SON DAKİKA

DPB, Eşi Özel Sektörde Çalışanlar İçin, Yer Değiştirme Şartı Esnetti

Bu haber 19 Mayıs 2015 - 9:31 'de eklendi.

T.C.
DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI
Sayı : 31292642-157.00-E.3267
15/05/2015
Konu: Görüş Talebi
TARIM – ORMAN ÇALIŞANLARI BİRLİĞİ SENDİKASINA Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 117/19 Maltepe-Çankaya/ANKARA
İlgi : 02/04/2015 tarihli ve MSK.09.IBS.034/1419 sayıl T.C.
DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI
Sayı : 31292642-157.00-E.3267
15/05/2015
Konu: Görüş Talebi
TARIM – ORMAN ÇALIŞANLARI BİRLİĞİ SENDİKASINA Gazi Mustafa Kemal Bulvarı 117/19 Maltepe-Çankaya/ANKARA
İlgi : 02/04/2015 tarihli ve MSK.09.IBS.034/1419 sayılı yazınız.
Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına ilişkin Yönetmeliğin 14 uncu maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinin uygulanmasına ilişkin Başkanlığımız görüşünün talep edildiği ilgi yazı incelenmiştir.
Bilindiği üzere, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin “Aile Birliği Mazeretine Bağlı Yer Değişikliği” başlıklı 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (d) bendinde; “Kamu personeli olmayan eşinin, talep edilen yerde kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle kendi adına veya bir hizmet akdi İle İşverene bağlı olarak çalışmış ve halen çalışıyor olması halinde bu durumda olan eşin bulunduğu yere ” ibaresi yer almaktadır.
Diğer taraftan, iş mevzuatında doğum öncesi ve doğum sonrası kullanılan kanuni izinler ile bu izinleri müteakiben işçinin isteği üzerine altı aya kadar kullanılabilen ücretsiz izne yer verilmektedir. Askerlik görevi ise yasal bir zorunluluktan kaynaklanmaktadır. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41 inci maddesinde İse doğum ve askerlik borçlanmasına ilişkin düzenlemelere yer verilmektedir.
Aynca, sosyal güvenlik mevzuatı uygulamasında istirahatli olan işçilere istirahat süresince Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik ödeneği verilmekte, bu dönemde işveren tarafından ücret ödenmesi halinde prim kesintisi de yapılmakta ancak ücret ödenmediği durumlarda sigortalı adına prim yatırılmamaktadır. İstirahat süresince hizmet akdi devam ettiği gibi sigortalılık statüsü de kesintiye uğramamaktadır.
Yukanda yer verilen hüküm ve açıklamalar çerçevesinde, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmeliğin 14 üncü maddesi kapsamında memurun aile birliği mazeretine bağlı yer değişikliği talebinde bulunabilmesi için kamu personeli olmayan eşinin kesintisiz son üç yıl sosyal güvenlik primi ödemek suretiyle çalışmış ve halen çalışıyor olması gerektiğinden, kamu personeli olmayan eşin yalnızca talep edilen yerde kesintisiz prim ödemek suretiyle fiilen çalıştığı sürelerin bu kapsamda değerlendirilebileceği, ancak sosyal güvenlik primi ödenmeyen sigortalı eşin doğum nedeniyle kullandığı analık izni süresinin veya analık izninden sonra kullandığı ücretsiz izin süresinin ya da askerlik hizmeti sebebiyle görevinden ayn kaldığı sürenin tamamını kapsayacak şekilde doğum veya askerlik borçlanması yapmış olması halinde Uç yıllık sürenin kesintiye uğramayacağı, aynca son üç yıllık süreç içerisinde sosyal güvenlik primi ödenmeksizin istirahatli geçen sürelerin de mezkur hükümde gejen üç yıllık süreyi kesintiye uğratmayacağı mütalaa edilmekte olup, bu haller dışında sosyal güvenlik pnml ödenmeyen sürelerin mezkur madde metninde öngörülen üç yıllık süreyi kesintiye uğratacağı değerlendirilmektedir.
Bilgilerinize sunulur.
Enes POLAT Başkan a.
Devlet Personel Başkan Yardımcısı

Eşi özelde olan memurun eş durumu nakli 2 yıla iniyor

Davutoğlu: Devlet memurlarının özel sektörde çalışan eş durumlarıyla ilgili yer değiştirme yönetmeliğinde kesintisiz 3 yıl prim ödeme şartı vardı, bu 3 yıl prim ödeme şartını 2 yıla düşürüyoruz.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti genel merkezinde AK Parti Genişletilmiş İl ve Belediye Başkanları Toplantısı’nda, konuştu.

Başbakan Davutoğlu: “TOKİ’de yeni bir hamle başlatıyoruz, şimdi 200 bin yeni konut projesini hayata geçiriyoruz. Başta emeklilerimiz olmak üzere, özellikle dar gelirlilere hitap etmek üzere, 75 metrekarelik geçmişte ürettiğimiz konutları, şimdi 240 ay vadeyle ve sadece 250 lira taksitle hizmete sunacağız inşallah.

Devlet memurlarının özel sektörde çalışan eş durumlarıyla ilgili yer değiştirme yönetmeliğinde kesintisiz 3 yıl prim ödeme şartı vardı, bu 3 yıl prim ödeme şartını 2 yıla düşürüyoruz.

Tarımsal kooperatiflerin bütün borçları ertelenecek ve yeniden yapılandırılacak. Damlama sulama yapanların elektrik fiyatlarını da yine 2015 yıl sonundan itibaren mevcut tarımsal sulama fiyatlarının altına çekiyoruz. 2015 yılı yaş çay alım fiyatını belirledik; geçen yıl 1.5 lira olan bu fiyatı, bu yıl yüzde 13 artışla 1.70 liraya çıkartıyoruz.”

Bir önceki yazımız olan 2016 POMEM Alımı Ne Zaman? PÖH PMYO Alımı Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.