Diyanet İşleri Başkanlığı, Yetiştirilmek Amacıyla Yurtdışına Personel Gönderilecek

Diyanet İşleri Başkanlığı, Yetiştirilmek Amacıyla Yurtdışına Personel Gönderilecek
Yayınlama: 27.06.2016
Düzenleme: 05.03.2021 22:37
388
A+
A-

 
Yetiştirilmek Amacıyla Yurtdışına Gönderilecek Personel Sınav Duyurusu
4-6 YAŞ ÇOCUK EĞİTİMİ VE ETKİNLİKLERİ SERTİFİKA PROGRAMI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ!
Diyanet İşleri Başkanlığı, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 78, 7  

Yetiştirilmek Amacıyla Yurtdışına Gönderilecek Personel Sınav Duyurusu

4-6 YAŞ ÇOCUK EĞİTİMİ VE ETKİNLİKLERİ SERTİFİKA PROGRAMI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ VE BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ!

Diyanet İşleri Başkanlığı, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 78, 79, ve 80. maddeleri ve Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre Başkanlığımıza tahsis edilen kontenjanlar çerçevesinde yurtdışına personel gönderilmektedir. Başkanlığımızca, 2016 yılı içinde aşağıdaki tabloda belirtilen konularda yetiştirilmek amacıyla on (10) araştırmacı ve uluslararası kuruluşlarda staj yapmak üzere iki (2) olmak üzere toplam on iki (12) personel gönderilecektir.

Kontenjanların Amacı

 • Kontenjanlar, yabancı dil eğitimi için değil, kurum personelinin mesleklerine ait hizmetlerde yetiştirilmesi, eğitilmesi, bilgilerinin artırılması, staj, öğrenim ve ihtisas yaptırılması amacıyla tahsis edilmiştir.

Başvuracaklarda Aranan Şartlar

 • Dört yıllık dinî yükseköğrenim görmüş olmak,
 • Başkanlığımız merkez veya taşra teşkilatında, araştırmacı kontenjanı için (adaylık dâhil) en az 3 yıl, stajyer kontenjanı için 4 yıl çalışmış olmak,
 • Birim amirinin olumlu görüşünü almış olmak,
 • Son üç yıl içinde kademe ilerlemesinin durdurulması cezasını almamış olmak,
 • Askerlikle ilgisi bulunmamak,
 • Kontenjanın kullanılacağı yılın son günü itibarıyla, Dışişleri Bakanlığının bildirimi üzerine uluslararası kurum ve kuruluşlara gönderilecekler ile öğrenim veya ihtisas yapacak Devlet memurları için 40, diğerleri için 50 yaşını tamamlamamış olmak,
 • Daha önce yurt içinde aynı konuda veya yurt dışında aynı düzeyde eğitim veya öğrenim görmemiş olmak,
 • Hastalık sebebiyle eğitim ve öğrenimini gerçekleştiremeyeceği genel hükümler çerçevesinde hastalık raporuyla tespit edilenler hariç, bu yönetmelik hükümlerine göre geri çağrılmamış olmak,
 • “Yetiştirilmek Amacıyla Yurt Dışına Gönderilecek Devlet Memurları Hakkında Yönetmelik” hükümleri gereği araştırmacı kontenjanı için İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, İspanyolca, Japonca, Çince, Farsça ve Arapça dillerinden birinden Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan en az elli (50) puan, Dışişleri Bakanlığınca bildirilecek uluslararası kurum ve kuruluşlara gönderilecekler için İngilizce veya Fransızca dillerinden birinden Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından en az doksan (90) puan veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Yönetim Kurulunca eşdeğerliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan bir sınavdan bu puana denk bir puana almış olmak.

Yurt dışına gönderileceklerin yabancı dil bilgisi düzeyini gösterir başarı belgelerinin, kurumlarınca kendilerine bildirilen son başvuru tarihinden önceki iki yıl içinde alınmış olması gereklidir.

Başvuracaklardan İstenen Belgeler

 • Başvuru dilekçesi ve özgeçmiş,
 • Öğrenim diplomalarının, hizmet içi eğitim ve başarı belgelerinin onaylı suretleri,
 • Başvurulan kontenjanın eğitim ve araştırma konusuyla ilgili çalışma projesi,
 • Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan en az elli (50) puan, stajyer kontenjanı için İngilizce veya Fransızca dillerinden birinden en az doksan (90) puan veya bunlara denk kabul edilen uluslararası geçerliliği bulunan belge. Belgelerin son başvuru tarihinden önceki iki yıl içinde alınmış olması gereklidir,
 • Birim amirinin olumlu görüşünü belirtir yazı ve onaylı hizmet çizelgesi,
 • Askerlikle ilişkisi bulunmadığına dair belgenin onaylı sureti.

Başvuru ve Seçim Şekli

 • Başvuru şartlarını taşıyan adaylar, 27/06/2016 – 15/07/2016 tarihleri arasında mesai bitimine kadar istenilen belgelerle birlikte;
 1. Başkanlık merkezinde görevli olanlar birimleri aracılığı ile Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne,
 2. Taşra teşkilatında görevli olanlar İl Müftülüklerine,
 3. Eğitim merkezlerinde görevli olanlar Eğitim Merkezi Müdürlüklerine,
 4. Yurt dışında görevli olanlar Din Hizmetleri Müşavirlik ve Ataşeliklerine, başvuruda bulunacaklardır.
 • Aday isim listeleri 15 Temmuz 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar başvuru mercileri tarafından [email protected] elektronik posta adresine bildirilecektir.
 • Taşra ve Yurt Dışı Teşkilatında görevli olan adayların başvuru evrakı en geç 25 Temuz 2016 Pazartesi günü günü mesai bitimine kadar başvuru mercileri tarafından APS veya Kargo ile Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne ulaştırılmış olacaktır. Postadaki vaki gecikmeler dikkate alınmayacaktır.
 • Müracaatı kabul edilenler, 22 Ağustos 2016 Pazartesi günü saat 10.00’da Başkanlığımız merkezinde seçme mülakatına alınacaktır. Adaylar ilgili yönetmelik uyarınca; meslek bilgisi ve genel kültür düzeyi, temsil kabiliyeti, özgüveni ve ikna yeteneği, çalışacağı konuya ilişkin bilgi düzeyi, çalışacağı konunun seçilme nedeni ile birim ve kurumunun görev alanıyla ilgisi ve çalışma sonucunda elde edilecek fayda, kamu diplomasisi konularına ilişkin bilgi düzeyi ile yurtdışında gerçekleştireceği projenin değerlendirileceği mülakat sınavına tabi tutulacaklardır.
 • Başvuru şartlarını taşımayan, başvuru belgelerini eksik teslim eden, yanlış beyanda bulunan, süresi içerisinde başvurmayan veya süresi içerisinde başvuru belgeleri Dış İlişkiler Genel Müdürlüğüne ulaşmayan adayların başvurusu geçersiz sayılacaktır.
 • Sınavda başarılı olanların yurtdışına gönderilmesi Başbakanlık onayı ile kesinleşir.

 

Seçilecek Adayların Sorumlulukları

 • İlgili Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yurtdışına gönderilecek olanlar, yurda döndükten sonra, yurtdışında kaldıkları sürenin iki katı kadar mecburi hizmetle yükümlü tutulacaklardır. Bu konuda kendilerinden yüklenme senedi alınacaktır.
 • İletişim Tel : 0 (312) 295 76 36 – 295 75 70.

Fax : 0 (312) 286 97 14.

E-Mail : [email protected]

[email protected]

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.