Eyyam-ı Bahur Sıcakları Ne Zaman Başlayacak, Kaç Gün Sürecek?

Eyyam-ı Bahur, yaz mevsiminin en sıcak günlerini ifade eden bir terim olup, Türkiye’de 2 Ağustos’ta başlayıp bir hafta boyunca devam etmesi beklenmektedir. Hissedilen sıcaklıkların bazı şehirlerde 40 dereceyi aşacağı öngörülmekte,

Eyyam-ı Bahur Sıcakları Ne Zaman Başlayacak, Kaç Gün Sürecek?
Yayınlama: 02.08.2023
Düzenleme: 02.08.2023 10:37
79
A+
A-

Eyyam-ı Bahur Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Eyyam-ı Bahur, yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerine verilen Arapça kökenli bir sözcüktür. Bu sıcaklar, ülkemizde ağustos ayının ilk haftalarında karşılaşılan bir fenomen olarak bilinir. Eski bir inanışa göre, bu sıcak günlerin Büyük Köpek Takımyıldızı’nda bulunan Sirius çift yıldızıyla bir bağlantısı olduğu söylenir. Farklı kültürlerde de benzer isimlerle anılmaktadır.

Eyyam-ı Bahur’un Tarihçesi ve Kültürel Bağlamı

Antik Roma kültüründe Eyyam-ı Bahur günleri 24 Temmuz-24 Ağustos arası kabul edilirken, Türk kültüründe bu tarih temmuz sonuyla ağustos ortaları arasında kabul edilmektedir. Bu dönem, kalp ve göğüs hastalıkları olanlar için riskli olabilir, orman yangınları başlayabilir ve enerji hatları veya demiryollarında zarara yol açabilir.

Eyyam-ı Bahur Sıcaklıkları Ne Zaman Başlayacak, Kaç Gün Sürecek?

Eyyam-ı Bahur sıcaklıkları 2 Ağustos itibariyle etkili olacak. Çarşamba gününden itibaren etkili olmaya başlayacak olan hava sıcaklıkları ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerde nemle birlikte hissedilen sıcaklıklar 40 dereceyi aşacak. Eyyam-ı Bahur sıcaklıklarının Perşembe günü etkisini arttırması ve hafta başına kadar etkili olması bekleniyor.

Eyyam-ı Bahur döneminin başlangıcında, vatandaşların sıcaklara karşı dikkatli olmaları ve özellikle risk altındaki kişilerin sağlık önlemlerini artırmaları gerekmektedir. Bu dönem, çeşitli kültürel inançlar ve tarihsel bağlamlarla zenginleşmiş, meteorolojinin ve toplumun ilgisini çeken bir fenomen olarak kalmaya devam etmektedir.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.