Havza Genelgesi ve Önemi

Havza Genelgesi ve Önemi
Yayınlama: 01.04.2021
521
A+
A-

HAVZA GENELGESİ TARİHİ

Havza Genelgesi, 28 Mayıs 1919 tarihinde yayınlanmıştır.

HAVZA GENELGESİ ÖNEMİ

Türkiye’nin Kurtuluş Savaşı yıllarında, milli mücadele ruhunun ete kemiğe bürünmüş hali olarak karşımıza Havza Genelgesi çıkıyor. İşgallere karşı en net maddelerin yer aldığı ve milli direniş bilincinin ilk defa uyandırıldığı genelge olarak tarihe geçti. Havza Genelgesi ile birlikte Türkiye’de yürütülen Kurtuluş Mücadelesi şahsi olmaktan çıkarak, milli ve ulusal bir kimlik kazandı.

Havza Genelgesi Maddeleri

Yayımlanan Havza Genelgesi maddeleri gerekli olan askeri ve sivil makamlara 28 Mayıs gecesi itibari ile gönderilmiştir.

  • Yetkililerden, halkın işgaller karşısında olan tepkilerini mitingler ile göstermeleri istenmiştir. Bu kapsamda gerçekleştirilen ilk miting ise Havza’da 30 Mayıs’ta gerçekleştirilmiştir.
  • Genelge maddelerinden önemlilerinden biri ise hem İstanbul Hükümeti hem de büyük dünya devletleri ile alakalıdır.
  • Havza Genelgesi, İstanbul Hükümeti’nden de diğer devletlerden de bu işgalleri onaylamadıklarını ve kınadıklarını belirten telgraflar çekilmesine ait maddeler bulundurmaktadır.
  • Genelge, içerik bakımından işgallere karşı gösterilen çalışmaların siyasi boyutunda yer almaktadır.

Böylece Türk milletinin işgallere karşı tepkisi bütün yurtta büyük bir hızla yayılmaya başladı. Mitinglerden rahatsız olan İtilaf Devletlerinin baskısı sonucu Mustafa Kemal İstanbul’a çağrıldı. Ancak Mustafa Kemal, İstanbul’a dönmeyi kabul etmedi.

Genelgenin yayımlanmasından hemen sonrasında ilki Havza’da olmak üzere İzmir ve İstanbul’da mitingler düzenlendi. Böylece ulusal birlik ve beraberlik için önemli adımlar atıldı. Türk milleti vatanını düşman işgalinden kurtarmak için bölgesel kuruluşlar aracılığı ile işgalci güçlere karşı mücadele fikrini benimsedi.

Bir Yorum Yazın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.