DGS’ye Kaç Kişi Girdi?

DGS’ye Kaç Kişi Girdi?
Yayınlama: 30.06.2019
Düzenleme: 17.06.2022 17:37
4.419
A+
A-

DGS’ye Kaç Kişi Girdi?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyenler için pazar günü yapılacak Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) 336 bin 573 adayın katılacağını bildirdi.

DGS’YE 336 BİNDEN FAZLA ADAY GİRECEK 

Sınavın başvurularının 26 Nisan-8 Mayıs’ta alındığını anımsatan Aygün şöyle dedi: “İki yıllık meslek yüksekokulu eğitimlerini 4 yıllık lisans programlarına geçerek devam ettirmek isteyen öğrenciler için 81 il ve 88 sınav merkezinde uygulanacak DGS’ye toplam 336 bin 573 aday katılacak. Sınava girecek tüm adaylarımıza şimdiden başarılar diliyorum.”

120 sorudan oluşan DGS’de sayısal ve sözel testlerin uygulanacağını, adaylara 150 dakika süre verileceğini söyledi. Aygün, testlerde çoktan seçmeli soruların yer alacağını kaydetti. Aygün, sınav saatinden en az bir saat önce sınava girecekleri binalarda hazır bulunmaları gereken adaylara, saat 10.00’dan sonra sınav binalarına alınmayacakları uyarısında bulundu.ÖSYM Başkanı Aygün, ayrıca sınav günü nüfus cüzdanını kaybedenlere geçici kimlik belgesi vermek için açık tutulacak nüfus müdürlüklerinin de ÖSYM’nin internet sitesinden duyurulduğunu anımsattı.

SONUÇLAR 25 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK

Pazar günü düzenlenecek 2019-DGS’nin sonuçları sadece 2019-2020 eğitim-öğretim yılı için yapılacak yerleştirmede geçerli olacak. DGS puanları adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilecek. Yerleştirmeler ise adayların DGS puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayar ortamında yapılacak.   Kaynak: 2019 DGS’ye kaç öğrenci başvuru yaptı, 2019 Dikey Geçiş Sınavına kaç öğrenci katıldı

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.