Domates Fiyatında İndirim

Domates Fiyatında İndirim
Yayınlama: 17.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
292
A+
A-

Yaz mevsiminde ülkemizin bir çok yerinde sebze hasat zamanı geldi.  Salçalık domates hasadının artarak sürdüğü, birçok kente ürün gönderilen Balıkesir’de kilogram fiyatları tarlada 18, pazarda ise 50 kuruşa kadar düştü

Salçalık domateste bu yıl 400 bin Yaz mevsiminde ülkemizin bir çok yerinde sebze hasat zamanı geldi.  Salçalık domates hasadının artarak sürdüğü, birçok kente ürün gönderilen Balıkesir’de kilogram fiyatları tarlada 18, pazarda ise 50 kuruşa kadar düştü

Salçalık domateste bu yıl 400 bin tona yakın üretim beklenen Balıkesir’de, hasat hızlanınca pazardakilogram fiyatları 50 kuruşa kadar indi.

AA muhabirinin, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, ilde geçen yıl 420 bin ton civarında domates yetiştirildi. Bu yıl da büyük bölümü salçalık olmak üzere rekoltenin 430 bin tonun üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

Salçalık domateste 400 bin tona yakın üretim beklenen ilde iki hafta önce başlayan hasat hızlanınca fiyatlar geriledi. Kışlık salçasını yapacak ev kadınları, kilogramı 50 kuruştan kasalarla domates almaya başladı.

Balıkesir Sebze ve Meyveciler Esnaf Odası Başkanı Ayhan Baydan, geçen yıl tarladan kilogram çıkış fiyatı 25-30 kuruş olan salçalık domatesin bu yıl ucuzladığını söyledi.

Üreticilerin kilogramı 18 kuruştan fabrikalara, bunun 1-2 kuruş üzerinde ise pazarcılara ürün sattığını dile getiren Baydan, “Son günlerde bazı basın yayın organlarında salçalık domates fiyatlarının çok yüksek olduğuna yönelik haberler yapılıyor. Nasıl yüksek, anlamakta güçlük çekiyorum. Geçen yıl kilosunu 1 liraya sattığımız domatesi bu yıl 50 kuruşa veriyoruz. Şu anda pazar yerlerinde kilosu 50-75 kuruş” ifadelerini kullandı.

– “Büyükşehirlerde de fiyatlar düşecek”

Baydan, önemli üretim merkezlerinden Bursa’dan da piyasaya ürün girişinin başladığını anlattı.

Hasadın hızlandığına dikkati çeken Baydan, “Ülkenin birçok kentine Balıkesir’den kamyonlarla domates gidiyor. Büyükşehirlerde de fiyatlar eğer yüksekse gerilemeye başlayacaktır. Büyükşehirlerdeki ev hanımları birkaç gün daha sabretsin, fiyatlar normale dönünce salçalık domatesini alsın. Ev hanımlarına havaların sıcak olduğu ağustos ayında salçalarını yapmalarını öneriyoruz. Şu anda salça yapmanın tam mevsimi” diye konuştu.

Salçalık domateste üretim kadar hasadının da zor olduğunu vurgulayan Baydan, 40 lira yevmiye ile çalışan işçinin ortalama bir ton ürün topladığını aktardı.

Ayhan Baydan, bir ton ürünün 180 lira ettiğini bildirerek, “40 lirası işçiye gidiyor. Geriye üreticiye 140 lira kalıyor. Yani üreticiye kilogramda 14 kuruş kalıyor. İnşallah fiyatlar biraz yükselir de üretici biraz kazanır” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.