SON DAKİKA

Emniyet Disiplin Yönetmeliği Değişti

Bu haber 09 Temmuz 2015 - 7:34 'de eklendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü, teşkilatI personeline yönelik disiplin tüzüğünü değiştirdi.

Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü, 8 Temmuz 2015 tarihi itibariyle değiştirildi. Yapılan değişikliğe göre, borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getiren ve bu nedende Emniyet Genel Müdürlüğü, teşkilatI personeline yönelik disiplin tüzüğünü değiştirdi.

Emniyet Teşkilatı Disiplin Tüzüğü, 8 Temmuz 2015 tarihi itibariyle değiştirildi. Yapılan değişikliğe göre, borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getiren ve bu nedenden dolayı 5 kez ceza alan prsonel meslekten atılacak.

MESAİ ARKADAŞINI DÖVMEYE TEŞEBBÜSE 4 AY KADEME DURDURMA CEZASI

Daha önceki düzenlemede, “10 – Astlarına, aynı rütbedeki arkadaşlarına söz, yazı ya da eylemle hakaret etmek ya da dövme girişiminde bulunmak”fiili için 4 ay süreli durdurma cezası öngörülmüştü.

Bu fıkraya “ve diğer mesai arkadaşlarına” ibaresi eklenmiştir. Buna göre, diğer mesai arkadaşlarına söz, yazı ya da eylemle hakaret eden veya dövenlere de 4 ay süreli kademe durdurma kesim cezası verilecek.

“Astlarını, aynı rütbedeki arkadaşlarını dövmek.” fiili için 12 ay süreyle kademe durdurma cezası veriliyordu. Bu hüküm kaldırıldı

EMNİYETE GETİRİLENLERİ DÖVMEYE CEZA YOK

1- “İş sahiplerini ya da herhangi bir nedenle Emniyet binalarına gelen ya da getirilenleri dövmek,” fiiline 12 ay süreyle kademe durdurma cezası veriliyordu. Bu ceza kaldırıldı. Ancak Emniyete getirilenlere onur kırıcı söz söylemeye “3 gün aylıktan kesme cezası”, hakaret etmeye “4 ay süreyle durdurma cezası”, işkence yapmaya “meslekten çıkarma cezası” verilmeye devam edilecek.

2- “Astlarını, aynı rütbedeki arkadaşlarını” dövme 12 ay süreyle kademe ilerlemesinin durdurulması cezası veriliyordu. Bu fiile verilen ceza kaldırılmıştır.

3- Amir ve üstlerini dövme fiiline meslekten çıkarma cezası veriliyordu. Bu ceza kaldırılmıştır. Ancak, Amir veya üstlerini tehdit etme fiilne meslekten çıkarma cezası verilmesi hükmü korunmuştur.

4- “Hırsızlık, gasp, dolandırıcılık, irtikap, rüşvet, zimmet, ihtilas, ırza geçme, ırza tasaddi, sahtecilik, kalpazanlık, kasden adam öldürme, veya bu suçları işlemeye teşebbüs etmek, emniyeti,” fiiline meslekten çıkarma cezası veriliyordu. Bu fıkraya “banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması,” ibaresi eklenmiştir.

Buna göre, banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması” meslekten çıkarma nedeni olacak.

BU FİİLERİ İŞLEMEK MESLEKTEN ÇIKARMA NEDENİ

BORÇLARINI ÖDEMEMEYİ ALIŞKANLIK HALİNE GETİREN ATILACAK

Borçlarını ödememeyi alışkanlık haline getirmeye 10 ay süreyle kademe durdurma cezası veriliyordu. Yapılan düzenlemeyle 5 yıl boyunca bu cezadan 5 kez alan meslekten atılacak.

İşte o yeni düzenlemeye dair hüküm: 43-Borçlanıp ödememeyi alışkanlık haline getirmek fiilinden dolayı, beş yıl içerisinde beşinci kez cezalandırılmış olmak.

DİĞER ATILMA NEDENLERİ

44- 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınmasında hukuka aykırı olarak; kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini ifşa etmek, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları taraflardan herhangi birinin rızası olmaksızın kaydetmek, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaların kaydedilmesi suretiyle elde edilen verileri ifşa etmek, kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal etmek, kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri ifşa etmek, kişisel verileri kaydetmek, kişisel verileri bir başkasına vermek, yaymak veya ele geçirmek, kanunların belirlediği sürelerin geçmiş olmasına karşın verileri sistem içinde yok etmekle yükümlü olduğu halde bu görevini kasıtlı olarak yerine getirmemek, gerçeğin meydana çıkmasını engellemek amacıyla suç delillerini yok etmek, silmek, gizlemek, değiştirmek veya bozmak, sayılan fiilleri emir vererek yaptırmak,

45- Görevli olmadığı halde elektronik ortamda veya bilgisayar loğlarında kişisel verilerle ilgili sorgulama yapmak, bu şekilde elde edilen bilgileri paylaşmak veya yayım yoluyla duyurmak, log kayıtlarını değiştirmek veya silmek.

46- Görevi gereği öğrendiği veya edindiği kişisel bilgi veya belgeleri yetkisiz kişilerle paylaşmak veya basın yayın kuruluşlarına vermek ya da sanal ortamda yayınlamak.

47- Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini, Devletin yargı organlarını, Devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen aşağılamak.”

SİLAHLA YARALAMADA KASIT VAR İSE 24 AY UZUN SÜRELİ DURDURMA CEZASI VERİLİR

Hali hazırdaki fıkra:

Silahıyla dikkatsizlik, tedbirsizlik veya ihmal sonucu yaralamaya sebebiyet veren, kendisini yaralayan ya da bu fiillerin başkaları tarafından işlenmesine neden olan memura 10 ay kısa süreli durdurma cezası, silahıyla dikkatsizlik, tedbirsizlik veya ihmal sonucu ölüme sebebiyet veren ya da bu fiilin başkaları tarafından işlenmesine neden olan memura ise 24 ay uzun süreli durdurma cezası verilir. Ancak fiilin işleniş şekli, durumunun ağırlığı ya da zararın derecesine göre; 10 ay kısa süreli durdurma cezasını gerektiren halde 24 ay uzun süreli durdurma cezası, 24 ay uzun süreli durdurma cezasını gerektiren halde ise meslekten çıkarma cezası da verilebilir.

Yeni fıkra:

Silahıyla yaralama suçunun kasıtla işlenmesi halinde 24 ay uzun süreli durdurma cezası verilir. Ancak, fiilin işleniş şekli, durumunun ağırlığı ya da zararın derecesi ile suçun konusunun önem ve değerine göre meslekten çıkarma cezası da verilebilir.

DEMİRBAŞ SİLAH YERİNE KİŞİSEL SİLAHIYLA GÖREVE ÇIKANA VERİLEN CEZA KALDIRILDI

“Demirbaş silahı yerine, kişisel silahıyla göreve çıkmak.” fiiline kınama cezası veriliyordu. Bu ceza kaldırılmıştır.

memurlar.net

Bir önceki yazımız olan 2016 POMEM Alımı Ne Zaman? PÖH PMYO Alımı Ne Zaman? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.