En Fazla Alımı Olan Geleceği Parlak 9 Hemşirelik Dalı | Kariyer Memur
SON DAKİKA

En Fazla Alımı Olan Geleceği Parlak 9 Hemşirelik Dalı

Bu haber 15 Eylül 2018 - 16:20 'de eklendi.

Hemşire denilince akla serum takan veya kan alan kadın hastane personeli gelir ancak hemşirelerin erkeği olabildiği gibi birçok uzmanlık alanı da mevcuttur. Günümüzde bazı mesleklerin sonu gelirken bazıları ise farklı alanlara evrilmektedir. Bu yazıda son dönemde en fazla aranan 9 parlak hemşirelik dalından bahsedeceğiz.

İşte geleceğin hemşirelik dalları:

Anestezi hemşiresi

Anestezi hemşiresi tüm cerrahi işlemlerde olmazsa olmaz bir yere sahip. Son derece kritik ve riskli bu görevde uzmanlaşan hemşireler için gelecek daha da parlak. Yaşam kalitesinin düşmesi nedeniyle giderek ve çeşitlenen hastalıklar var olduğu sürece operasyonlarda yer alan anestezi hemşirelerine olan ihtiyaç da hızla artacak. Amerika İşçi Kurumu verilerine göre sadece Amerika’da her yıl 32 milyon cerrahi operasyon yapılıyor.

Psikiyatri hemşiresi

Geliri yüksek dallardan biri olan psikiyatri hemşireliğinde hemşireler psikiyatrist ve psikologlara farklı mental hastalıkların tedavisinde yardım ediyor, tedavi sürecine bizzat katılıyor. Genelde davranışçı terapi eğitimi alan hemşireler, çocuklar, yaşlılar ya da farklı hastalıklar üzerine uzmanlaşabiliyor.

EĞİTİM HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI HAKKINDA DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYIN

Eğitim Hemşiresi

Sağlık sektörünün akademik kısmında yer alan hemşirelere olan ihtiyaç ilgili bölümlerin açılmaya devam etmesi nedeniyle daha da artıyor. Hastalıklar ve hasta bakımı gibi farklı alanlarda araştırma yapan hemşireler geleceğin hemşirelerini yetiştirme amaçları nedeniyle çok önemli bir role sahip.

Ebe

Uluslararası Ebeler Konfederasyonu (ICM), Dünya Sağlık örgütü ve UNICEF anne-bebek ölümlerini ve sezaryen oranlarını azaltmak için dünyanın her zaman olduğundan daha fazla ebelere ihtiyacı olduğunu vurguluyor. Bugün pek çok üniversitede dört yıllık lisans eğitimi verilen ebelik annelik öncesi ve doğum sonrasında son derece önemli role sahip. Ebelik de her zaman aranan meslekler arasında yer almaya devam edecek.

 

Diyabet Hemşiresi

Diyabetli birey özel bir tedavi ve bakıma ihtiyaç duyuyor. Temel hemşirelik eğitimi almış hemşirelerin bu gereksinimini karşılamakta yetersiz kalması nedeniyle bu konuda özel eğitim almış diyabet hemşiresine ihtiyaç duyuluyor. Diyabet hemşireliği çok aranan hemşirelik dalları arasında üst sıralarda yer alıyor.

 

Ortopedi Hemşiresi

Ortopedi alanını ilgilendiren her tür sorunda uzman doktorlarla birlikte çalışan ortopedi hemşireleri aranan hemşirelik dalları arasında yer alıyor. Hızla artan kemik ve eklem sorularının tedavisinde, terapi sürecinde ve hastanın eğitilmesinde önemli bir yere sahipler.

 

Yeni doğan hemşiresi

Bu hemşirelik dalında hemşireler yeni doğan veya prematüre bebekler üzerinde uzmanlaşıyor. Onların bakımı ve tedavi süreçlerinde kritik yere sahip hemşireler 2 yaşa kadar bebeklerle de ilgileniyor. Yeni doğan hemşireleri de görevleri itibariyle çok aranan meslekler arasında yer alıyor.

 

Klinik hemşiresi

Hastanın hastanede yattığı süre içindeki düzenli bakımı ve tedavisinde görev alan klinik hemşireleri genelde uzman hemşireler arasından seçiliyor. Deneyim kazandıkça daha da önemli bir yere gelinebilecek bu meslek dalı farklı uzmanlıkları bir arada bulundurması nedeniyle de son derece önemli.

Yaşlı bakım hemşiresi

Gerontoloji yaşlılık bilimi anlamına geliyor. Gerontoloji hemşiresi olarak da adlandırılan yaşlı bakım hemşireleri özellikle bakımevlerinde, evde ve yaşlı hastaların yoğunlukta yer aldığı kliniklerde çalışıyor, bu tür hastalarda sık görülen rahatsızlıklar üzerine uzmanlaşıyorlar. Geleceğin önemli meslek dalları arasında yer almaya devam ediyor.

Bir önceki yazımız olan 2018 KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar Olacak? Zam Yapılacak mı? başlıklı makalemizde 2018 kyk yurt ücreti, kyk depozito ne kadar ve kyk güvence bedeli hakkında bilgiler verilmektedir.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.