SON DAKİKA

Eğitim Hemşireliği Nedir? Sorumlulukları Nelerdir?

Eğitim Hemşiresi nedir? Ne iş yapar? Eğitim hemşiresinin sorumlulukları nelerdir? tüm sorularınızın yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bu haber 24 Mayıs 2018 - 13:33 'de eklendi.

Eğitim Hemşiresi Nedir, Ne İş Yapar?

Eğitim Hemşiresi hastanelerde Hizmet Kalite Standartlarında belirlenen eğitimleri yıllık olarak tespit eder ve planlar… Bu Eğitimlerin ilgili personellere verilmesini sağlar… Gerektiğinde hizmet içi eğitimler planlamakla görevlidir.

Yerine aynı niteliklere sahip bir hemşire yerleştirilmeden görevden ayrılamaz. Eğitim hemşirelerine görevlerinin dışında nöbet dâhil ek herhangi bir görev verilemez. Müdüre/ Başhemşireye bağlı olarak çalışır.

Eğitim Hemşiresi Sorumlulukları

Hemşirelik hizmetlerindeki gelişmeler, yenilikler ve kanıta dayalı uygulamalar ile ilgili tüm gruba yönelik eğitim ihtiyaçlarını belirlemek.
Hemşirelik hizmetleri çalışanlarının alması gereken zorunlu eğitimler, oryantasyon programları, genel ve spesifik bölüm eğitimlerinin Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğü, Klinik Eğitim Hemşireleri, Sorumlu Hemşireler ile birlikte belirlemek, bu doğrultuda yıllık eğitim planı hazırlamak ve programı yürütmek.

EĞİTİM HEMŞİRELİĞİ HAKKINDA EN GÜNCEL DUYURU VE GELİŞMELERİ FACEBOOK GRUBUMUZA KATILARAK TAKİP EDEBİLİRSİNİZ! TIKLAYINIZ..

 1. Müdüre/ Başhemşireye bağlı tüm çalışanların mesleki gelişimleri için hedef, amaç ve politikaları geliştirir.
 2. Müdüre/ Başhemşireye bağlı tüm çalışanların eğitim gereksinimlerinin belirlenmesi, önceliklerin saptanması, planlanması ve eğitimin verilmesini sağlar.
 3. Eğitim programının yürütülebilmesi için eğitimci, zaman, yer ve ekipmanı sağlamak üzere ilgili kişi/birimlerle işbirliği yapar.
 4. Yıllık eğitim bütçesini hazırlar.
 5. Eğitim programları, uygulanması, sorunlar ve gereksinimler konusunda müdürlüğe bilgi verir ve görüşünü alır.
 6. Eğitim programlarının düzenli olarak kurum içinde duyurulmasını sağlar.
 7. Hemşirelerin eğitime katılımı ve başarıları konusunda değerlendirmelerini yapar görüş bildirir.
 8. Hemşirelerin enfeksiyon kontrolüne ilişkin eğitim gereksinimlerine yönelik enfeksiyon kontrol hemşiresi ile işbirliği yapar, önerilerde bulunur.
 9. Kurum politikaları doğrultusunda eğitim çalışmalarını değerlendirir, raporlarını hazırlar ve sunar.
 10. Müdürlüğün öncülüğünde eğitime katılan hemşireler için ödül sistemi (yeni sorumluluklar, katılım belgesi, kredi sistemi gibi) geliştirir ve yürütür.
 11. Eğitim programları ile katılanlara ilişkin kayıtları tutar ve kayıt sistemlerini geliştirir.
 12. Eğitim materyali arşivi geliştirir.
 13. Hemşirelerin, eğitim gereksinimlerini belirlemeleri ve mesleki gelişimleri için danışmanlık yapar.
 14. Eğitim teknolojisindeki yeni gelişmeleri izler ve uygular.
 15. Güncel, mesleki yayınları izler ve hemşirelere duyurur. Hemşirelik hizmetleri ile ilgili araştırmalar yapar/katılır.
 16. Mesleki seminer, konferans, toplantı gibi etkinliklere katılır ve çalışanların da bu gibi etkinliklere katılmasını sağlayıcı duyuruları yapar.
 17. Hemşirelik hizmetlerinin gelişimine katkıda bulunmak ve kurum içindeki hemşirelik hizmetinin tanıtımını sağlamak amacıyla yayın geliştirir.
 18. Bakım ve uygulamalara ilişkin kural ve prosedürlerin geliştirilmesi, uygulanması ve güncelleştirilmesi çalışmalarına katılır.
 19. Müdürlük tarafından belirlenen hasta bakım standartlarının ve formların uygulanmasında hemşirelere rehberlik eder.
 20. Tüm çalışmalarını etik kurallar doğrultusunda yapar.

EĞİTİM HEMŞİRELİĞİ HAKKINDA EN GÜNCEL DUYURU VE GELİŞMELERİ FACEBOOK GRUBUMUZA KATILARAK TAKİP EDEBİLİRSİNİZ! TIKLAYINIZ..

Bir önceki yazımız olan Hasta Kabul işlemleri Nedir? İş İmkanları Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.