Elektrik Kesintisinin Türkiye’ye Faturası Ne Kadar Oldu

Elektrik Kesintisinin Türkiye’ye Faturası Ne Kadar Oldu
Yayınlama: 01.04.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:03
396
A+
A-

Dün Türkiye genelinde etkili olan elektrik kesintisi birçok sektörü etkiledi, Kesintinin Türkiye’ye saatlik faturası 100 milyon doları buldu.

STAR’ın haberine göre, Tüm Türkiye’yi etkileyen elektrik kesintisinin ekonomiye zararı büyük oldu. Elektrik ke Dün Türkiye genelinde etkili olan elektrik kesintisi birçok sektörü etkiledi, Kesintinin Türkiye’ye saatlik faturası 100 milyon doları buldu.

STAR’ın haberine göre, Tüm Türkiye’yi etkileyen elektrik kesintisinin ekonomiye zararı büyük oldu. Elektrik kesintisi binlerce sanayi tesisindeki makineleri susturdu. Kesinti bazı illerde 2 saat, bazılarında ise tüm gün sürdü. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, 1 saatlik kesintinin sadece üretimde 100 milyon dolarlık kayba neden olduğunu açıkladı. Özdebir Türkiye’nin yıllık milli gelirinin 800 milyon dolar olduğuna dikkat çekerek günlük üretimin ise 2.2 milyar doları bulduğunu söyledi. Böylece elektrik kesintisi nedeniyle 1 saatte Türkiye’nin yaşadığı üretim kaybı yaklaşık 100 milyon dolar olduğunu belirten Özdebir’in verdiği bilgiye göre birçok fabrika işçilerini eve gönderip işletmeyi tatil etti. Sanayinin başkenti Kocaeli’nin Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu ise kesintiden bölgedeki 13 organize sanayi bölgesinin etkilendiğini, zararın büyük olduğunu söyledi.

Kocaeli’nde üretim yapan Toyota’nın CEO’su Orhan Özer, 3 saat 44 dakikalık kesinti yaşadıklarını, bunun 100 araçlık üretim kaybına neden olduğunu belirterek “Ancak ay sonu bu açığı kapatırız” dedi. Elektrik kesintisi fabrikaların yanı sıra maden ocaklarını da etkiledi. Kesintinin uzun süreceğinin belli olmasıyla işçiler madenlerden çıkarıldı. Elektrik kesintisi metro ve tramvay ve hızlı tren seferlerini de durdurunca ulaşımdaki maddi kaybın boyutu da büyük oldu. Elektrik kesintisinin yarattığı tedirginlik borsaya da yansıdı. Gün içinde değer kaybı yüzde 2’ye yaklaşan borsa günü yüzde 1.63 değer kaybıyla kapattı.

JENERATÖRCÜLER SİPARİŞE YETİŞEMEDİ

Elektrik kesintisi jeneratör satışlarının katlanmasına neden oldu. Kesinti uzun sürünce birçok işletme jeneratör almak için üreticinin kapısını çaldı. Aksa Jeneratör CEO’su Alper Peker, siparişlere yetişemediklerini belirterek “Telefonlarımız kilitlendi” dedi. Jeneratörlerin düzenli bakımları yapılmadığı zaman devreye girmekte geciktiğine dikkat çeken Peker “Metronun durmaması lazımdı. Çünkü jeneratörleri vardı. Muhtemelen ya servis hizmeti yok ya da bakımsızdı” dedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.