DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Rüzgarlı

ENH Projesi (Enerji Nakil Hattı) Nedir? Kimler Yapar?

Enerji nakil hatları kısaltma hali ile ENH, enerji dağıtımında görevli bir sistem olarak dünyanın her yerinde kullanılan bir projedir.

ENH Projesi (Enerji Nakil Hattı) Nedir? Kimler Yapar?
14.09.2020
16
A+
A-

Enerji sistemleri tüm dünya üzerinde en fazla kullanılan sistemlerden biridir. Gelişen ve sürekli değişen dünya yapısı ile bu alanlarda proje bazlı işlemlerde artış göstermeye başladı. Bu artış gerekli sorunlara çözüm olmak ve enerjinin doğru ve eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için üretime ve değişime dayandırılmaktadır. ENH tam adı ile enerji nakil hattı, elektrik santrallerinde kontrollü ve planlı bir şekilde elde edilen elektrik enerjisinin, santraller üzerinden dağıtım hatlarına iletilmesini sağlayan bir hattır. Genel olarak çevrenize baktığınızda bu projenin oluşum halini elektrik dağıtım santrallerinde görebilirsiniz. Belirli elektrik kabloları ve kuleleri bu dağıtım işlemini ana noktadan alarak aralarında tam ve temiz bir dağıtım sağlar.

ENH Projesi, elektrik iletim hatları üzerinden iletilmesinden önce ilk olarak yükseltici tip elektrik hattının standartlara uygun olarak yapılması ve minimum kayıp sağlaması hedeflenmelidir. Yüksek ve düşük gerilim olarak ikiye ayrılan elektrik nakil hattı, üretilen enerjiyi yerleşim birimlerine aktarıyorsa yüksek gerilimlidir. Bu iletim işlemi sırasında belirli bir kV değerinde üretilen elektrik enerjisi transformatörlerle orta gerilim değerine dönüştürülür ve yerleşim birimlerine iletilir.

Neden Yüksek Gerilim?

MK Mühendislik ve Danışmanlık olarak sunduğumuz ENH hizmetimiz içerisinde yerleşim noktalarında doğru ve temiz bir elektriğin gelmesini sağlamak için çalışıyoruz. Bu alanda yaptığımız hizmetler ve geliştirdiğimiz projeler ile sizlere yeni nesil bir dünyanın kapılarını da aralıyoruz. ENH Projesi, elektrik iletim hatları ile karıştırılsa da aralarında farklılıklar oldukça fazladır. Enerji nakil hattı, iletim hatlarına göre daha düşük bir güç ile daha kısa mesafelere enerji taşımaktadır. Yapısal olarak elektrik iletim hatları kadar yüksek olmayan ENH sistemleri genel olarak 36 kV seviyelerinde gerilim seviyesi kullanmaktadır. Bu noktada sağlanan enerjinin stabil tutulması ve ulaştırılan enerjinin yüksek gerilim hattından kısa mesafelere belirli bir sistem ile iletilmesini sağlamak gerekmektedir.

ENH Proje sistemleri üretilen enerjinin dağıtılmasında büyük rol oynamaktadır. Gerilim seviyelerine baktığımızda iletim hatlarına göre daha az bir gerilim seviyesinde enerji sağlar. Bu gönderilen enerjinin iletildiği alana uygun olarak düzenlenmiş hali olmaktadır. Aynı zamanda ENH hatları faz-faz ve faz-toprak izolasyonu ile dikkat çeker. Bu durumda gerilim seviyesinin daha düşük olmasının bir açıklaması olmaktadır. Bu izolasyon ile iletim hatlarına göre kısmen daha kolay dağıtım yapılabilir.

ENH Direkleri Neden Daha Küçük Yapılır?

ENH sistemleri kurulurken elektrik iletim hatlarının planlarına göre bir düzen oluşturulması gerekmekledir. Yapısal olarak ENH Projesi daha düşük gerilim seviyelerine sahip olduğu için elektriksel kırılma noktalarına sahip olan malzemelerden yapılması gerekmektedir. Bu nedenle kullanılan izolatör boyu, direk yüksekliği ve iletkenler arasında bırakılan mesafe daha kısa olması gerekmektedir. Bu sayede izolatörlerde olduğu gibi hava elektriksel kırılma noktalarına daha zor yaklaşır.

MK Mühendislik ve danışmanlık olarak sizlere bu alanda en gelişmiş ve kaliteli sistemleri sunmaktayız. Proje kapsamında oluşturulan tüm detaylar ve sistem planları üzerinden tekrar tekrar geçerek herhangi bir sorunu dahi göz önünde bulundurarak değerlendirmekteyiz. Sizler için her zaman çok çalışmaktayız.
16 kez görüntülendi.


YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.