Epilepsi’ye Cerrahi Çözüm

Epilepsi’ye Cerrahi Çözüm
Yayınlama: 18.09.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:27
389
A+
A-

Epilepsi hatalığı her an her yerde hastaların nöbet geçirmesine yol açan bir hastalık. Epilepsi nöbetlerinde cerrahi yöntemler ile kurtulmak mümkün. Uzmanlar, ilaç tedavisine direnç gösteren hastaların beynindeki sorunlu bölgeyi tamamen çıkarmasıyla nöbet Epilepsi hatalığı her an her yerde hastaların nöbet geçirmesine yol açan bir hastalık. Epilepsi nöbetlerinde cerrahi yöntemler ile kurtulmak mümkün. Uzmanlar, ilaç tedavisine direnç gösteren hastaların beynindeki sorunlu bölgeyi tamamen çıkarmasıyla nöbetlere son verilebiliyor.

Uzmanlar, sık nöbet geçirenlerin ve ilaca direnç kazanmış hastalara ise bu nöbetleri son erdirecek cerrahi yöntem uygulayabiliyor. Epilepsinin, beynin normal aktivitesinin sinir hücrelerinde aşırı, ani elektriksel boşalması ile bozulması sonucu ortaya çıkan nörolojik bir hastalık olduğunu dile getiren Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erdoğan, toplumda her yüz kişiden birinin, bir veya birden fazla sayıda epilepsi nöbeti geçirdiğini belirterek konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Türkiye’de yaklaşık 700 bin epilepsi hastası bulunuyor. Her yıl Türkiye’de 30 bin civarında yeni epilepsi hastası ilave olmaktadır. Jeneralize nöbet diye isimlendirilen durumda, beynin tüm katmanları etkilenmektedir, kolda ve bacakta kasılma, ağızdan salya gelmesi ve idrarı tutamama söz konusu olabilir. Küçük nöbetlerde ise hasta 5-20 saniye bir yere dalarak bakabiliyor ya da bir kolunda hareket tarzında aksama olabiliyor ama şuurunu kaybetmiyor. Hastanın ağzını şapırdatma ya da anormal hareketler sergilemesi halinde de şuur kaybı söz konusu olabiliyor. Bu durum, hastanın burnuna anormal koku gelmesi ya da ani korku hissi ile kendini gösterebiliyor. Bu sırada, anormal ses de çıkarabiliyorlar ve nöbet süresi bir ya da 3 dakika sürüyor, ancak büyük nöbetlerde kişinin uyanması belli bir süre alıyor.”

“Kimi hastalar, yılda bir kimi hastaların ise gün içinde 50 kez nöbet geçirebiliyor. İlaca dirençli epilepsilerde ani ölüm riski yaklaşık yüzde 3’tür. Bu durum, genellikle uykudayken hayatını kaybetme tarzında olabilir. Nöbete bağlı yüksekten düşme, trafik kazası, boğulma da bu oranın dışındadır. Epilepsi tanısı konulan hastalar, ilaç tedavisi görüyor. Ancak kimi durumlarda buna direnç gelişiyor. İlaçların etki oranı yüzde 70, geri kalan kısımda ise etki etmiyor. İlaca dirençli hastalar, cerrahi tedavi ile müdahaleye alınıyor.”

“Hastanın ilaca dirençli olması ve sık nöbet geçirmesi durumunda, bu kişinin nöbetinin hastane ortamında değerlendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle kişiyi EEG-video monitörizasyon ile üç nöbetini kaydedecek kadar hastaneye yatırıyoruz. Uygulamanın yapılabilmesi için, hastanın haftada üçten fazla nöbet geçiriyor olması lazım. Hastanın nöbetlerini inceliyor, nöbet sırasında hangi hareketleri yaptığına bakıyor ve bu sorunun beynin neresinden kaynaklandığını belirliyoruz. Özel görüntüleme teknikleriyle belirlenen lezyon, epilepsi yapılan diğer tetkiklerle uyuştuğunda cerrahi uyguluyoruz.”

“Tüm yöntemler içinde kesin çözüm, sorunlu bölgenin çıkarılması ile mümkün oluyor. Bu durumda, hastanın bir daha nöbet geçirme riski yüzde 90 oranında engelleniyor. Elbette, çıkarılacak bölümün, hastaya zarar vermeyecek bir kısım olması gerekiyor. Bu teknikte, operasyon başarısı yüzde 85’tir. Bu uygulama sonrasında, hastaların nöbet geçirmeleri kesiliyor. Ancak bu bölümün çıkarılamayacak bir özellik taşıması halinde de ilgili kısımlar arasındaki bağlantı cerrahi ile kesiliyor. Bu teknikte başarı oranı yaklaşık yüzde 50.”

“Bir de pil takılıyor. Bu yöntemde, beyinden çıkan sinire elektrotlar yerleştiriliyor, pil de göğüsün üzerine yerleştiriliyor. Pil, 5 dakikada bir 30 saniye kadar çalışıyor. Bu şekilde nöbet geçirme sayısını yüzde 50 oranında azaltıyor. Bu uygulama sonrasında nöbetin ortadan kalkması söz konusu değil, sadece sıklığı azaltılabiliyor.”

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.