Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Tespit Sınavı Yapacak

Diyanet İşleri Başkanlığı Hafızlık Tespit Sınavı Yapacak
Yayınlama: 27.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:04
1.137
A+
A-

Diyanet İşleri Başkanlığı Haziran ayında hafızlık sınavı yapacak.

Müracaatlar 27 Nisan’da başlıyor.

Sınava ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı duyurusu Kur’an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatanda Diyanet İşleri Başkanlığı Haziran ayında hafızlık sınavı yapacak.

Müracaatlar 27 Nisan’da başlıyor.

Sınava ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı duyurusu Kur’an kurslarımızda ve dışarıdan kendi imkanlarıyla hafızlıklarını tamamlayan öğrenci ve vatandaşlarımıza yönelik olarak 08 Haziran 2015 tarihinde başlamak üzere, başvuru durumuna göre, sınav tamamlanıncaya kadar müteakip günlerde Başkanlığımızca, Hafızlık Tespit Sınavı yapılacaktır.

 

Sınavla İlgili Usul ve Esaslar

1. Hafızlık tespit sınavı aşağıdaki  belirtilen merkezlerde yapılacaktır.

SINAVIN YAPILACAĞI İLLER SINAV MERKEZLERİ

1 Ankara Rıfat Börekçi Eğitim Merkezi

2 Antalya H. Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi

3 Bolu Bolu Eğitim Merkezi 4 Bursa Bursa Eğitim Merkezi

5 Diyarbakır Dini Yüksek İhtisas Merkezi

6 Elazığ Harput Eğitim Merkezi

7 Erzurum Ö. Nasuhi Bilmen Dini Yüksek İhtisas Merkezi

8 İstanbul Kartal İlçe Müftülüğü

9 İstanbul Fatih İlçe Müftülüğü

10 Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi

11 Manisa Manisa Eğitim Merkezi

12 Rize Müftü Yusuf Karali Dini Yüksek İhtisas Merkezi

13 Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi

14 Trabzon Dini Yüksek İhtisas Merkezi

15 Van Abdulhakim Arvasi Eğitim Merkezi

2. Müracaatlar; il ve ilçe müftülükleri aracılığıyla 27 Nisan 2015-22 Mayıs 2015 tarihleri arasında https://ehys.diyanet.gov.tr/ internet adresi üzerinden yapılacaktır.

3. Başvuru işlemlerinin hatasız, eksiksiz ve duyuruda belirtilen hususlara uygun olarak yapılmasından Kur’an kursu öğrencileri için kurs yöneticisi, dışarıdan müracaat edenlerin ise kendisi sorumlu olacaktır.

4. Sınava girmek isteyenler belirtilen sınav merkezlerinden istediklerini tercih edebilecekler ve müracaat esnasında T.C Kimlik numarası bulunan bir belge ile bir adet fotoğraflarını yanlarında bulunduracaklardır. Ayrıca iletişim bilgilerini doğru ve eksiksiz olarak ilgililere vereceklerdir.

5. Müracaatların sona ermesinden sonra adayın başvuru bilgilerinde hangi nedenle olursa olsun kesinlikle bir değişiklik yapılmayacaktır. Bu duyuruda belirlenen esaslara uygun olmayan veya zamanında yapılmayan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

Tüm İlanlar İçin Tıklayın

 

6. Hafızlık tespit sınavlarına katılarak başarılı olanların belgeleri, sistem üzerinden otomatik olarak döktürüldüğünden hafızlık sınavına katılacaklarla ilgili başvuru bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde sisteme girilmesi büyük önem arz etmektedir. Örneğin; Kur’an kursunda okuyan bir öğrencinin belgesi, “Dışarıdan” olarak hazırlanamayacağı gibi “Dışarıdan” olarak kayıt altına alınan bir öğrencinin belgesi de “Kur’an Kursundan” olarak hazırlanmayacaktır. Bu nedenle kayıtları alan ilgili personelin sisteme girişlerde son derece titiz davranması gerekmektedir.

7. Kayıt alınırken başvuru yapanlara ait iletişim bilgilerinin (telefon numarası, açık adres, e-mail vb.) doğru olarak girilmesine, sınava girecek şahsın mağdur olmaması için fotoğrafsız kayıt alınmamasına ve eklenen fotoğrafların yüz kısmının tam olarak görülmesine dikkat edilmelidir.

8. Sınav yeri ve zamanını gösteren, Hafızlık Sınavı Giriş Belgeleri’nin verilmeye başlanacağı tarih bilahare il ve ilçe müftülüklerimize, EHYS sistemi üzerinden duyurulacak ve bu hususta ayrıca bir yazı yazılmayacaktır.

9. Adaylar sınava gelirken müftülükten onaylı “Hafızlık Sınavı Giriş Belgesi” ile birlikte T.C. kimlik no’sunun yer aldığı kimlik belgelerinden birini (nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet) yanlarında bulunduracaklardır. Bunlardan biri yanında olmayan aday sınava alınmayacaktır.

10. Adaylar; “Hafızlık Sınavı Giriş Belgesi” ni alma ve sınav sonuç öğrenme işlemlerini https://ehys.diyanet.gov.tr/ üzerinden gerçekleştireceklerdir.

11. Hafızlık tespit sınavı sözlü olarak yapılacak ve 70 puan alan aday başarılı sayılacaktır.

12. Sınav ve sonuçları ile ilgili Başkanlığımızın internet sitesinden yapılan tüm duyurular tebligat niteliğinde olduğundan adaylara ayrıca tebligat yapılmayacaktır.

13. Sınavda başarılı olarak belge almaya hak kazanan öğrencilerimizin “Hafızlık Belgeleri” eğitim gördükleri Kur’an kursunun bağlı olduğu müftülüğe gönderilecektir.

14. Hafızlığını kendi imkanlarıyla tamamlayan ve dışarıdan sınava katılarak belge almaya hak kazananların belgeleri ise başvuru esnasında belirttikleri müftülüklere gönderilecektir.

15. Bu duyurunun bir nüshasının web sitemizden alınarak Kur’an kurslarının ilan panolarına asılması, müracaat eden hafız adaylarına bir suretinin verilmesi ve ilgililere duyurulmasından müftülükler sorumlu olacaktır.

İLETİŞİM:

DİB Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığı Üniversiteler Mah. Dumlupınar Blv. No:147/A 06800 Çankaya/ANKARA

Tel: 0312 295 81 020312 295 81 02/81 15

Fax: 0312 287 68 59

İlgililere duyurulur.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.