantlarındaki görevliler, ziyaretçilere kitap Çin’in başkenti Pekin’de bu yıl 22’ncisi gerçekleşen “Pekin Uluslararası Kitap Fuarı” başladı. Yabancı ülkelerin kitap stantlarındaki ülkelere has kültürel etkinliklere Çinliler yoğun ilgi gösterirken, kitap stantlarındaki görevliler, ziyaretçilere kitap ve içerikleri hakkında bilgi veriyor.

 

Çin’in başkenti Pekin’de bu yıl 22’ncisi gerçekleşen “Pekin Uluslararası Kitap Fuarı” başladı.

Başkent Pekin’deki Çin Uluslararası Fuar Merkezi’nde düzenlenen kitap fuarının bu yılki onur konuğu  Birleşik Arap Emirlikleri olurken, Çin ve 82 ülkeden 2 bin 302 yayın kuruluşu fuara katıldı.

Fuar alanındaki Türkiye standı da yoğun ilgi görürken, ziyaretçiler, özellikle Türkiye’nin tarihi mekanlarını içeren görsel içerikli kitapları dikkatle inceliyor.

AA muhabirine konuşan Çinli Sun, Türkiye’nin çok iyi bir turizm ülkesi olduğunu ve gezi amaçlı Türkiye’ye gitmek istediğini belirtirken, Türkiye’nin kültürü ile ilgili daha fazla bilgi edinmek amacıyla standı ziyaret ettiğini söyledi.

Başbakanlık Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Atatürk Kültür Merkezi Başkanlığı’nın yayınları ile Pekin Kitap Fuarı’na katıldıkları ifade eden Atatürk Kültür Merkezi Başkan Yardımcısı Şaban Abak da, Türkiye adına Kültür Bakanlığı ile birlikte yurtdışındaki kitap fuarlarına katılmaya özen gösterdiklerini, Türk dilini, tarihini ve kültürünü tanıtmaya çalıştıklarını belirtti.

Öte yandan, Kazakistan, Sırbistan, Romanya ve Sri Lanka, Pekin Uluslararası Kitap Fuarı organizasyonuna ilk kez katılan ülkeler olurken, Türkiye geçen yıl gerçekleşen kitap fuarının onur konuğuydu.

Pekin Uluslararası Kitap Fuarı, 30 Ağustos’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.