Elektrik Kesintisinden Tazminat Alabilirsiniz

Elektrik Kesintisinden Tazminat Alabilirsiniz
Yayınlama: 02.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:03
376
A+
A-

Ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin 6 saatteki zararı 300 milyon lira oldu.

Elektirik kesintisiyle hayat durdu. Ulaşım, iletişim, sağlık, eğitim, adalet, üretim hizmetleri kesildi”. Böyle bir kesintinin zararı yalnızca sanayiciye 6 saatte zara Ülke genelinde yaşanan elektrik kesintisinin 6 saatteki zararı 300 milyon lira oldu.

Elektirik kesintisiyle hayat durdu. Ulaşım, iletişim, sağlık, eğitim, adalet, üretim hizmetleri kesildi”. Böyle bir kesintinin zararı yalnızca sanayiciye 6 saatte zararı 300 milyon TL oldu. Kesintinin Türkiye’ye faturası ise 600 milyon dolar.
Peki bu büyük çaplı zararı kim karşılayacak?

ELEKTRİK DAĞITIM ŞİRKETLERİ TAZMİNAT ÖDEYEBİLİR

İlgili mevzuatta; BEDAŞ, AYEDAŞ, BAŞKENT EDAŞ, GEDİZ EDAŞ gibi elektrik dağıtım şirketlerinin, bu şekildeki uzun süreli elektrik kesintileri için tazminat ödemeleri gerektiği düzenlenmiş. Üstelik bu tazminatı elektrik abonesi talep etmese bile vermek zorundalar (Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği).

KESİNTİ YÜZÜNDEN BOZULAN CİHAZLAR

Sözcü’nün haberine göre, Elektrik kullanıcısına ait teçhizatta ortaya çıkan ve dağıtım şebekesinden kaynaklanan hasara ilişkin zararın da dağıtım şirketi tarafından tazmin edilmesi gerekiyor (Yönetmelik Md. 26).

ZARARI ŞİRKETLER KARŞILAYACAK

Yani elektrik kesintisinden dolayı televizyon, bilgisayar, buzdolabı gibi cihazları bozulan elektrik abonesinin zararını dağıtım şirketi karşılayacak. Yalnız burada hasarın dağıtım şebekesinden kaynaklandığının tespit edilmesi ve zararın ortaya çıktığı tarihten itibaren 10 iş günü içerisinde dağıtım şirketinden talepte bulunulması şart.

DEVLETİN SORUMLULUĞU AĞIR

Ama bu tazminatlar daha küçük zararlar için söz konusu. Asıl sorumlu, tüm elektrik sisteminin şalteri elinde olan “İdare” yani “Devlet” ve Devleti “idare edenler” olmalı. Bu durumda, Anayasa’daki “idare kendi eylem ve işlemlerinden doğan zararı ödemekle yükümlüdür” hükmüne göre (Md. 125) özellikle büyük zararı olanların idareye dava açması kaçınılmaz. Çünkü Danıştay’ın kararında belirtildiği üzere;

“Kamu idareleri yapmakla yükümlü oldukları kamu hizmetlerini gereği gibi yerine getirmekle yükümlüdürler. İdare bu yükümlülüğünü hiç veya gereği gibi yerine getirmeyerek hizmetin kötü ve geç işlemesi, bu yüzden bir zarara neden olunması halinde zararı tazminle yükümlüdür.” (Danıştay İDDK, 21.03.2007 tarih, E. 2006/1123, K. 2007/467).

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.