Gelişmekte Olan Ülkeler Obeziteye Dikkat

Gelişmekte Olan Ülkeler Obeziteye Dikkat
Yayınlama: 15.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
374
A+
A-

Bilindiği gibi dünya ülkelerinin son yıllarda ortak bir sıkıntısı, hergün daha fazla yaygınlaşan Obezite.”Küresel, Bölgesel ve Ülkeler Düzeyinde Kilo Fazlalığı ve Obezite Sıklığı Çalışması”nın verilerine göre, son 10 yılda obezite artış hızı gelişmiş ülke Bilindiği gibi dünya ülkelerinin son yıllarda ortak bir sıkıntısı, hergün daha fazla yaygınlaşan Obezite.”Küresel, Bölgesel ve Ülkeler Düzeyinde Kilo Fazlalığı ve Obezite Sıklığı Çalışması”nın verilerine göre, son 10 yılda obezite artış hızı gelişmiş ülkelerde duraklarken, gelişmekte olan ülkelerde ise yükseldi.

Obetize sıklığının gelişmiş ülkelerde durakladığı, gelişmekte olan ülkelerde ise arttığı bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Endokrinoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, obezitenin her geçen gün artan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu ve farklı hastalıklara zemin hazırladığını söyledi.

“Vücutta yağ miktarının artması” olarak tanımlanan obezitenin, tüm dünyada adeta salgın hastalık olarak ele alındığını ve sağlık politikaları içinde obeziteye öncelik verildiğini anlatan Yıldız, “Küresel, Bölgesel ve Ülkeler Düzeyinde Kilo Fazlalığı ve Obezite Sıklığı Çalışması” başlıklı analizin sonuçlarını paylaştı.

Yıldız, Türkiye, ABD, Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, Mısır, Almanya, Pakistan ve Endonezya’nın da aralarında bulunduğu 188 ülkeyi kapsayan analizin, bin 769 obezite sıklığı çalışması incelenerek hazırlandığını dile getirdi.

Analize göre, daha önce “fazla kiloluluk” sınırında bulunan erkeklerin oranı yüzde 29’dan yüzde 37’ye, kadınların oranı ise yüzde 30’dan 38’e yükseldi.

Gelişmiş ülkelerde yaşayan her 4 çocuk ve ergenden biri, gelişmekte olan ülkelerde ise her 7 çocuk ve ergenden biri fazla kilolu ya da obez.

Dünya genelindeki 2,1 milyardan fazla kilolu veya obez kişinin yüzde 13’ü ABD’de, yüzde 15’i Çin ve Hindistan’da yaşıyor.

Son yıllarda gelişmiş ülkelerde obezite artış hızında duraklama gözlenirken, tüm dünyadaki obezlerin yüzde 62’sinin yaşadığı gelişmekte olan ülkelerde obezite görülme sıklığı giderek artıyor.

Erkeklerin yarısından fazlasının obez olduğu tek ülke Pasifik Okyanusu’nda bir ada devleti olan Tonga. Kadınların yarısından fazlasının obez olduğu ülkeler arasında Tonga’nın yanında Katar, Kuveyt ve Libya yer alıyor.

– Türkiye’de de erişkin nüfusun yüzde 65’i kilolu veya obez

Türkiye’de de erişkin nüfusta her yüz kişiden 65’i ya obez ya da fazla kilolu. Çocuk ve ergen obezite rakamları ise gelişmiş ülkelere benzerlik gösteriyor.

Prof. Dr. Yıldız, çalışmanın dünyada hiçbir ülkede obezite sıklığında gerileme olmadığını ortaya koyduğunu vurguladı.

Obezitenin önlenmesinde doğru ve dengeli beslenme ile yeterli fiziksel aktivitenin önemine işaret eden Yıldız, bu konuda toplumda farkındalığın artırılması gerektiğini dile getirdi.

Yıldız, obezitenin önlenmesinin tek taraflı çaba ile mümkün olmayacağını, özel sektörle sivil toplum örgütlerine de sorumluluk düştüğünü sözlerine ekledi.

 

 

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.