Dereceli Puanlama Anahtarı Ve Kontrol Listeleri

Dereceli Puanlama Anahtarı Ve Kontrol Listeleri
Yayınlama: 04.07.2016
Düzenleme: 09.03.2021 16:21
2.396
A+
A-

Dereceli Puanlama Anahtarı: Gözlemlere ait puanları tanımlanmış kategorilerden (ölçüt ya da ölçütler) uygun düsen boyuta kaydetmemizi sağlayan bir değerlendirme aracıdır (Haladyna,1997).

Bütünsel puanlama ölçeği, süreçten çok sonuçla ilgilidir, sonuca Dereceli Puanlama Anahtarı: Gözlemlere ait puanları tanımlanmış kategorilerden (ölçüt ya da ölçütler) uygun düsen boyuta kaydetmemizi sağlayan bir değerlendirme aracıdır (Haladyna,1997).

Bütünsel puanlama ölçeği, süreçten çok sonuçla ilgilidir, sonuca ulaşmak için asılan bireysel basamaklarla değil toplam performans ya da sonuçla ilgilenir. Öğretmenler öğrencilerinin çalışmalarının ya da ürünlerinin farklı boyutlarını farklı puanlayarak değerlendirmek istediklerinde ise analitik puanlama stratejisini kullanırlar. Analitik puanlama ölçeği, değerlendirme sürecinin farklı aşamalarında aranan cevapları puanlamada yarar.

Hazırlanan dereceli puanlama anahtarı ödevlerle(görevlerle) birlikte öğrencilere verilmelidir. Öğrenci çalışmasının hangi ölçütlere göre değerlendirileceğini önceden bilmelidir.

Kontrol Listeleri: Gözlenen performansın ya da ürünün belirlenen performans ölçütlerine ne derece uyumlu olduğu kontrol listeleri kullanılarak belirlenebilir. Kontrol listeleri, öğrenciden beklenen davranışın özelliklerine ilişkin detaylı bilgileri içeren ve öğrenci performansının eksik noktalarını belirleme amacıyla kullanılan araçlardır (Airasian,1994).

Kontrol listelerinde var veya yok, evet veya hayır seklinde puanlanabilen bir dizi davranış, özellik veya nitelik bulunur. Kontrol listeleri genellikle, daha küçük parçalara ayrılabilen ve karmaşık davranışları belirlemek için uygundur.

 

Derecelendirme Ölçekleri:

Kontrol listeleri performansa ilişkin belirli ölçütlerin karşılanıp karşılanmadığıyla ilgili olan sınırlı durumlarda değerlendirme için uygun seçimdir fakat performans düzeylerini tanımlayan bir yapıya sahip değildir. Derecelendirme ölçekleri ise ölçülen özelliğe ilişkin performansı çeşitli düzeyleriyle tanımlayabilir ve ölçütlerin ne dereceye kadar karşılandığını görmeye olanak sağlar (Mıskal, 2000).

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.