Davutoğlu’nun CHP’den İsteği

Davutoğlu’nun CHP’den İsteği
Yayınlama: 16.10.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:33
328
A+
A-

Cumhuriyet Tarihinin en kanlı terör saldırı olan Ankara’da 10 Ekim’de yaşanan ve 99 kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlerce yaralının olduğu çifte canlı bombalı saldırının ardından 11 Ekim tarihinde devlet zirvesinde sürpriz görüşmeler olmuştu.

Başbakan Cumhuriyet Tarihinin en kanlı terör saldırı olan Ankara’da 10 Ekim’de yaşanan ve 99 kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlerce yaralının olduğu çifte canlı bombalı saldırının ardından 11 Ekim tarihinde devlet zirvesinde sürpriz görüşmeler olmuştu.

Başbakan Davutoğlu’nun çağrısı üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 11 Ekim Pazar günü Çankaya Köşkü’nde Davutoğlu ile biraraya gelmişti. Bu görüşmede “olağan şüphelilerden” biri olan, ancak önceki gün itibarıyla canlı bomba eylemini gerçekleştiği kesinleşen IŞİD’e ilişkin toplantıda ilginç bir diyalog yaşandı.

Raporlarımızda var

Milliyet’in aldığı bilgilere göre Davutoğlu, IŞİD’e ilişkin bilgiler verdiği sırada Kılıçdaroğlu, “bunları biliyorum Sayın Başbakan” ifadesini kullandı. Başbakan’dan, “nasıl” sorusu gelmesi üzerine, Kılıçdaroğlu’nun, “arkadaşlarımız iki ayrı çalışma yaptı, anlattıklarınız bu raporlarda mevcut” ifadesini kullandı. Davutoğlu’nun raporlardan haberdar olmadığını ifade etmesi üzerine Kılıçdaroğlu’ndan raporların tamamını istediği öğrenildi. Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, partisinin Suruç ve adıyaman raporlarını Davutoğlu’na gönderdi.

220 sayfa

CHP’nin Suruç katliamı sonrası hazırladığı 220 sayfalık Suruç raporunda, Şubat 2013’te gerçekleşen Cilvegözü saldırısının ardından süreç tarihsel perspektiften aktarılmış ve 11 maddelik çözüm önerisi sunulmuştu. CHP’nin Adıyaman raporunda ise Ankara katliamını gerçekleştiren iki canlı bombanın da bulunduğu isimler yer almış, IŞİD’e katılan Türkiye vatandaşlarının ailelerinin anlatımlarına dikkat çekilmişti.

kaynak: milliyet

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.