DGS’de Sonuçlar Hatalı mı Hesaplandı?

DGS’de Sonuçlar Hatalı mı Hesaplandı?
Yayınlama: 07.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:16
757
A+
A-

2016 DGS Hazırlık Seti >>> http://goo.gl/E46UKJ
ÖNLISANS programlarından lisans programlarına geçiş yapmak isteyen yaklaşık 400 bin adayın katıldığı Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları 4 Ağustos Salı akşamı açıklandı. Ancak birçok aday puanlarının yanlış dgs-hazirlik-seti

2016 DGS Hazırlık Seti >>> http://goo.gl/E46UKJ

ÖNLISANS programlarından lisans programlarına geçiş yapmak isteyen yaklaşık 400 bin adayın katıldığı Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları 4 Ağustos Salı akşamı açıklandı. Ancak birçok aday puanlarının yanlış hesaplandığını iddia etti.

Bazı adaylar beklediğinden 10 puan kadar düşük aldığını savunarak ÖSYM’ye itiraz dilekçesi verip, yeniden hesaplama yapılmasını istedi. ÖSYM yetkilileri ise “Bize ulaşan dilekçe sayısı çok az, incelemeler devam ediyor” dedi. Sınavlarla ilgili itirazlar 3 iş günü içinde ÖSYM’ye yapılıyor. Adaylar bugün akşama kadar itiraz dilekçelerini ÖSYM’ye ulaştırabilecek.

Tercihler başlamadan önce sınav sonuçlarının yeniden hesaplanmasını isteyen adayların itirazları ise şöyle:

Sebahat Sazak: Özellikle sözel testinde doğru sayıları beklenilenin altında. 60 soru işaretledim. 59 görünüyor. 5 tane beklerken, 10 yanlışım çıktı.

Nuray Çelebi: Sözelde 60 soru işaretledim. 10 yanlış bekliyordum fakat 20 geldi. İtiraz dilekçesi vereceğim.

Hülya Parlak: Sözelde 3 yanlış bekliyordum, 16 çıktı. Zamanında ÖSS’de sözelde derece yaptım. Bu sene kitapçık türlerinde bir değişikliğe giderek, a,b, c olarak sıralanan tür uygulamasını kaldırdılar. Bu da hesaplamalarda bir karışıklık yaratmış olabilir.

Emre Gümüştaş: 35 matematik sorusunu cevapladım, 12 yanlış, 23 doğru görünüyordu. Ancak soru kitapçıklarına baktığımda 5 yanlış olması gerekiyordu. Türkçe’de ise 2 soruya hiç bakmadan işaretleme yaptım. Çıkan sonuçta bir tane yanlış vardı. Diğer sorunun akıbeti belli değil. ÖSYM itiraz dilekçesi vermemi istedi. 5 lira ödeyip verdim. Nasıl bir hesaplama yapıldı?

Sultan Çıldır: 50 yaşındayım. Beklediğim puanı alamadım. İtiraz dilekçesi vereceğim. Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’ndan birincilikle mezun oldum. Sözel testinde 59 soru cevapladım.13 yanlışım olduğu görünüyor. Ancak ben sadece 1 ya da 2 yanlış bekliyordum.


 

Tüm DGS Haberleri İçin Tıklayın


 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.