Havuzda Yüzmeden Bir Daha Düşünün

Havuzda Yüzmeden Bir Daha Düşünün
Yayınlama: 13.08.2015
Düzenleme: 05.03.2021 22:17
266
A+
A-

İçinde olduğumuz bunaltıcı sıcak yaz aylarında serinlemek isteyenler genellikle denizin yolunu tutuyor. Denize gitme imkanı olmayanların tercihi ise havuzlar oluyor. Ancak havuza girmeden önce bir kere daha düşünün çünkü uzmanların bu konuda ciddi uyarıla İçinde olduğumuz bunaltıcı sıcak yaz aylarında serinlemek isteyenler genellikle denizin yolunu tutuyor. Denize gitme imkanı olmayanların tercihi ise havuzlar oluyor. Ancak havuza girmeden önce bir kere daha düşünün çünkü uzmanların bu konuda ciddi uyarıları var.

Havuzların önemli enfeksiyon kaynağı olduğunu belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Mesut Yılmaz, havuzlardaki suyun dezenfeksiyonu için yoğun şekilde klor kullanıldığını ancak klorun mikroorganizmaları çok hızlı öldüremediğini söylüyor.

SAUNA VE KAPLICALAR DA RİSKLİ

Sadece havuzlar değil, tatil yerlerindeki sauna, kaplıca gibi alanlar da riskli. Bu ortamlardaki suyun buharını solumanın da enfeksiyon bulaşmasına yol açtığını belirten Doç. Yılmaz, bu tür maruziyetlerin sindirim sistemi, deri, kulak, solunum yolları ve göz hastalıklarına neden olduğunu vurguluyor.

Doç. Dr. Yılmaz’a göre, havuzlarda en sık rastlanan enfeksiyon ishal. Çünkü dışkının gramı bile milyonlarca mikroorganizma içeriyor. Havuza gireceklerin mutlaka duş alması gerekiyor çünkü havuza bulaştırılacak dışkı hastalık sebebi. Özellikle çocuklar, gebe kadınlar, organ nakilli olanlar, kemoterapi alan kanser hastaları, havuzdan en kolay mikrop kapıp en kolay hastalanacak kişiler arasında.

Havuz sularından bulaşan ve sık görülen bir diğer enfeksiyon ise konjonktivit. Gözlerde kızarıklık, batma, yanma, çapaklanma, kapaklarda şişlik gibi şikayetlerin yaşandığı konjonktivitte ağrı da yaşanabiliyor. Bu yüzden havuza girerken deniz gözlüğü kullanılmalı, sudan çıkar çıkmaz duş alınmalı ve el hijyenine dikkat edilmeli. Eğer konjonktivit başlamışsa hemen doktora başvurulmalı.

HAVUZ ENFEKSİYONLARINI ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

– İdrar, dışkı, olabildiğince ter ve kiri sudan uzak tutmalı.
– Eğer ishal varsa suya girilmemeli.
– Suya girmeden önce duş alınmalı.
– Suyun içine idrar ve dışkı yapılmamalı. Su yutulmamalı.
– Eğer çocukla beraber havuzda iseniz belli saatlerde çocuklar tuvalete götürülmeli. Çünkü çocuklar tuvaletini kontrol edemez.
– Mikroorganizmaya maruz kaldığınızda bol miktarda sıvı tüketerek enfeksiyonun etkisini azaltabilirsiniz.
– Şezlonglarda gerekli temizlik önlemleri alınmalı. Havluların nemli kalması bakteri vemantar oluşumuna sebep olduğundan havlular her kullanışta yıkanmalı.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.