Fazla Kilolardan Sakızla Kurtulun

Fazla Kilolardan Sakızla Kurtulun
Yayınlama: 19.10.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:33
365
A+
A-

Dünya genelinde ve Ülkemizde hızla yayılan ve tehlike saçan obezite yaşamı tehdit ediyor. Ülkemizde geçen yıla göre Obezite yaklaşık yüzde 21 arttı. Uzmanlara göre Obezite’den kurtulmanın ve korunmanın yolları şekersiz sakız çiğnemek. 

Hastalıklarıbera Dünya genelinde ve Ülkemizde hızla yayılan ve tehlike saçan obezite yaşamı tehdit ediyor. Ülkemizde geçen yıla göre Obezite yaklaşık yüzde 21 arttı. Uzmanlara göre Obezite’den kurtulmanın ve korunmanın yolları şekersiz sakız çiğnemek. 

Hastalıklarıberaberinde getiren fazla kilolara karşı bazı basit önlemler almak yetebiliyor. Uzmanlar yapılan araştırmalarda ilginç sonuçlara varıldığını ancak zayıflamada etkili olan ilginç püf noktalarının işe yaradığını bildiriyor.Hayatınızda alışkanlık hale getireceğiniz bu alışkanlıkların zayıflamada oldukça etkili olduğunu bildiren bilim adamları bunları şöyle aktarıyor:

SAKIZ ÇİĞNEYİN

Yakın zamanda yapılan bazı araştırmalara göre,tüm gün şekersiz (tatlandırıcılı/damla sakızlı) çiklet çiğnemek metabolizma hızını yüzde 20 oranında artırıyor. Ancak şekerli sakızlardan uzak durmak gerekiyor.

MEYVE SULARINI KARIŞTIRIN

Sevdiğiniz meyve suyunu maden suyuyla karıştırın. Bunu yaparken, normalde içtiğiniz meyve suyunun yarısını kullanacağınız için, aldığınız kaloriyi önemli miktarda azaltmış olursunuz.

SALATAYI DİLİMLEYİN

Salatanız, sadece yeşilliklerden oluşmak zorunda değil. Havuç, kereviz, kabak ve diğer sebzeler de kullanılabilir. Ama bunları ince ince doğramak yerine, büyük parçalar halinde kesin. Hem yemesi daha uzun sürer, hem de daha çok çiğnersiniz. Bu da daha çabuk doymanızı ve ana yemekten daha az yemenizi sağlar.

YÜRÜYÜŞ ÖNCESİ ÇAY

Kafein yağ asitlerinin açığa çıkmasını sağlar. Böylece daha kolay yağ yakarsınız. Ayrıca yeşil çayda bulunan polifenoller (antioksidan bileşikler), kafeinle birleşerek yakılan kalori miktarını artırırlar.Ancak eğer yüksek tansiyonunuz varsa, bu öneriyi dikkate almayınız.

YEDİKLERİNİZ�� YAZIN

Bu, neyi ne kadar yediğinizi bildiğiniz için, kendinizi kontrol etmenize yardımcı olur. Aksi halde bilinçsizce yemek yemek kilo almayı kolaylaştırabilir.

AZ YAĞLI SÜT İÇİN

Su gibi, az yağlı sütün de doyurucu etkisi vardır. Üstelik kalsiyum açısından da zengindir ve tok tutar.İster sabahları yulafın içine isterseniz yatmadan önce rahatlamak için tüketebilirsiniz.

SPREY YAĞLARI TERCİH EDİN

Böylece normalde kullandığınızdan çok daha az yağ kullandığınızı fark edeceksiniz.

AYNASIZ YEMEK OLMAZ

Yemek yerken kendinize aynada bakmak, yüzde 22-32 daha az yemenizi sağlar. Bu da doğal olarak kilo vermenize yardımcı olur.

BALIK YİYİN

Balık, son derece sağlıklı bir yağ tipi olan omega-3 yağ asitlerini içerir. Omega-3 açısından zengin balıklar,ton balığı, uskumru, somon ve morina balığıdır. Diyet yapan kişilere bakılacak olursa, her gün balık tüketenler, diyetlerinde balık olmayanlara oranla yüzde 20 daha fazla kilo kaybetmişler.

ÇORBANIZ KOYU OLSUN

Yapılan araştırmalarda içinde büyük sebze parçaları olan çorba içen kişiler hem daha çabuk doyuyor, hem de yüzde 20 daha az yiyor.

kaynak: takvim

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.