SON DAKİKA

DEVLETİN Ekonomik Hayata Müdahalesinin Nedenleri ?

Bu haber 18 Haziran 2016 - 19:51 'de eklendi.

DEVLETİN Ekonomik hayata müdahelesinin 5 nedeni vardır

1) SOSYAL FAYDAYI MAXİMİZE ETMEK

 Kamu sektörü özel sektör gibi karını maximize etmeyi değil sosyal faydayı maximize etme amacı güder

2) KAMUSAL MALLARI YETERİNCE SUNMAK:

*Tam kamusal mall DEVLETİN Ekonomik hayata müdahelesinin 5 nedeni vardır

1) SOSYAL FAYDAYI MAXİMİZE ETMEK

 Kamu sektörü özel sektör gibi karını maximize etmeyi değil sosyal faydayı maximize etme amacı güder

2) KAMUSAL MALLARI YETERİNCE SUNMAK:

*Tam kamusal mallar: faydası birimlere bölünemeyen ve kimsenin mahrum bırakılamayacağı mallardır. bu açıdan arz ve talep e konu olmazlar. milli savunma ve adalet hizmetleri gibi. Özel sektör tarafından üretilmediği için devlet bu hizmetleri bizzat kendi üretmesi gerekmektedir.

*Yarı Kamusal Mal: Faydası bölünebilen, pazarlanabilen ve topluma önemli ölçüde dışsal fayda sağlamakta olan mallardır. Yarı kamusal malların klasik iki örneği Eğitim ve Sağlıktır. Yarı kamusal mallar devletin asli hizmet alanı olmakla beraber bir kısmını mesela sağlıkta özel hastahaneler ve poliklinikler gibi veya eğitimde özel okullar örneğinde olduğu kendisinin gücünün yetmediği noktada tek merkezden hizmet verilmesi yerine yarı-rekabete açık bir sektörde bu hizmetleri halkın almasına imkân tanınan mallardır.

3) DIŞSALLIK: ilk kez 1896 yılında KNUT WİCKSELL tarafından dile getirilen kavram. Herhangi bir tüketim veya üretim aktivitesinden dolayı üçüncü kişilerin etkilenmesidir. Dışsallık 2 türlü ortaya çıkabilir

  1. a) Pozitif Dışsallık: üretim veya tüketim yapan güç sahiplerinin çevreye sağladıkları yararlardır misal; bir kasabaya çimento fabrikası açıldı. onun yarattığı iş hacmi, devlete verdiği vergi, ülke üretimine sağladığı katkılar pozitif dışsallıklarıdır.
  1. b) Negatif Dışsallık: üretim veya tüketim yapan güç sahiplerinin çevreye sağladıkları zararlardır misal, fabrikayı kurduğumuz kasabada daha önceden şarap üretiminde kullanılan üzümler yetiştiriliyordu.fabrikayı kurunca buradan çıkan toz duman bu bağlara zarar vermeye başladı.ürün kalitesi düştü.işte bu durum negatif dışsallıktır.

ÜRETİM DIŞSALLIKLARI

Özel kesim faaliyeti içinde herhangi bir üreticinin faaliyeti sonucunda, bireyin üretim ve tüketim fonksiyonlarının değişmesidir. Üretim dışsallıkları üreticiden üreticiye olumlu-olumsuz, üreticiden tüketiciye olumlu-olumsuz dışsallıklar şeklinde olabilir.

-üreticiden üreticiye pozitif dışsallıklar => bal üreticisinin meyve bahçesi sahiplerine ağaçlardaki tozlanmayla katkıda bulunması.

-üreticiden üreticiye negatif dışsallıklar => kimyasal madde üreten fabrikanın atıklarını nehre bırakması sonucu oradaki çiftçilerin bundan olumsuz yönde etkilenmesi.

-üreticiden tüketiciye pozitif dışsallık => Muğla ya kurulan termik santrali nedeniyle yeni yolların yapılması

-üreticiden tüketiciye negatif dışsallık => Muğla da kurulan termik santralinin çevre kirliliğine neden olması

TÜKETİM DIŞSALLIKLARI

Tüketicinin faaliyetinin, diğer üretici ve tüketicilerin üretim ve tüketim fonksiyonlarında değişmeye yol açması.

-tüketiciden tüketiciye olumlu dışsallık => Çankaya da evinin etrafını botanik bahçesine çevirmesiyle yoldan geçenlerin olumlu etkilenmesi

-tüketiciden tüketiciye olumsuz dışsallık => Eski bir arabası olan kişinin egsozundan çıkan sesin çevreyi rahatsız etmsi

-tüketiciden üreticiye olumlu dışsallık =>  Tüketicinin aldığı mal için olumlu yorum yapması

-tüketiciden üreticiye olumsuz dışsallık => Tüketicinin aldığı mal için olumsuz yorum yapması

4)DOĞAL TEKELLER

Tekelci piyasa yapıları içinde optimum kaynak dağılımı gerçekleşmez. Kaynakların etkin dağılımının temel koşulu, piyasada tam rekabet olmasıdır. Doğal tekel durumunun olduğu sektörler elektrik, su, demiryolu, posta ve telefon hizmetleridir.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası İktisat Çözümlü 100 soru başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.