SON DAKİKA

EUS (Eczacılık Uzmanlık Sınavı) Geliyor!

Bu haber 25 Mayıs 2016 - 8:00 'de eklendi.

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan ve Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Bülent Gümüşel, ilk eczacılık uzmanlık sınavının Aralık 2016 tarihinde yapılmasının hedeflendiğini bildirdi.

İlk Sınav Aralık 2016’da..

Sempozyum Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan ve Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Bülent Gümüşel, ilk eczacılık uzmanlık sınavının Aralık 2016 tarihinde yapılmasının hedeflendiğini bildirdi.

İlk Sınav Aralık 2016’da..

Sempozyumda konuşan Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve Eczacılıkta Uzmanlık Kurulu (EUK) Başkanvekili Prof. Dr. Bülent Gümüşel, Eczacılıkta Uzmanlık Sınavı’nın Aralık 2016 tarihinde yapılmasını hedeflediklerini belirterek, bu konuda Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM)’ne başvuru yaptıklarını söyledi.

EUS İLE İLGİLİ HABERLERDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN TIKLAYIN

Uzmanlık Dalları “Klinik Eczacılık” ve “Filofarmasi ” Olarak Belirlendi.

Hacettepe Üniversitesinde 2012 tarihinde Klinik Eczacılık açtıklarını dile getiren Prof. Dr. Gümüşel, uzmanlık yasa teklifinin 11 Haziran 2013 tarihinde Meclis’e sunulduğunu belirtti. 6 Kasım 2014 tarihinde Meclis onayıyla Eczacılıkta Uzmanlık  Yasası’nın çıktığını anlatan Prof. Dr. Gümüşel, EUK’un oluşturulduğunu, Kurulda yönetmenlik çalışmasına başlanması ve iki uzmanlık alanıyla ilgili müfredat oluşturulması kararı aldıklarını dile getirdi. Uzmanlık dallarının “Klinik Eczacılık” ve “Fitofarmasi” olarak iki dalda belirlendiğini söyleyen Prof. Dr. Gümüşel, yatak sayısı 100-300 olan hastanelerde bir, 300’ün üzerindeki her 200 yatak için ilave bir uzman “klinik eczacısı” istihdam edeceğini kaydetti.  Bu dallarda eğitim süresinin üç yıl olacağını açıklayan Prof. Dr. Gümüşel, uzman klinik eczacısı istihdamının 1 Ocak 2023 tarihinde zorunlu hale geleceğini duyurdu.

Eczacılıkta Uzmanlık Eğitim Yönetmeliği Hazırlandı! 

Prof. Dr. Gümüşel, 6 Nisan 2016 tarihinde Eczacılıkta Uzmanlık Eğitim Yönetmeliği’ni paydaşların görüşlerini alarak tamamladıklarını, 20 Nisan 2016 tarihinde yapılan EUK toplantısında oy birliği ile kabul edilerek Resmi Gazete işlerinin başlatıldığını, yine aynı tarihli toplantıda Klinik Eczacılık  Uzmanlık Eğitim Müfredatı’nın da oy birliği ile kabul edildiğini belirtti.

Başvurular EUK Başvuru Formu İle Kabul Edilecek.

Yönetmelik’in Resmi Gazete’de yayımlanması beklediklerini söyleyen Prof. Dr. Gümüşel, eczacılıkta uzmanlık eğitimi verecek merkezler ve uzmanlık eğiticilerinin yetki alması için EUK tarafından bir başvuru formunun hazırlanacığını ve bununla yapılan başvuruların kabul edileceğini belirtti. Prof. Dr. Gümüşel, bu süreçte kontenjanların belirleneceğini, soru bankası oluşturularak, Aralık 2016 tarihinde ilk sınavın ÖSYM tarafından yapılmasını hedeflediklerini açıkladı.

ECZACILIKTA UZMANLIK SINAVI (EUS) UZAKTAN EĞİTİM VİDEO DERSLERİ İÇİN ÖN BAŞVURU BAŞLADI!

 

“Fitofarmasi Uzmanlık Eğitim Müfredatı” Hayata Geçirilecek.

Eczacıların ilaç ve sağlık hizmeti sunucusu olduğunu ve eczacılık uzmanlığından beklentilerinin de bu yönde olduğunu söyleyen Prof. Dr. Gümüşel, “Fitofarmasi Uzmanlık Eğitim Müfredatı”nın 27 Mayıs 2016 tarihinde EUK’un İstanbul toplantısında tartışılacağını ve hayata geçirileceğini diler getirdi. Ayrıca, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak EUK web sitesi kurulum çalışmalarını tamamlayarak Sağlık Bakanlığına sunduklarını ve yakında web sitesinin kullanıma açılacağını ifade etti.

eus-eczacilikta-uzmanlik-sinavi-nedir-ne-ise-yarar

Bir önceki yazımız olan AÖF Sınavsız İkinci Üniveriste Yeni Kayıt ve Kayıt Yenileme Harç Ücretleri Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.