Emeklilik Sistemi Büyük Reformla Değişiyor: Bakan Işıkhan Hızlı Adımlar Atıyor!

Türkiye’de emeklilik sistemi, Bağ-Kur ve SSK primlerinin eşitlenmesi ve ev kadınları ile annelere yönelik yeni düzenlemeler dahil olmak üzere geniş çaplı bir reforma tabi tutulacak; böylece milyonlarca kişi erken emeklilik imkanına sahip olacak.

Emeklilik Sistemi Büyük Reformla Değişiyor: Bakan Işıkhan Hızlı Adımlar Atıyor!
Yayınlama: 09.06.2023
223
A+
A-

Emeklilikte Radikal Değişiklikler Yolda

Haber metni: Türkiye’de son dönemlerde iş ve sosyal hayatta devrim niteliğinde düzenlemeler hayata geçirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye Yüzyılı’nın ilk kabine toplantısı sonrası yeni emeklilik sistemine dair çalışmalara hız verdiğini belirtti. Bu reformlar arasında en dikkat çekici olanı Bağ-Kur ve SSK primlerinin eşitlenmesi. Bu değişiklikle, Bağ-Kur’lu 1 milyon esnaf, 9000 gün yerine 7200 günle, yani 5 yıl önce emekli olabilecek.

Farklı Kurumlarda Çalışanlar İçin Hesaplama Yükü Azalıyor

Haber metni: Farklı kurumlarda çalışanlar için uygulanan emekli olacakları kurum belirleme sistemi de değişiyor. Bağ-Kur ile SSK primlerinin eşitlenmesi durumunda, farklı kurumlarda çalışanlar için iki farklı hesaplama yöntemi kullanılmayacak.

Anneler ve Ev Kadınları İçin Yeni Emeklilik Sistemi

Haber metni: Reformlar arasında ev kadınları ve anneler için getirilecek yenilikler de bulunuyor. Yeni düzenlemelerle, ev kadınları hem sosyal güvenceye kavuşacak, hem de belirli bir süre çalışmış olmaları durumunda erken emeklilik hakkına sahip olabilecekler.

Devlet Primlere Destek Olacak

Haber metni: Reformlar kapsamında, sosyal güvencesi olmayan ev kadınları için sigorta sistemi devreye alınacak. Primlerin üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Bu sayede ev kadınları daha az prim ödeyerek daha erken emekli olabilecek ve sosyal güvence ile birlikte sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecekler.

Çocuk Sahibi Anneler İçin Ekstra Avantajlar

Haber metni: Çocuk sahibi olan ev kadınlarına ekstra avantajlar da sunulacak. Çocuk sayısına bağlı olarak hem prim katkısı hem de yaş şartında esneklik sağlanacak. Bu sayede anneler, daha az çalışıp daha fazla prim kazanabilecek ve emeklilik yaşları geriye çekilebilecek.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.